REKLAMA

Bank centralny Ukrainy podniesie podstawową stopę proc. do 30 proc.

2015-03-03 17:16
publikacja
2015-03-03 17:16

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zapowiedział we wtorek, że aby powstrzymać galopującą inflację od środy podniesie podstawową stopę procentową z 19,5 - do 30 proc. NBU poinformował również, że upadła czwarta co do wielkości instytucja finansowa Ukrainy - Delta Bank.

fot. SERGEI SUPINSKY / / EastNews

Dramatyczny spadek wartości hrywny doprowadził do wzrostu inflacji na Ukrainie, która w ujęciu rocznym wyniosła w styczniu 28,5 proc.

Bank centralny ogłosił, że podniesienie podstawowej stopy procentowej jest jednym z kroków, jakie podejmuje, by "stabilizować sytuację makroekonomiczną" w oczekiwaniu na wart 15,5 mld euro kredyt Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

NBU od wielu miesięcy podnosi podstawową stopę procentową, która w listopadzie wzrosła z 12,5 proc. do 14 proc., a w lutym do 19,5 proc.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Mimo tych kroków oraz deklaracji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obiecał Kijowowi pomoc finansową i w kwietniu rozpatrzy plan przelania pierwszej transzy z obiecanych 40 mld dol. zagranicznych kredytów, kurs ukraińskiej waluty spadł do rekordowo niskiego poziomu.

Pomoc MFW powinna zostać przeznaczona - między innymi - na uzupełnienie rezerw banku centralnego Ukrainy, których poziom jest obecnie bardzo niski; pomogłoby to NBU w programie stabilizowania ukraińskiej waluty - komentuje AFP.

Spadł też dramatycznie poziom rezerw walutowych Ukrainy; obecnie wystarczyłyby one jedynie na pokrycie miesięcznych kosztów importu. Jak przypomina AFP, uważa się powszechnie, że bezpieczny zasób rezerw to taki, jaki może pokryć co najmniej trzymiesięczne koszty importu.

NBU poinformował też, że czwarty co do wielkości bank Ukrainy, Delta Bank, stał się niewypłacalny; 94 proc. klientów, którzy zdeponowali w nim pieniądze, otrzyma jednak rekompensaty, gdyż bank centralny oferuje gwarancje na depozyty warte poniżej 200 tys. hrywien.

NBU podjął kroki mające na celu ochronę sektora bankowego ze względu na spadek wartości hrywny, której notowania spadły o 60 proc. od początku 2014 roku. NBU ma np. zamiar rekapitalizować te banki, które ucierpiały na skutek drastycznego odpływu kapitału.

Jednak Delta Bank, który kontroluje aktywa warte około 60 mld hrywien (3,2 mld dol.), stał się niewypłacalny na skutek "podejmowania ryzykownej działalności", w tym wejścia na rynek kredytów korporacyjnych, mimo "braku doświadczenia w tym sektorze" - powiedziała szefowa NBU Wałerija Hontariewa. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~jon
Banderstan padł.W Warszawie za hrywnę płacą 5 gr w kantorze. Średnia emerytura na Ukrainie to ok.1400 hrywien . Za to możesz dostać 70 zł=17 euro za tyle trzeba żyć na Ukrainie.
To nie koniec.Będzie jeszcze gorzej.Misjonarze z USA zrobili Ukrainę drugą Syrię.
~Laser
W czasach dobrobytu u nas, chociaż miałem niezłą pensję zarabiałem niecałe 30 USD.
~plutarch
Ukraińcy, trzymajcie się i dajcie działać Balcerowiczowi. Mieć nadzieję, że on ogarnie sytuację. Ale będzie bolało.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki