REKLAMA

Banki doceniają sektor MSP. Kredyt na firmę z dodatkami - od ręki!

Barbara Sielicka2011-02-02 06:02
publikacja
2011-02-02 06:02

Przedsiębiorcy z ulgą pożegnali rok 2010 – rok, w którym banki solidnie przykręciły im kurek z dostępem do finansowania. W nowym roku bankowość dla firm przeżywa metamorfozę. Banki modyfikują starą ofertę oraz wprowadzają liczne nowe produkty skierowane do przedsiębiorców.

Bankier.pl przyjrzał się ofertom banków skierowanym do przedsiębiorców. Przedstawiamy, które instytucje mają nowe, korzystne produkty dla firm, a które tylko odświeżają dostępną już na rynku ofertę.

Chcesz założyć firmę? Nareszcie dostaniesz kredyt


Jeszcze kilka miesięcy temu uzyskanie kredytu na rozpoczęcie działalności gospodarczej graniczyło z cudem. Obecnie gros banków planuje wprowadzić taką ofertę do swoich portfolio. Nowe, ciekawe produkty dla rozpoczynających działalność przygotował FM Bank – sporym zainteresowaniem może cieszyć się Kredyt Profesja Start-Up dedykowany przedstawicielom wolnych zawodów, którzy zakładają firmę od zera.Z kolei Idea Bank oferuje Kredyt na start zabezpieczony hipoteką. Przedsiębiorca może uzyskać nawet 200 tys. zł. Kredyty na start oferuje także m.in. Getin Noble Bank oraz Bank Pekao SA.

Szybki kredyt nadal w modzie


Banki chcą przyciągnąć przedsiębiorców także pożyczkami gotówkowymi z bardzo szybką ścieżką decyzyjną. Wydaje się, że to właśnie ta forma produktu finansowego będzie przez banki najczęściej promowana w 2011 roku.

FM Bank proponuje przedsiębiorcom Kredyt ekspresowy, a Kredyt Bank oferuje kredyt w 24 h. Bogaty wybór szybkich kredytów ma Bank BPS, oferując przedsiębiorcom m.in.  „Szybką Gotówkę dla Firm”, „Szybką Linię Kredytową” i „Szybką Inwestycję”.

Kredyty – do wyboru, do koloru


Przedsiębiorcy mogą także liczyć na nowe produkty kredytowe. Bank BPS planuje wprowadzić kredyt we współpracy z EBOiR, a od styczniu br. dostępny jest już kredyt CSK z dopłatami ARiMR do kapitału dla przedsiębiorców z branży Agro. Z kolei Polbank promuje swój kredyt odnawialny w rachunku bieżącym powiązany z terminalem akceptacji kart płatniczych POS.Produktem, który łączy konto i terminal POS, dysponuje już Bank Pekao SA. Nowy kredyt wprowadza również BZ WBK, jest to Kredyt Biznes Ekspres Hipoteka.

Oferta do profesjonalistów


Na szerszą gamę produktów mogą także liczyć przedstawiciele wolnych zawodów. Dla lekarzy, architektów lub weterynarzy specjalne produkty przyszykowali m. in. FM Bank – Kredyt Profesja – oraz Idea Bank – różne warianty kredytów w zależności od profesji. Polbank oferuje im kredyt już od momentu uzyskania uprawnień specjalistycznych, a nie od daty otworzenia działalności.

W pierwszej połowie 2011 roku także BRE Bank upomni się o specjalistów. Zaoferuje im nowy rachunek firmowy oraz kartę kredytową.

Obsługa kompleksowa to ciągle nowość


Banki zdają sobie sprawę, że firmy oczekują od nich czegoś więcej niż tylko obsługi finansowej. Wbrew pozorom większość z nich jednak jeszcze nie decyduje się na to. Tylko Idea Bank wzbogacił swoje produkty bankowe o doradztwo finansowe, księgowe, podatkowe i prawne.

Postawili na odświeżanie


Wszystkie banki deklarują odświeżenie już dostępnej palety produktów finansowych skierowanych do przedsiębiorstw. Z kolei część instytucji postawiła wyłącznie na lifting posiadanej już oferty. Przykładem jest HSBC, który w tym roku zamierza rozszerzyć oferowany od 2009 roku Business Direct o firmy prowadzące działalność międzynarodową.

 


Podobne działania planuje Alior Bank. Jednak on już w ubiegłym roku wprowadził Rachunek FX skierowany do importerów, w którym transgraniczne przelewy zlecane w systemie internetowym są w cenie przelewów krajowych.

Zmodernizowanie swojej oferty planują także Meritum Bank, ING Bank Śląski oraz Bank Pocztowy – wszystkie stawiają na minimum formalności w kontakcie z przedsiębiorcą. Raiffeisen Bank nie planuje dużych zmian w samej ofercie produktowej. Obecna baza produktów zostanie poszerzona jedynie o bancassurance.

Nowe technologie w bankowości


Te instytucje, które nie oferują jeszcze dostępu do wielu produktów drogą internetową, chcą w tym roku to nadrobić. Są również i takie, które zamierzają iść krok dalej – Getin Noble Bank w 2011 wprowadzi bankowość mobilną, a Raiffeisen Bank planuje wprowadzić możliwość wnioskowania o rachunek firmowy przez internet dla indywidualnych działalności gospodarczych.

DnB Nord zapowiada wejście w połowie roku na rynek z zupełnie nową ofertą dla MSP. Nie znamy szczegółów, wiemy tylko że będą to m.in. szybkie kredyty a także produkty FX. Nowe produkty zaoferuje także Lukas Bank. Zapowiada on również pomoc dla firm w obszarze wykraczającym poza tradycyjną bankowość.

2011 rok to czas, w którym banki ponownie chylą czoła przed firmami. Oprócz wymienionych wyżej nowości, na przedsiębiorców czeka wiele atrakcyjnych ofert rachunków firmowych oraz produktów oszczędnościowych. W ofercie znajdziemy także  leasing, faktoring, lokaty internetowe, karty debetowe w obcej walucie, karty ze zniżką na stacjach paliw oraz możliwość korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce bez opłat.

 

Komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl

Nadchodzący rok może być przełomowy dla sektora MSP. Banki znów łaskawym okiem patrzą w stronę przedsiębiorców, odświeżają oferty i wprowadzają nowe produkty. Na rynku pojawili się także wyspecjalizowani gracze, którzy mają ambicję zaspokoić potrzeby małych firm.

Ważnymi graczami są FM Bank, który powstał w 2009 r. na bazie Funduszu Mikro, czy należący do Getin Holdingu Idea Bank. Niedawno pojawił się także Polski Bank Przedsiębiorczości, który powstał na bazie banku WestLB. Kilka kolejnych instytucji o profilu uniwersalnym deklaruje, że zamierza skoncentrować się na obsłudze małych i średnich firm.

W latach 2007-2008 również obserwowaliśmy wzmożone zainteresowanie banków sektorem MSP. Pojawiły się kredyty dla startujących przedsiębiorstw, wprowadzono uproszczone procedury przyznawania kredytów czy bezpłatne rachunki dla małych firm. Niestety, kryzys pokazał, ile były warte te obietnice. Banki z dnia na dzień odwróciły się plecami do małych firm, wstrzymując im finansowanie i znacznie zaostrzając warunki kredytów.

Dziś, gdy sytuacja na rynkach wyraźnie się uspokoiła, a banki nabrały doświadczenia, drobni przedsiębiorcy ponownie znaleźli się w centrum uwagi banków. Jest zatem szansa, że w nowym roku banki obiorą trwały kurs na MSP i dokończą rozpoczęte kilka lat temu dzieło.


Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]
 
Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Fines
Jeżeli chcesz wiedzieć które banki doceniają sektor MSP wyślij sms o treści "k" na numer 601 464 701 - oddzwonimy.

Pozdrawiam!
Agent Fines :)
~Lech
Sektor się rozwija i banki zaczynają doceniać MSP nawet powstają nowe stricto dla MSP chociażby ostatnio idea bank.
~Kamil
Dobrze, ze takie banki jeszcze istnieją i chcą wspierać rozwój firm...
~boruc
nie jest łatwo o finansowanie, ale niektóre banki jak widać wychodzą naprzeciw

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki