Bankowcy: ustawa frankowa "może doprowadzić do destabilizacji sektora"

"Wprowadzone zmiany niesprawiedliwie faworyzują jedną grupę kredytobiorców" - pisze Związek Banków Polskich w liście skierowanym do posłów i senatorów w sprawie tzw. ustawy frankowej.

Jak podkreślają bankowcy, proponowane wsparcie dla kredytobiorców walutowych sprzyja im, kosztem pozostałych klientów banków. – Dzieje się to w sytuacji, w której kredyty walutowe należą do najlepiej spłacanych w Polsce – czytamy w oficjalnym komunikacie Związku Banków Polskich.

(YAY Foto)

Przedstawiciele organizacji apelują w piśmie o zaprzestanie prowadzonych prac parlamentarnych - jak dodają, motywowanych bieżącym interesem publicznym - które pod pozorem pomocy kredytobiorcom frankowym "mogą doprowadzić do destabilizacji polskiego sektora bankowego". Wskazują, że czynnikiem sprzyjającym takiemu scenariuszowi może być postępujące spowolnienie gospodarcze w Europie.

– W ocenie ZBP przyjęte w prezydenckim projekcie ustawy o wsparciu kredytobiorców mieszkaniowych rozwiązania są  zbyt daleko idące i wypaczają jej socjalny charakter. Zmieniają pierwotną intencję ustawodawcy, jaką było wsparcie kredytobiorców mieszkaniowych, którzy z przyczyn niezależnych od siebie znaleźli się w trudnej sytuacji ograniczającej możliwość spłaty kredytu bez względu na jego walutę – czytamy w komunikacie, pod którym podpisał się zarząd ZBP.

Wśród zarzutów wobec planowanych zmian bankowcy wymieniają m.in.:

  • nieuprawnione ingerowanie we wcześniej zawarte umowy;
  • zagrożenie dla bezpieczeństwa oszczędności obywateli zgromadzonych w polskich bankach;
  • stworzenie warunków do niekontrolowanej spekulacji walutą, wpływającej na osłabienie kursu złotowego, wzrost kosztów obligacji skarbowych oraz szeregu niekorzystnych dla gospodarki zjawisk na rynku finansowym;
  • zmniejszenie zdolności do kredytowania gospodarki;
  • nieuchronnie droższe usługi bankowe dla Polaków;
  • zamianę ryzyka walutowego na realne ryzyko stopy procentowej, oznaczające wyższe raty kredytów, "co w przyszłości może stać się powodem podobnych roszczeń klientów wobec banków oraz właścicieli banków względem Skarbu Państwa".

"Związek Banków Polskich popiera rozwiązania wspierające kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc powinna jednak dotyczyć wyłącznie osób, które faktycznie jej potrzebują, a podejmowane działania nie będą destrukcyjne dla stabilności systemu"- kwitują bankowcy.

MW

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 abcx

- nieuprawnione ingerowanie we wcześniej zawarte umowy - tylko problem polega na tym że te umowy były nie legalne. Banki przygarnęły nie należne im dochody a teraz nie chcą ponieść odpowiedzialności swoich nie legalnych działań.

! Odpowiedz
0 9 marekrz

Przecież ta ustawa "socjalna" to pomysł banków.

! Odpowiedz
19 75 jes

Rekordowe zyski branży a jak tylko słowo o oddaniu wyłudzonych pieniędzy to DESTABILIZACJA SEKTORA :)

! Odpowiedz
24 102 slaw007

To o czym pisze tu ZBP to ściema. Banki są zadowolone z kształtu ustawy, bo same ją opracowały. Lament jest jedynie na pokaz, żeby wzbudzić w społeczeństwie mylne przekonanie, że frankowcy to najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna na świecie, a "biedne banki" ponoszą straty. Kto się daje na to nabierać, gimbaza?

! Odpowiedz
25 77 cyklotron

banki na pewno są niewinne. W koŃcu to jest instytucja zaufania publicznego. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHHAHA

! Odpowiedz
26 47 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
35 85 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 16 jes

ZBP jest dumny z kolegi. Dzielny maładiec.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne