REKLAMA

Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii

2022-07-21 10:17, akt.2022-07-21 11:02
publikacja
2022-07-21 10:17
aktualizacja
2022-07-21 11:02
Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii
Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii
fot. RITZAU SCANPIX / / Reuters

Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - poinformował w czwartek Gaz-System. Jak zaznaczył prezes spółki Tomasz Stępień, gazociąg podmorski jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego.

Jak poinformowano w czwartkowym komunikacie, Gaz-System i Energinet, "partnerzy projektu Baltic Pipe, zrealizowali kluczowy etap prac montażowych na gazociągu podmorskim".

"Dziś możemy powiedzieć, że gazociąg podmorski Baltic Pipe jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego. Dzięki tej inwestycji zintegrowaliśmy sieci gazowe Polski i Danii, tworząc nowy korytarz dostaw gazu ziemnego do regionu środkowo-wschodniej Europy" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Dodał, że zostały jeszcze "prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu w zakładanym terminie, tj. 1 października br.".

Jak poinformował Gaz-System, w lipcu br. wykonane zostały ostatnie spoiny łączące ten gazociąg z duńską siecią przesyłową w Faxe w Danii oraz z polskim systemem przesyłowym w Pogorzelicy.

Dodano, że operacje połączenia gazociągu podmorskiego z gazociągami lądowymi w obu krajach tzw. tie-in zostały poprzedzone szeregiem działań przygotowawczych, do których należały m.in.: czyszczenie gazociągu podmorskiego tłokami czyszczącymi, wykonanie wodnej próby ciśnieniowej, odwadnianie gazociągu za pomocą specjalistycznych tłoków oraz ostatecznie osuszanie do osiągnięcia oczekiwanego stopnia osuszenia gazociągu.

Przypomniano, że po stronie duńskiej operacja „tie-in”, którą realizowała spółka Energinet, obejmowała wspawanie ok. 120-metrowego odcinka łączącego gazociąg lądowy z gazociągiem podmorskim we wcześniej przygotowanym wykopie otwartym. Po stronie polskiej operację realizował Gaz-System, prowadząc analogiczne działania polegające na wspawaniu nieco krótszego, tj. 90 metrowego łącznika - podano.

Gaz-System tłumaczy, że spoiny gwarantowane tzw. złote spawy wykonane na obu końcach gazociągu podmorskiego na przeciwległych stronach Morza Bałtyckiego, spowodowały fizyczne połączenie tego gazociągu z krajową siecią przesyłową Polski a także infrastrukturą przesyłową Królestwa Danii, zapewniając możliwość przesyłania gazu między tymi krajami.

Jak poinformowano, po zakończeniu tych prac rozpoczną się działania związane z przywróceniem do stanu pierwotnego obu terenów budowy oraz z pracami rozruchowymi całego systemu gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. Zaznaczono, że wszystkie działania realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”). Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).(PAP)

amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Węgry już płacą za gaz tyle co Europa i jeszcze muszą Rosjanom tyłki lizać. Orban bez EU kasy jest bankrutem.
darius19
doszli 'tcdse.." i "moshe" ex "ajwaj" ex "moravitz" Temat Baltic Pipe zabolal Putlera. Widac to po aktywnosci na farmie. Rosja to kraj bandycki. Wydanie kasy na rure czy gaz z niej, to jak wydanie na F-35. Obrona przed bandytami. Inaczej - to co UA, nas spotka
tecdswv4t
darius19 Cieszy się, że będzie przepłacał parokrotnie i to dodatkowo z mieszanym przez nich ruskim gazem. Tak się gra z szurami.
moshe_klotz
Jakies infantylne info
Kraj milionerów

A ile i po ile,
spoty skacza od 1 200 - 2 000 $/1 000 m3

Wegrzy, Serbia, Ukraina itd maja gaz za 150 - 330 $ / 1 000m3
Konkurencyjnosc jaka bedzie ?
moshe_klotz
A Wegrzy wlasnie robia kase na kryzysie

"". Węgry chcą kupować dodatkowe ilości gazu od Rosji, powiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
"Dziś nasi koledzy poinformowali nas o zainteresowaniu rządu węgierskiego zakupem dodatkowych ilości gazu w tym roku. Ta prośba zostanie natychmiast zgłoszona
A Wegrzy wlasnie robia kase na kryzysie

"". Węgry chcą kupować dodatkowe ilości gazu od Rosji, powiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
"Dziś nasi koledzy poinformowali nas o zainteresowaniu rządu węgierskiego zakupem dodatkowych ilości gazu w tym roku. Ta prośba zostanie natychmiast zgłoszona i rozpatrzona - powiedział po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó""
darius19
oj sie trolle zdenerwuja "zoomek" "polonu" "pzhoga" "samsza" zawsze sa gdzie interes Putlera. Bo to najlepszy sposob na Putina i jego bandycka Rosje. Do tego OZE, sankcje, wspomaganie Ukrainy, zbrojenia, rozszerzanie NATO, jednosc Zachodu..... I to Putler zaserwowal...
tecdswv4t
Naiwniaku, będziesz przepłacał parokrotnie i to dodatkowo z mieszanym przez nich ruskim gazem. Tak się gra z szurami.
33karol33
ciekawe co pod tym artykułem onuce napiszą, wszedłem zaciekawiony, ale jeszcze chyba nie padło polecenie od oficera prowadzącego
powiemwamcomysle odpowiada (usunięty)
A jakie nosisz? :)

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki