REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

ZBP: Klienci złożyli ok. 200 tys. wniosków o "wakacje kredytowe"

2020-03-31 13:06
publikacja
2020-03-31 13:06

Klienci banków złożyli do tej pory około 200 tys. wniosków o tzw. wakacje kredytowe, ale liczba zgłaszanych ostatnio wniosków zmalała - poinformował prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Do banków wpłynęło około 10,5 tys. wniosków od firm w sprawie zmiany warunków udzielonych kredytów.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

"Dzisiaj jest to około 200 tys. wniosków. W jednym banku wniosków takich złożono do tej pory ponad 28 tys., w innym banku 35 tys., w kolejnym banku 37 tys., jeszcze w jednym banku 61 tys. (...) " - powiedział dziennikarzom Pietraszkiewicz.

"Obserwujemy w kilku bankach, w których o to pytaliśmy, zmniejszenie liczby zgłaszanych wniosków - w pierwszym okresie był wyraźny wzrost, teraz jest tych wniosków znacząco mniej" - dodał.

Poinformował, że zdecydowana większość wniosków jest rozpatrywana w ciągu 24 godzin, w wyjątkowych sytuacjach trwa to do 14 dni.

ZBP podał, że banki rozpoczęły w ubiegłym tygodniu uruchamianie finansowania przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego, wykorzystując środki krajowe i unijne. Do dyspozycji klientów banków zostanie postawionych ponad 120 mld zł preferencyjnych zabezpieczeń kredytowych ze środków krajowych i unijnych.

ZBP poinformował, że banki i bankowe spółki leasingowe zamierzają w ciągu najbliższych tygodni wesprzeć przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego przy pomocy m.in. ponad 100 mld zł gwarancji i poręczeń BGK dla spłat kredytów (do 250 mln zł) średnich i dużych przedsiębiorców, podejmowanych na zapewnienie płynności finansowej (ok. 120 mld zł planowanej akcji kredytowej).

Wykorzystane ma być 0,5 mld zł dopłat BGK do oprocentowania odnawialnych i nieodnawialnych kredytów obrotowych MŚP i dużych firm udzielanych w celu zapewnienia płynności finansowej zagrożonej lub utraconej w zw. z COVID-19, (ok. 30 mld zł planowanej akcji kredytowej).

Dodatkowo planowane są wyższe (nawet do 100 proc.) ubezpieczenia i gwarancje KUKE dla inwestycyjnych kredytów eksportowych.

Wprowadzony ma być m.in. leasing refinansujący leasing operacyjny i gwarancji ARP dla spłat rat leasingowych przedsiębiorców w trudnej sytuacji z branży transportowej.

Planowane są także wyższe dopłaty BGK do kredytów technologicznych, obejmujących w czasie COVID-19 także szerszy katalog kosztów kwalifikujących się do refundacji.

"Czekamy na uchwalenie tarczy antykryzysowej ze świadomością, że będą konieczne dalsze prace ze względów prawnych i ekonomicznych" - powiedział Pietraszkiewicz. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Niewiele mi to mówi. Powinni podać kwoty.
tatrzanczyk
60-65 + izolacja, reszta do roboty przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
Jak tego nie zrobimy za pół roku zostanie popiół.
jes
Jak było do przewidzenia na tarczy antykryzysowej skorzystają banki tak, że się o nie tak nei martwcie. Nie po to wstawili do rządu swojego człowieka.
samsza
Jakże, to co słusznie komentujecie, rozmija się z narracją, że możemy na lata zatrzymać gospodarkę, bo wydrukujemy tyle pieniędzy, że starczy dla wszystkich i wszystko kupimy w Chinach.
guliver00
Zacytuje klasyka "ktoś ich zmuszał do brania kredytów?" A tak na serio 200 000 problemów z kredytami a kryzys dopiero jest w fazie zarodka. Tak wiec za pare miesiecy może być nawet milion.
mjwhite
Ja prewencyjnie złożyłem wniosek na jeden kredyt (oprócz niego mam jeszcze 3 kredyty). Nigdy nie wiadomo z czym przyjdzie pracodawca :-)
sammler
No właśnie o to chodzi - o perspektywę czasową. 200 tysięcy wniosków o wakacje kredytowe może już pokazywać skalę problemu jeśli chodzi o utratę pracy lub wysokie prawdopodobieństwo jej utraty. Niestety nie wiadomo, ilu klientów takie wnioski złożyło i do jakich kredytów (można przecież mieć kilka).
gege01
I nagle wszyscy zrozumieli, że kredyty to nie dobrobyt, ale dług.
dario-t
Taka pomoc banków to żadna pomoc. Wakacje kredytowe jak trzeba płacić ratę odsetkową, to co to za wakacje? W moim przypadku rata odsetkowa stanowi 3/4 kredytu, a w dodatku nie zmienia się okres kredytowania. Nie dość że nie odczuje to jeszcze rata mi wzrośnie po pseudo wakacjach.

Powinno być tak jak w innych krajach - raty
Taka pomoc banków to żadna pomoc. Wakacje kredytowe jak trzeba płacić ratę odsetkową, to co to za wakacje? W moim przypadku rata odsetkowa stanowi 3/4 kredytu, a w dodatku nie zmienia się okres kredytowania. Nie dość że nie odczuje to jeszcze rata mi wzrośnie po pseudo wakacjach.

Powinno być tak jak w innych krajach - raty bezwzględnie zawieszone np. na 6 miesięcy albo 12 i po tym okresie wracamy do płacenia takiego samego kredytu, oczywiście z dłuższym terminem.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki