Balcerowicz: Opóźnianie reform na Ukrainie byłoby najgorszą strategią

Konsolidacja wokół reformatorskiego programu, to najważniejsze zadanie dla obecnych władz Ukrainy; opóźnianie reform byłoby najgorszą strategią zarówno polityczną jak i ekonomiczną - ocenił b. minister finansów Leszek Balcerowicz, obecnie doradca władz Ukrainy ds reform.

Prof. Leszek Balcerowicz
Prof. Leszek Balcerowicz (fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu)

Od kwietnia Balcerowicz współprzewodniczy prezydencko-rządowej grupie doradców ds. reform na Ukrainie i jest przedstawicielem prezydenta Petra Poroszenki w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Podczas zorganizowanej w poniedziałek w Warszawie przez Fundację im. Stefana Batorego konferencji "Ukraina. Nowy rząd, stare wyzwania?", Balcerowicz stwierdził, że "jednym z problemów Ukrainy było to, że reformy były zbyt powolne i zbyt cząstkowe".

"A doświadczenie pokazuje, że należy je wprowadzać szybko i na zasadzie szerokiego pakietu" - dodał. Balcerowicz podkreślił, że "opóźnianie reform w obecnej sytuacji Ukrainy, to byłaby najgorsza strategia i ekonomiczna i polityczna".

Balcerowicz przedstawił również propozycje reform, które w formie programu grupa doradców zaprezentowała władzom Ukrainy. Za najważniejsze strategiczne cele uznał umacnianie stabilności finansowej i gospodarczej Ukrainy, przyspieszenie reform "dzięki którym będzie więcej wolnego rynku w ramach lepszego państwa", usuwanie monopoli państwowych oraz prywatnych, podwyższenie poziomu państwa prawa, usuwanie źródeł korupcji, przebudowę struktur państwa, decentralizację oraz kwestię bezpieczeństwa zewnętrznego.

"Jesteśmy po pierwszej fazie, kiedy program powstał, teraz zaczyna się dużo ważniejsza faza: wcielanie w życie i tu też staramy się doradzać, ja osobiście też" - mówił.

balcerowicz porównał także obecną sytuację gospodarczą Polski i Ukrainy, uznając za kluczową kwestię odmiennych modeli kapitalizmu, które wytworzyły się w obu krajach po 1989 r.

"To, że na Ukrainie poziom życia jest dużo niższy niż w Polsce do tej pory, wynika z tego, że duża część elit i duża część społeczeństwa uwierzyła, że reformy to tylko cierpienia, a zwłaszcza tzw. +szokowaja terapija+. W związku z tym było dużo mniej tych reform, a te, co były, były na tyle cząstkowe, że pomagały w wytworzeniu się złego rodzaju kapitalizmu, kapitalizmu oligarchicznego, w odróżnieniu od wolnorynkowego, który od samego początku budowaliśmy w Polsce" - powiedział.

Zdaniem byłego wicepremiera, reformy na Ukrainie będą trudne, jednak ich przeprowadzenie w przyszłości może okazać się jeszcze trudniejsze, dlatego Ukraina powinna "wytrzymać (...) i nie dać się zwieść niesłychanie demagogicznej części opozycji".

Według Balcerowicza, najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed obecnymi władzami Ukrainy jest "konsolidacja wokół reformatorskiego programu" ponieważ, jak podsumował, "duża część potrzebnych reform ugrzęzła w parlamencie".

Grupie doradców ds. reform na Ukrainie obok Balcerowicza współprzewodniczy były słowacki minister finansów Ivan Miklosz, zasiadają w niej także m.in. Jerzy Miller (były szef MSWiA i były wojewoda małopolski) oraz Mirosław Czech (były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce". (PAP)

mro/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Greg

Balcerowicz jak zawsze SUPER.

! Odpowiedz
1 2 ~miro

mocodawca bucholtza soros juz nie może sie doczekać kiedy położy swoje pejsate łapska na ukrainskim majątku

! Odpowiedz
1 9 ~jasiu

No i OK.... Balcer to zemsta za Wolyn 44

! Odpowiedz
5 7 ~gfd

Nasze robole po 3 latach z powrotem głosowali na komunistów tak im dał popalić ,Na zczęscie nasi komunisci poczuli zapach pieniedzy jaki daje wolny rynek .Na okres reform powinni łopaciarzom na kilka lat odbierać prawa wyborcze bo będa krzyczec "Janukowycz wróć " Wielka Brytania dała glos plebsowi i teraz inteligencja biznes będzie placil rachunki za opitych browarem nierobów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~x-y-z

wytrzeźwiej zanim coś napiszesz, bo nie sposób cię zrozumieć.

! Odpowiedz
13 6 ~plutarch

Trolle Putina - szybciutko hejterzyć Balcerowicza! Wowa płaci.

! Odpowiedz
0 2 ~kkk

Teraz to oni maja młyn na brexicie nie mają czasu na Balcerowicza

! Odpowiedz
3 7 ~x-y-z

szkoda na niego słów, spoko, niech wprowadzi swoje reformy i banderowcy go załatwią.

! Odpowiedz
0 1 ~wczasowicz

dlaczego? niech wprowadza i to szybko ! plutarch nie plutarchui !

! Odpowiedz
1 2 ~Toomek

Mam nadzieję że Balcerowicz nie popełni tam tych samych błędów co w Polsce bo inaczej z hukiem wyleci

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil