REKLAMA

ZBP: Klienci złożyli ok. 200 tys. wniosków o "wakacje kredytowe"

2020-03-31 13:06
publikacja
2020-03-31 13:06

Klienci banków złożyli do tej pory około 200 tys. wniosków o tzw. wakacje kredytowe, ale liczba zgłaszanych ostatnio wniosków zmalała - poinformował prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Do banków wpłynęło około 10,5 tys. wniosków od firm w sprawie zmiany warunków udzielonych kredytów.

/ fot. Marek Wiśniewski / FORUM

"Dzisiaj jest to około 200 tys. wniosków. W jednym banku wniosków takich złożono do tej pory ponad 28 tys., w innym banku 35 tys., w kolejnym banku 37 tys., jeszcze w jednym banku 61 tys. (...) " - powiedział dziennikarzom Pietraszkiewicz.

"Obserwujemy w kilku bankach, w których o to pytaliśmy, zmniejszenie liczby zgłaszanych wniosków - w pierwszym okresie był wyraźny wzrost, teraz jest tych wniosków znacząco mniej" - dodał.

Poinformował, że zdecydowana większość wniosków jest rozpatrywana w ciągu 24 godzin, w wyjątkowych sytuacjach trwa to do 14 dni.

ZBP podał, że banki rozpoczęły w ubiegłym tygodniu uruchamianie finansowania przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego, wykorzystując środki krajowe i unijne. Do dyspozycji klientów banków zostanie postawionych ponad 120 mld zł preferencyjnych zabezpieczeń kredytowych ze środków krajowych i unijnych.

ZBP poinformował, że banki i bankowe spółki leasingowe zamierzają w ciągu najbliższych tygodni wesprzeć przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego przy pomocy m.in. ponad 100 mld zł gwarancji i poręczeń BGK dla spłat kredytów (do 250 mln zł) średnich i dużych przedsiębiorców, podejmowanych na zapewnienie płynności finansowej (ok. 120 mld zł planowanej akcji kredytowej).

Wykorzystane ma być 0,5 mld zł dopłat BGK do oprocentowania odnawialnych i nieodnawialnych kredytów obrotowych MŚP i dużych firm udzielanych w celu zapewnienia płynności finansowej zagrożonej lub utraconej w zw. z COVID-19, (ok. 30 mld zł planowanej akcji kredytowej).

Dodatkowo planowane są wyższe (nawet do 100 proc.) ubezpieczenia i gwarancje KUKE dla inwestycyjnych kredytów eksportowych.

Wprowadzony ma być m.in. leasing refinansujący leasing operacyjny i gwarancji ARP dla spłat rat leasingowych przedsiębiorców w trudnej sytuacji z branży transportowej.

Planowane są także wyższe dopłaty BGK do kredytów technologicznych, obejmujących w czasie COVID-19 także szerszy katalog kosztów kwalifikujących się do refundacji.

"Czekamy na uchwalenie tarczy antykryzysowej ze świadomością, że będą konieczne dalsze prace ze względów prawnych i ekonomicznych" - powiedział Pietraszkiewicz. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Niewiele mi to mówi. Powinni podać kwoty.
tatrzanczyk
60-65 + izolacja, reszta do roboty przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
Jak tego nie zrobimy za pół roku zostanie popiół.
jes
Jak było do przewidzenia na tarczy antykryzysowej skorzystają banki tak, że się o nie tak nei martwcie. Nie po to wstawili do rządu swojego człowieka.
samsza
Jakże, to co słusznie komentujecie, rozmija się z narracją, że możemy na lata zatrzymać gospodarkę, bo wydrukujemy tyle pieniędzy, że starczy dla wszystkich i wszystko kupimy w Chinach.
guliver00
Zacytuje klasyka "ktoś ich zmuszał do brania kredytów?" A tak na serio 200 000 problemów z kredytami a kryzys dopiero jest w fazie zarodka. Tak wiec za pare miesiecy może być nawet milion.
mjwhite
Ja prewencyjnie złożyłem wniosek na jeden kredyt (oprócz niego mam jeszcze 3 kredyty). Nigdy nie wiadomo z czym przyjdzie pracodawca :-)
sammler
No właśnie o to chodzi - o perspektywę czasową. 200 tysięcy wniosków o wakacje kredytowe może już pokazywać skalę problemu jeśli chodzi o utratę pracy lub wysokie prawdopodobieństwo jej utraty. Niestety nie wiadomo, ilu klientów takie wnioski złożyło i do jakich kredytów (można przecież mieć kilka).
gege01
I nagle wszyscy zrozumieli, że kredyty to nie dobrobyt, ale dług.
dario-t
Taka pomoc banków to żadna pomoc. Wakacje kredytowe jak trzeba płacić ratę odsetkową, to co to za wakacje? W moim przypadku rata odsetkowa stanowi 3/4 kredytu, a w dodatku nie zmienia się okres kredytowania. Nie dość że nie odczuje to jeszcze rata mi wzrośnie po pseudo wakacjach.

Powinno być tak jak w innych krajach
Taka pomoc banków to żadna pomoc. Wakacje kredytowe jak trzeba płacić ratę odsetkową, to co to za wakacje? W moim przypadku rata odsetkowa stanowi 3/4 kredytu, a w dodatku nie zmienia się okres kredytowania. Nie dość że nie odczuje to jeszcze rata mi wzrośnie po pseudo wakacjach.

Powinno być tak jak w innych krajach - raty bezwzględnie zawieszone np. na 6 miesięcy albo 12 i po tym okresie wracamy do płacenia takiego samego kredytu, oczywiście z dłuższym terminem.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki