BOR: zatrzymano mężczyznę stwarzającego zagrożenie dla prezydenta

Policjanci z Piekar Śląskich wyjaśniają, czy zatrzymany w środę w tym mieście mężczyzna mógł stanowić zagrożenie dla odwiedzającego Piekary prezydenta Andrzeja Dudy. 40-latek został zatrzymany przed wizytą głowy państwa. Miał przy sobie nóż i strzykawkę.

Prezydent Andrzej Duda w otoczeniu agentów Biura Ochrony Rządu - zdj. archiwalne
Prezydent Andrzej Duda w otoczeniu agentów Biura Ochrony Rządu - zdj. archiwalne (FORUM)

Informację o zatrzymaniu mężczyzny stwarzającego zagrożenie dla prezydenta Andrzeja Dudy przekazała rzeczniczka Biura Ochrony Rządu (BOR) Natalia Markiewicz. Rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara sprecyzowała, że do zatrzymania doszło w środę wczesnym popołudniem w pobliżu piekarskiej bazyliki, którą później odwiedził prezydent.

"Zatrzymania dokonali policjanci z oddziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zabezpieczający teren, gdzie trwały przygotowania do wizyty prezydenta. Uwagę policjantów zwróciło nietypowe, nerwowe zachowanie mężczyzny" relacjonowała rzeczniczka śląskiej policji.

Rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował wcześniej, że Aleksandra Cz. zatrzymano na tyłach prezbiterium bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Zatrzymania dokonali policjanci w cywilu.

"Posiadał przy sobie niebezpieczne narzędzia, a jego zachowanie wskazywało, że może stworzyć niebezpieczeństwo w związku z wizytą pana prezydenta" - podał rzecznik komendanta głównego policji.

40-latek z Bytomia - według relacji rzeczniczki śląskiej policji - przemieszczał się w pobliżu bazyliki, rozglądał, obserwował przygotowania i drogi przejścia. Zauważyli to policjanci, decydując o zatrzymaniu mężczyzny. Okazało się, że ma on ze sobą nóż i strzykawkę wypełnioną cieczą. Zwartość strzykawki będzie badana w laboratorium.

Podinspektor Nowara potwierdziła, że - jak dotąd - nie ma podstaw do postawienia mężczyźnie zarzutów bądź sugerowania, że planował on atak na prezydenta. W środę późnym popołudniem zatrzymany wciąż przebywał w komendzie policji w Piekarach Śląskich. Policjanci chcą ustalić, jakie były jego zamiary oraz przeznaczenie niebezpiecznych przedmiotów, jakie miał ze sobą.

Według rzeczniczki, zatrzymanie miało charakter prewencyjny; to standardowe działanie służb zabezpieczających tego typu wydarzenia. Trwają czynności wyjaśniające. Policja od początku współpracuje w tej sprawie z Biurem Ochrony Rządu.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z mieszkańcami Piekar Śląskich. Odwiedził miejscowe sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, gdzie co roku przybywają m.in. stanowe pielgrzymki mężczyzn i kobiet; to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego na Górnym Śląsku. Prezydent odwiedził też piekarski Kopiec Wyzwolenia, gdzie oddał hołd powstańcom śląskim. (PAP)

mab/ lun/ gdyj/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ~SynBiskupa

Zuch i bohater za 20 lat będzie generałem! Brawo Ty

! Odpowiedz
0 2 ~zydozerca

jaki pajac-taki zamach,o podejrzanym zachowaniu mężczyzny donieśli katodebile,którzy mają odwieczne problemy z kojarzeniem

! Odpowiedz
0 3 ~Pielęgniarz

Może to był chirurg idący/wracający z dyżuru....

! Odpowiedz
0 3 ~vigo

Miał nóż i strzykawkę z nie znaną substancją ,2 prezerwatywy oraz chusteczkę

! Odpowiedz
1 1 ~zez

nóż można by jakoś wyjaśić choć byłoby to trudne, ale strzykawkę?

! Odpowiedz
0 2 ~vi

cukrzyce mógł mieć

! Odpowiedz
1 1 ~silvio_gesell

"Taxi Driver"

! Odpowiedz
0 1 ~Pap

Do sklepów w Piekarach kiełbasę i papier toaletowy dzisiaj rzucili.

! Odpowiedz
1 3 ~mar

Czyżby żołnierz wyklęty?

! Odpowiedz
0 2 ~asdf

A może chciał dać panu prezydentowi pokrojony tort, bo wie, że pan prezydent po prostu uwielbia torciki?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil