REKLAMA

Bank Grecji ostrzega przed niekontrolowanym kryzysem. "Wyjście ze strefy euro oraz UE"

Michał Żuławiński2015-06-17 11:29analityk Bankier.pl
publikacja
2015-06-17 11:29
Bank Grecji ostrzega przed niekontrolowanym kryzysem. "Wyjście ze strefy euro oraz UE"
Bank Grecji ostrzega przed niekontrolowanym kryzysem. "Wyjście ze strefy euro oraz UE"
fot. AP Photo/Petros Giannakouris / / EastNews

Na dzień przed rozpoczęciem kolejnych rozmów ostatniej szansy dla Grecji, bank centralny tego kraju postawił sprawę na ostrzu noża. Jeżeli porozumienia nie uda się zawrzeć, Hellada wyjdzie nie tylko ze strefy euro, lecz być może także z Unii Europejskiej.

W momencie, w którym finansowa przyszłość Grecji wciąż wisi na włosku, Bank Grecji przekazał parlamentowi coroczny raport o polityce monetarnej. Jak zaznacza grecki bank centralny w komunikacie towarzyszącym publikacji raportu, zawarcie porozumienia z międzynarodowymi wierzycielami jest kluczowe dla greckiej gospodarki.

- Brak porozumienia oznaczać będzie początek bolesnego procesu, który początkowo doprowadzi do bankructwa Grecji, a w konsekwencji skutkował będzie wyjściem kraju ze strefy euro oraz – najprawdopodobniej – z Unii Europejskiej. Możliwy do opanowania kryzys długu, z którym wraz z naszymi partnerami mamy obecnie do czynienia, zamieniłby się w kryzys, które kontrolować nie można i który niesie wielkie zagrożenia dla stabilności systemu bankowego i finansowego – czytamy w komunikacie.

Jak zaznacza bank centralny, taki rozwój wypadków oznaczałby „głęboką recesję, dramatyczny spadek poziomu dochodów, wzrost bezrobocia oraz utratę wszystkiego tego, co grecka gospodarka osiągnęła dzięki członkostwu w UE oraz strefie euro”.

(fot. AP Photo/Petros Giannakouris / EastNews)

- Grecja zostałaby zdegradowana do statusu biednego kraju europejskiego Południa. To właśnie dlatego Bank Grecji uważa, że osiągnięcie porozumienia z naszymi partnerami jest historycznym imperatywem, którego nie można zignorować. (…) Potrzebujemy dziś dobrego układu w sprawie długu, który sprawi, że przyszłe pokolenia nie będą obciążone ciężarem, którego nie mamy prawa na nie nakładać – czytamy dalej.

Jutro ważny dzień

Na 18 czerwca, czyli na jutro, zaplanowano rozpoczęcie kolejnego szczytu Eurogrupy. Najbliższe spotkanie ministrów finansów w Luksemburgu państw strefy euro mianem „decydującego” nazwali zarówno politycy greccy, jak i przedstawiciele UE. Jednocześnie wczoraj minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild", że na najbliższym spotkaniu przedstawi nowych propozycji reform, których domagają się od Aten wierzyciele.

Trwające od miesięcy rozmowy na linii Ateny-Troika dotyczą odblokowania kolejnej transzy pomocy opiewającej na 7,2 mld euro w zamian za przeprowadzenie reform strukturalnych. Obecny program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca.

Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa świeci pustkami, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (109)

dodaj komentarz
~taa
Jak wypieprzą Grecję ze strefy EU i unii europejskiej , to gwarantuję kryzys w EU się skończy.. Zakażony gangreną cżłonek nalezy amputować niech gniją w ewłasnym sosie ...
~xyz
Widać nie masz zielonego pojęcia jak bardzo przesrane będzie miała UE kiedy grecja wyjdzie z UE.

Myślisz że gdyby to było takie proste to by ich jeszcze nie wyrzucili z UE?
~tyran
Daje UE jeszcze gora 10 lat i rozleci sie to tekturowe stowarzyszenie UE nie zda egzaminu z kilku powodow ,pierwszy to niszczenie miejscowych tradycji i narzucanie innym co maja robic,po drugie w UE lamane sa podstawowe prawa czlowieka i wolnosci po trzcie pootwierane granice gdzie do euroby zjezdza sie cholota z afryki i azji i Daje UE jeszcze gora 10 lat i rozleci sie to tekturowe stowarzyszenie UE nie zda egzaminu z kilku powodow ,pierwszy to niszczenie miejscowych tradycji i narzucanie innym co maja robic,po drugie w UE lamane sa podstawowe prawa czlowieka i wolnosci po trzcie pootwierane granice gdzie do euroby zjezdza sie cholota z afryki i azji i dlatego ten balon niedlugo peknie
~Eric
Kazdy Grek juz od momentu urodzenia jest lewicowcem , a niektorzy nawet skrajnie lewicowi . Dawno temu Grecy mieli nawet dwie partie komunistyczne , ktore odgrazaly sie , ze po dojsciu do wladzy pierwsze co zrobia , to wytna w pien tych skur****w z konkurencyjnej partii komunistycznej . Pamietam , juz ponad 35 lat temu czytalem Kazdy Grek juz od momentu urodzenia jest lewicowcem , a niektorzy nawet skrajnie lewicowi . Dawno temu Grecy mieli nawet dwie partie komunistyczne , ktore odgrazaly sie , ze po dojsciu do wladzy pierwsze co zrobia , to wytna w pien tych skur****w z konkurencyjnej partii komunistycznej . Pamietam , juz ponad 35 lat temu czytalem artykuly o fantastycznej niegospodarczosci Grekow , a wiec idealnie dopasowali sie do Europe Union. Dziwne , bo w Melbourne , gdzie teraz mieszkam , miescie o najwiekszej greckiej populacji/ po Atenach- takie greckie Chicago/Grecy sa cenieni za sumiennosc i pracowitosc.
~Fred
Bo w Grecji zostali Ci co maja 2 lewe rece, dlatego maja taka opinie. Najlepsi wyjechali. Tak samo ja z Polski.
~JP
Sytuacja zakrawa na kpine. W Polsce ludzie zyja na granicy nedzy i mamy sie rozczulac nad nierobami. Wy....lac.
~_lucjan
Człowiek mniej pretensje do naszego rządu!
~Aga
Patetyczna Grecja (politycy ). Juz dawno powinna opuscic strefe euro i unie europ. Jej sytuacja wygladala by dzisiaj bardziej rozowo.
~Paweł
My Polacy zapier.. my a te lenie na kawce w cieniu. Dlaczego Europa ma ich utrzymywać. To my Polacy też byśmy chcieli żyć na kredyt bez spłaty. Niech wypierdalają te pasożyty

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki