REKLAMA

Banknoty 500 zł dostępne w bankomatach

2020-07-02 07:50
publikacja
2020-07-02 07:50
NBP

Banknoty o nominale 500 zł wreszcie szerzej trafią pod strzechy. Pięćsetki dostępne będą w wybranych bankomatach, kasach banków i na poczcie.

Banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego wprowadzony został do obiegu w lutym 2017 r., jednak wciąż jest relatywnie rzadko spotykany w codziennym użyciu. Po ostatniej decyzji Narodowego Banku Polskiego może się to wreszcie zmienić.

- Banknoty 500 zł dostępne są teraz w wybranych bankomatach oraz w kasach banków i Poczty Polskiej SA – głosi komunikat polskiego banku centralnego.

Jak argumentuje bank, „banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców”.  NBP przypomina też, że banknotów o nominale 500 zł można używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce.

Z informacji przekazanych przez NBP wynika, że pod koniec czerwca w obiegu znajdowało się 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych. To wciąż niewiele w porównaniu z innymi banknotami. Według danych za pierwszy kwartał 2020 r. w obiegu znajdowało się 401 mln dwusetek, 1553 mln setek, 223 mln pięćdziesiątek, 133 mln dwudziestek i 186 mln dziesiątek.

W tym samym okresie liczba pięćsetek wyniosła 25,7 mln, wobec czego można mówić o przyroście o ponad 21 proc. Dane za drugi kwartał (kiedy wyraźnie wzrósł popyt na gotówkę) dla wszystkich banknotów poznamy w połowie lipca.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar / Bankier.pl

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
dyr-pedro
Kiedy banknot 1000zł? Odpowiednik 200EUR.
po_co
Próbowałeś kiedyś płacić 200 euro ?
Właściwie jest to nie możliwe - być może przy dużych transakcjach ale i tak sprowadzisz sobie na głowę kierownika i dosyć długi proces sprawdzania czy aby banknot nie jest fałszywy.
lobotomek
Trzy lata temu Morawiecki apelował do prezesa NBP, aby wstrzymali wprowadzanie tego banknotu, bo wysokimi nominałami rozliczają się przestępcy. Dziś dowiadujemy się od Prezesa, że rozliczają się nimi przedsiębiorcy. Sprzeczność jest pozorna, bo według tej władzy przedsiębiorcy to przestępcy. To takie odwracanie uwagi Trzy lata temu Morawiecki apelował do prezesa NBP, aby wstrzymali wprowadzanie tego banknotu, bo wysokimi nominałami rozliczają się przestępcy. Dziś dowiadujemy się od Prezesa, że rozliczają się nimi przedsiębiorcy. Sprzeczność jest pozorna, bo według tej władzy przedsiębiorcy to przestępcy. To takie odwracanie uwagi od własnego środowiska, gdzie przestępców nie trzeba szukać ze świecą.
shekerama
No to logiczne, bo za 100 zł to już ciężko zakupy na dwa dni zrobić, inflacja uderza, to trzeba wyższych nominalów w portfelu :/
ertom
Nie kłam. Premier Pinokio zaprezentował właśnie spadek cen. Można o tym przeczytać w innym artykule na tym portalu.
jas2
Co za czasy. Sami biedacy na "bankierze". ;)
po_co odpowiada jas2
Faktycznie biedny człowiek wydaje 100 zł na zakupy na dwa dni, czyli na samo jedzenie wydaje 1500 zł miesięcznie. Według statystyk wydatki na jedzenie stanowią w Polsce 17% budżetu więc ten biedny człowiek dysponuje budżetem na poziomie blisko 9000 zł miesięcznie.

Biedak.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki