REKLAMA

Banki uruchamiają wideoweryfikację klientów. KNF nie chce tego komentować

Wojciech Boczoń2017-05-26 09:04analityk Bankier.pl
publikacja
2017-05-26 09:04

Banki pracują nad nową metodą weryfikacji tożsamości klientów. Będą to robić w trakcie rozmowy wideo. Usługa właśnie ruszyła w Alior Banku. Lada moment uruchomi ją Inbank. Za miesiąc pilotaż rusza w BZ WBK. Wideoweryfikacja ma usprawnić proces otwierania kont i zaciągania kredytów.

Banki na całym świecie już od kilku lat testują usługę wideoweryfikacji. Niektóre ją wdrożyły, inne poprzestały na pilotażu. Usługa dotarła także na nasz rynek. Od wczoraj działa w Alior Banku. Klient, który zechce otworzyć rachunek, może to zrobić w trakcie rozmowy wideo z konsultantem. Musi pokazać do kamery swój dowód osobisty. Dzięki zastosowaniu technologii OCR, służącej do rozpoznawania tekstu, wniosek zostanie wypełniony automatycznie danymi z dowodu osobistego.

Obraz zostaje przechwycony i poddany szczegółowej analizie. Twarz rozmówcy porównywana jest przez specjalne oprogramowanie ze zdjęciem w dowodzie. Sam dowód sprawdzany jest jednocześnie w odpowiednich bazach danych. Ostateczną decyzję podejmuje jednak pracownik, który wydaje zgodę lub odrzuca wniosek. Po zakończeniu połączenia weryfikowane są dane i autentyczność dokumentu oraz wizerunek klienta.

Jeśli decyzja jest pozytywna, to wraz z potwierdzeniem założenia rachunku w wiadomości e-mail przesyłane są również wszystkie niezbędne dokumenty. Aby otworzyć rachunek przy pomocy wideoweryfikacji, niezbędna jest kamera o rozdzielczości co najmniej 720 p, a także mikrofon.

 

Nad podobnym rozwiązaniem pracują dwa kolejne banki – Inbank i Bank Zachodni WBK. W Inbanku jest już ono prawie gotowe i w ciągu kilku najbliższych dni rozpocznie się pilotaż. Za miesiąc testy rozpocznie Bank Zachodni WBK i jeśli pójdą zgodnie z planem, usługa zostanie udostępniona klientom w wakacje.

Zapytaliśmy KNF, co sądzi o tego typu rozwiązaniach. Czy klient zakładający rachunek podczas rozmowy wideo będzie traktowany tak samo, jak osoba zakładająca konto podczas fizycznej obecności pracownika? Jest to istotne na przykład do korzystania z usług e-administracji (założenia Profilu Zaufanego przez bankowość internetową). - W opinii Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego właściwym do zajęcia stanowiska w tej sprawie jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej – powiedział nam Jacek Barszczewski z biura prasowego KNF. Wysłaliśmy prośbę o komentarz do GIIF. Kiedy go otrzymamy, zaktualizujemy tekst.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~bamber
Czy to się sprawdzi? No nie wiem, ale w sumie do każdej nowości podchodziłem z dystansem, a później okazywało się, że to zmiana zdecydowanie na plus. Widzę, że Inbank się u nas zadomowił. Nie dawałem im większych szans, a tutaj proszę - pozytywne zaskoczenie. Najlepsze jest to, że dalej w tych tematach, w których mają ofertę są liderami.Czy to się sprawdzi? No nie wiem, ale w sumie do każdej nowości podchodziłem z dystansem, a później okazywało się, że to zmiana zdecydowanie na plus. Widzę, że Inbank się u nas zadomowił. Nie dawałem im większych szans, a tutaj proszę - pozytywne zaskoczenie. Najlepsze jest to, że dalej w tych tematach, w których mają ofertę są liderami. Bankier - kiedy aktualne rankingi?
~dpa
To po co jest KNF...?, czyżby mieli udział u hakerów?
~Dżejms
Skończy się to takim zamordyzmem że głowa mała. A kamery coraz mniejsze. Jak tak dalej pójdzie to będę za jednakowymi mundurkami i obowiązkowe kominiarki i okulary.
Inwigilacja osiągnie taki poziom że życie będzie koszmarem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Aliortolas
W Aliorze jak w lesie
~abc
Ale zamknięć konta pewnie nie obsłużą
~plebs
moge im pokazac do kamery penisa, ciekawe czy ich algorytmy sobie poradza.
~fine
Biometryczne zabezpieczenia nowego Samsunga Galaxy S8 złamane

https://niebezpiecznik.pl/post/biometryczne-zabezpieczenia-nowego-samsunga-galaxy-s8-zlamane/
~now
Coraz mniej telefonów ma videorozmowy
Ludziska masowo będą instalować bankowe komunikatory, gadać przez telefon i szczerzyć kły do laptoka?
~Showstopper
Uchowaj Boże od takich praktyk. Przecież to naruszenie zasady adekwatności przetwarzania danych osobowych. I nie do odwrócenia gdy dane biometryczne wyciekną

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki