Banki nie nadążają za modą na tablety

Michał Kisiel2013-01-24 14:47analityk Bankier.pl
publikacja
2013-01-24 14:47

W 2012 roku w Polsce sprzedano około 700 tysięcy tabletów. W tym roku sprzedaż może być trzykrotnie wyższa. Lekkie przenośne urządzenia podbijają serca Polaków, ale szczególną uwagę zwracamy na cenę. Największym powodzeniem cieszą się tańsze modele z systemem Android. Jednak banki nie nadążają za nowym trendem, koncentrując się przede wszystkim na rozwijaniu aplikacji przygotowanych specjalnie dla smartfonów.

tablet
Źródło: Thinkstock

Z usług bankowych na tablecie można korzystać na dwa sposoby: poprzez specjalną aplikację lub przez przeglądarkę internetową. Wykorzystanie przeglądarki to na pozór najprostsze wyjście – każdy bank, który oferuje bankowość internetową jest dostępny z poziomu tabletu. Nie zawsze jednak serwis transakcyjny przygotowany z myślą o komputerach jest wygodny w użytkowaniu na urządzeniu mobilnym obsługiwanym dotykowo. Problemem może być przede wszystkim wielkość elementów zamieszczonych na stronie.

W Biedronce za zakupy zapłacisz telefonem?» W Biedronce za zakupy zapłacisz telefonem?
Niektóre instytucje przygotowują osobne wersje systemów bankowości internetowej z myślą o użytkownikach telefonów. Tzw. lekkie serwisy transakcyjne mogą na ekranie tabletu prezentować się lepiej niż „duża” strona internetowa. Nie jest to jednak regułą – wiele zależy od tego, jak zaprojektowano rozwiązanie. Optymalnym wyjściem jest specjalna wersja serwisu stworzona dla tabletów. Tabletową stronę wprowadził już ponad rok temu Alior Bank i jak dotąd jest jedyną instytucją na rynku, która wybrała tę drogę.

Aplikacje mobilne na systemy iOS oraz Android oferuje znacznie więcej banków. Jednak na dużym ekranie tabletu program stworzony z myślą o smartfonie także nie zawsze będzie wyglądał estetycznie. W przygotowanym w październiku 2012 r. przez „Gazetę Bankową” teście stwierdzono, że aplikacje dostosowane do tabletów posiadają:

  • Pekao SA,
  • BZ WBK,
  • Raiffeisen Bank Polska,
  • BPH,
  • Millenium,
  • Multibank,
  • mBank,
  • Bank Spółdzielczy we Wschowie,
  • ESBANK Bank Spółdzielczy.

W 2013 roku bankowość mobilna zapewne stanie się dla rodzimych instytucji priorytetem. Można oczekiwać, że aplikacji przygotowanych z myślą o tabletach zacznie gwałtownie przybywać, a „bankowanie z kanapy” wejdzie nam w krew.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

W jaki sposób korzystacie z usług bankowych na tablecie – przez aplikację czy przez przeglądarkę? Który bank Waszym zdaniem wygodnie obsługuje się z tabletu? Zapraszamy do komentowania.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Twister
Jakieś argumenty wypadałoby podac przy takiej deklaracji.
Brak takowych wskazuje na wybór emocjonalny.
~Asdf567
To tylko udowania jak bardzo jesteśmy uzależnieni od banków. Ale co to obchodzi lemingi, one są za głupie na takie sprawy. Dlatego mamy demokracje, socjaliści kochają demokracje. Zawsze w niej wygrywają.
~fx
Moim numerem 1 niezmiennie pozostaje Raiffeisen Bank.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki