REKLAMA

Badania: Maseczki dobre, ale wentylacja lepsza w zapobieganiu zakażeniom

2020-10-30 06:48
publikacja
2020-10-30 06:48
fot. FILEOPEN CREATION / Shutterstock

Wentylacja w pomieszczeniach najbardziej chroni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusów, bardziej nawet niż używanie maseczek i zmniejszenie liczby jednoczesnego przebywania ludzi – sugerują symulacje komputerowe niemieckich specjalistów.

Pod uwagę wzięto koncert rockowy z udziałem 1500 osób, jaki w pomieszczeniu zamkniętym odbył się w Lipsku w sierpniu 2020 r. Wszyscy mieli założone maseczki ochronne, zachowywali dystans i używali środków dezynfekujące.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Halle twierdzą, że przeprowadzili symulacje komputerowe trzech scenariuszy, w których zmieniali liczbę jego uczestników i zachowanie dystansu oraz innych zaleceń. Sprawdzano, jak w pomieszczeniu mogą się przenosić aerozole pochodzące od zainfekowanych osób.

Kierujący badaniami o nazwie RESTAR-19 Stefen Moritz twierdzi, że dla zmniejszenia ryzyka infekcji koronawirusem kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Duże znacznie ma również ograniczenie miejsc siedzących oraz zapewnienie osobnych wejść do obiektu.

Podczas wydarzenia obowiązkowe było noszenie maseczek i przestrzeganie środków higieny oraz odpowiedniego dystansu. Osoby personelu technicznego kontrolowały, czy te zachowania są przez wszystkich przestrzegane.

Niemieccy badacze twierdzą, że używanie maseczek ochronnych, higiena rąk i dystans powinny obowiązywać do końca pandemii. Natomiast liczba gości i miejsc siedzących w różnego rodzaju pomieszczeniach należy dostosowywać do nasilenia liczby zakażeń w danym okresie. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
Dlatego noszenie maseczek na ulicy jest kompletnie bez sensu
secundus
symulacje komputerowe..... przynajmniej nie manekiny lub chomiki

to ja dam poniżej linki do badań gdzie sprawdzano zachorowalność na przykładzie ludzi:

https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/5/19-0994_article
https://www.cebm.net/covid-19/masking-lack-of-evidence-with-politics/

tak trochę inne wyniki

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki