REKLAMA

Banki zamykają ROR-y za obrót bitcoinami

2015-01-27 08:59
publikacja
2015-01-27 08:59

Banki nie chcą prowadzić kont, które mogą być zaangażowane w obrót kryptowalutami. Przekonali się o tym w ostatnich dniach klienci banku BZ WBK i BPH, którzy stracili dostęp do swoich kont.

fot. / / FORUM

Przed weekendem jeden z klientów banku BZ WBK otrzymał oficjalne pismo z oddziału, w którym został poinformowany o rozwiązaniu z nim umowy prowadzenia konta osobistego. Jaki był tego powód? Bank powołał się na zapisy regulaminu, według którego może on wypowiedzieć umowę prowadzenia rachunku w przypadku domniemania przestępstwa – donosi serwis Niebezpiecznik.pl

Po jedenaste: handlować bitcoinami nie będziesz

Owym przestępstwem, określonym w dokumencie jako niezgodność z prawem był handel kryptowalutą Bitcoin. Dyrektor oddziału banku z Nowego Sącza uważa, że skoro nie ma ani regulacji, ani rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego – obrót kryptowalutami jest niezgodny z prawem. Skontaktowaliśmy się z BZ WBK, ale bank odmawia na razie komentarza.

Podobną niespodziankę zorganizował swojemu klientowi Bank BPH. Na portalu zajmującym się sprzedażą domen i obrotem kryptowalutami – BitMarket.pl pojawiło się wczoraj oświadczenie o zablokowaniu ich rachunków rozliczeniowych prowadzonych przez BPH. Pracownik po zalogowaniu do bankowości internetowej zobaczył jedynie pustkę, ponieważ zniknęły wszystkie ich konta oraz zdeponowane na nich pieniądze. Gdy spółka próbowała wyjaśnić sprawę, bank zwodził ich kilkoma różnymi wersjami – najpierw tłumaczył sprawę chwilowymi problemami technicznymi, potem motywował swoją decyzję rzekomym debetem na kontach. Dopiero dział prawny poinformował bez ogródek, że konta zostały zamknięte z powodu obrotu bitcoinami.

Sprawa jest o tyle trudna, że Bank nie poinformował firmy z wyprzedzeniem. W efekcie jej klienci nie mają obecnie możliwości dokonywania wpłat w związku z inwestowaniem w wirtualną walutę. Od Banku BPH również nie udało nam się jeszcze otrzymać komentarza. Bank ma odnieść się do tej sprawy jeszcze w dniu dzisiejszym.

[Aktualizacja, 14:20] Bank BPH odmówił komentowania sprawy powołując się na obowiązująca tajemnicę bankową.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~mirka
na szczęście mi nikt konta nie zamyka ;) mam swoje ulubione getin up i zamierzam się go trzymać. konto nowoczesne, z wieloma bajerami ułatwiającymi życie.karta z wyświetlaczem jest mega przydatna jak się okazuje :)
~Dawca_kapitału
Złodzieje. Bankowcy podejmujący takie decyzje powinni iść siedzieć. Wiem którego banku nie odwiedzać i od których akcji trzymać się z daleka. Jakby mi zablokowali konto za BTC, to pierwszego dnia sprawę kieruję do sądu, a w razie złego wyniku do Trybunału Europejskiego. Pewnie zresztą i zapłacą za to zablokowanie kont sporą karę - idioci.
~abp
bitcoina cieżko na tace wrzucic wiec bedzie zwalczany w tym kraju religijnym
~marian
Nie wiem o co chodzi z kryptowalutą ale jeśli banki się tak boją to trzeba to sprawdzić :)
Świetną reklamę zrobili :)
~Wojto
O widzę komuna wróciła. Zdawało mi się, że po 89 wprowadzono zasadę, że "Co nie jest zabronione, jest dozwolone". Jak widać ta zasada już nie obowiązuje...
~ccc
No to wiem jakich banków unikać
~mike
Przyjdzie dzień, kiedy zapłoną urzędy państwowe i banki ... oj przyjdzie!
~armagedon
oby przyszedł szybko! ale to zależy tylko od nas...
obywatele internauci, łączmy się!!
~Utopia
Bank po prostu ukradł pieniądze bo inaczej tego nazwać się ni da.. to się w głowie nie mieści.. ciekawe jak sprawa się potoczy kto potem wypłaci odszkodowania firmie oraz użytkownikom za straty jakie właśnie ponoszą?

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki