REKLAMA

Bądą wydobywać bursztyn na Lubelszczyźnie

2014-08-26 08:32
publikacja
2014-08-26 08:32
Bądą wydobywać bursztyn na Lubelszczyźnie
Bądą wydobywać bursztyn na Lubelszczyźnie
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Parczew na Lubelszczyźnie stawia na bursztyn. Konkretnie na złoża tego surowca, które czekają na eksploatację. Dziś do Parczewa przyjeżdżają więc przedstawiciele samorządu z Gdańska i branży bursztynniczej.

Źródło: ThinkstockKamyki bursztynu


Waldemar Wezgraj, starosta parczewski powiedział Radiu Podlasie, że powiat chce wykorzystać doświadczenie pomorskich gmin. Pierwsze kroku juz podjęto, bo pod koniec lipca podpisano list intencyjny w sprawie współpracy. Kiedy jednak będzie można rozpocząć wydobywanie bursztynu, to zależy od dokładniejszych badań geologicznych i kalkulacji kosztów.

Według raportu Państwowego Instytutu Geologicznego o kopalinach w Polsce, złoża bursztynu ciągną się od Parczewa do Niedźwiady. Złoża zostały odkryte w latach 70. i 80. minionego wieku, podczas poszukiwań węgla, gazu i ropy. Bursztyn leży na głębokości do 20-30 metrów. Największe potencjalne złoże, szacowane na 1088 ton znajduje się pod Górką Lubartowską nad Wieprzem. Z opracowań naukowych wynika, że w tak zwanej delcie Parczewskiej jest około 10 tysięcy ton bursztynu. Dwie firmy, z Gdańska i Jasła, już złożyły wnioski o koncesje. Chcą szukać bursztynu w Niedźwiadzie i Ostrówku.


Andrzej Ilczuk, Radio Podlasie/IAR/jp

Źródło:IAR
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki