REKLAMA

BNP Paribas jest zainteresowany przejęciem Raiffeisen Banku Polska

2017-11-20 09:26
publikacja
2017-11-20 09:26

BNP Paribas jest zainteresowany przejęciem Raiffeisen Bank Polska i zwrócił się do Raiffeisen Banku w tej sprawie, wynika z nieoficjalnych informacji agencji Reuters.

fot. Krystian Maj / / FORUM

 "Francuzi prowadzą rozmowy na temat kupna [polskiej spółki] Raiffeisena. Chodzi o BNP Paribas" - powiedziało agencji źródło.

Informacja została potwierdzona także przez inną osobę. Banki nie skomentowały tych informacji.

W piątek Raiffeisen Bank International poinformował, że planuje przeprowadzić pierwotną ofertę publiczną polskiego banku nie później niż 15 maja 2018 r., po wydzieleniu z niego portfela detalicznych walutowych kredytów hipotecznych. Alternatywnym rozwiązaniem może być sprzedaż podstawowej działalności Raiffeisen Banku Polska, bez wspomnianego portfela.

Plotki o potencjalnej sprzedaży Raiffeisen Polbanku krążą po rynku już od kilku lat. Do tej pory Austriakom nie udało się jednak pozyskać nowego inwestora. W pierwszym półroczu bank zanotował stratę w wysokości 29,7 mln, ale po trzecim kwartale udało mu się wyjść 26 mln zł na plus. Był to jednak i tak wynik gorszy od zaprezentowanego rok wcześniej o 76 proc. Co prawda wpłynęły na to zdarzenia jednorazowe, takie jak odpisy wartości marki Polbank czy sprzedaż akcji Visa Europe - komentuje Wojciech Boczoń z Bankier.pl.

W połowie roku, bank miał zadebiutować na giełdzie, ale Raiffeisen Bank International AG postanowił zawiesić ofertę publiczną akcji ze względu na niedostateczny poziom zainteresowania ofertą ze strony inwestorów.

Wartość aktywów Raiffeisen Polbanku wynosi 50 mld zł. Plasuje go to na 10 pozycji wśród największych banków w kraju. Z kolei BGŻ BNP Paribas pod względem aktywów plasuje się na 6 pozycji (68 mld zł). Połączony bank awansowałby na piąte miejsce, przeskakując ING Bank Śląski.

Zgodnie ze stanem na koniec II kw. 2017 roku połączony bank dysponowałby też siecią blisko 700 placówek własnych, co dawałoby mu trzecią pozycję na rynku - za PKO BP i Pekao.

Raiffeisen Bank Polska SA - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG SA.

BNP Paribas jest obecny w Polsce poprzez Bank BGŻ BNP Paribas.

ISB/Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Źródło:Bankier24
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marekrz
Ciekawe czy BNP połknie Raiff z "frankowymi" klientami,czy KNF tak jak przy BPH pozwoli bankowi wydzielić te toksyczne aktywa? Taki pseudobank może już potem do woli pomiatać ludźmi, bo nie ma już normalnych klientów, tylko "petentów" przywiązanych do pseudokredytu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki