Balcerowicz: Polska z największym w UE wzrostem długu w relacji do PKB

Polska w ostatnich trzech latach miała największy z krajów UE przyrost długu publicznego w relacji do PKB - i to w sytuacji dobrej koniunktury - powiedział w poniedziałek były minister finansów Leszek Balcerowicz.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Balcerowicz w Radiu Zet poproszony o komentarz do budżetu państwa, który - w ocenie rządu - jest w dobrej kondycji, powiedział: "Budżet nie jest w dobrej kondycji. Proszę nie upowszechniać propagandy sukcesu pana Morawieckiego".

"Polska w ostatnich trzech latach miała największy przyrost długu publicznego do PKB i to w sytuacji, kiedy jest dobra koniunktura" - powiedział były prezes NBP, przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Dodał, że na drugim krańcu są np. Irlandia, Holandia, Czechy.

Były wicepremier podkreślił, że budżet państwa jest wycinkiem całości, którą stanowią finanse publiczne. "Miarodajne są liczby opracowane wedle Międzynarodowego Funduszu Walutowego, one pokazują, że PiS zadłuża Polskę na potęgę. I to w czasach, kiedy sprzyja jeszcze Polsce poprawiająca się koniunktura w Unii Europejskiej. A co będzie, jak koniunktura się pogorszy" - pytał.

Porównywał obecną sytuację do polityki Edwarda Gierka. Przypomniał, że w latach 70. XX wieku za sprawą zaciąganych długów Polska gospodarka przyspieszyła, aby potem gwałtownie spowolnić, a spowolnienie to trwało kilkanaście lat.

Mówił też o czynnikach, które warunkują to, czy Polska będzie doganiała Zachód. Jego zdaniem jednym z nich jest liczba osób pracujących. Według Balcerowicza PiS zniechęca do pracy, bo obniżyło wiek emerytalny.

Balcerowicz odniósł się też do programu 500 plus. "Ważne, żeby ludzie, którzy myślą bardziej dalekowzrocznie niż obecne władze, wiedzieli, że to jest program, który jest finansowany w dużej części z rosnącego zadłużenia Polski" - zakończył. (PAP)

autor: Ludwika Tomala

edytor: Anna Mackiewicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 11 pluto85md

Balcerowicz krytykowal takze ostro PO od czasow rozbioru OFE. PO wybrala droge na skroty. Zamiast kontynuacji reform, sztuczki techniczne. Morawiecki to kontynuuje i to z wiekszym rozmachem. Sadze ze nie wielu zdaje sobie naprawde sprawe ze wraz z obnizka wieku ukrecilismy sobie bata. Juz ponad 341 tys wnioskow o emerytury oznacza ze w 2018 bedzie mniej pracujacych niz w 2017 i pol mln wiecej emerytow a bedzie tylko gorzej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 jendreka

Nikomu w tym kraju nie można wierzyć. To jedyny constans.

! Odpowiedz
30 18 karbinadel

Realizacja hasła "Polska w ruinie" coraz bliżej. Brawo PiS, wiwat bobra zmiana!

! Odpowiedz
36 55 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
26 51 jacyna2017

Profesor nie jest ekonomista ale politykiem - w zwiazku z tym wybiorcza uwaga (krytyka PO byla czysto kosmetyczna!). Swoją drogą dlaczego Bankier nie zweryfikuje polityczno-czarnowidzkich, lub huraoptymistycznych tez liczbami i wykresami z czasw PO i obecnych zamiast rozsiewać tylko polityczne komentarze? Robota godna portalu ekonomicznego a nie tuby!?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 31 grzechu_comeback odpowiada jacyna2017

do bankiera nie miałbym pretensji, bo on ma TYLKO przekazywać informacje. Najlepiej z każdej strony. Już są na polskim rynku MENDia prowadzone przez dziennikarzy oddelegowanych do propagowania platformiano pzprowskich durnot. Nie trudno było zauważyć przebudzenie ŚPIOCHA i jego wyjątkową zajadłość po dzień dzisiejszy. Siedział cicho w obliczu SETEK MILIARDÓW przewalanych na lewe konta a dziś bije pianę. Sam sobie wystawia świadectwo i sam siebie skazuje na śmietnik historii w ławie z TW Bolkiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 104 and00

A waj. Czemu ten pan nie narzekał jak za Tuska mieliśmy deficyt budżetowy na poziomie ponad 7% PKB w 2009 i 2010? A w swojej działalności politycznej najdłużej był członkiem PZPR (1969-1981)

! Odpowiedz
41 82 piwic

Mgr Balcerowicz nie narzekał, bo złodzieje byli syci, Niemcy z aprobata przytakiwali głowami, a Magister był zapraszany i zarabiał.

! Odpowiedz
62 43 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
49 45 antybolszewik

@and00 Albo jesteś zawodowym oszustem albo płatnym manipulantem. Wpisz "Balcerowicz krytykuje Tuska" i zobaczysz jak przez 8 lat Balcerowicz wytykał błędy rządzącej PO. Teraz wam klakierzy PiSu nie w smak, że jak zadłużacie Polskę w czasach koniunktury to ktoś śmie was krytykować

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil