REKLAMA

BMW, Daimler, Ford i VW chcą sieci stacji ładowania aut elektrycznych

2016-11-29 11:30
publikacja
2016-11-29 11:30

Koncerny motoryzacyjne BMW, Daimler, Ford i Volkswagen ogłosiły we wtorek we wspólnym komunikacie plan stworzenia sieci stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych na głównych autostradach Europy. Podpisano w tej sprawie wstępne porozumienie.

fot. FABRIZIO BENSCH / / FORUM

Nie ujawniono jednak szczegółów finansowych projektu.

W dokumencie podkreślono, że "wstępnym założeniem" jest wybudowanie 400 punktów ładowania, a do 2020 roku "tysięcy" takich miejsc. Projekt będzie realizowany od początku przyszłego roku - dodano. W wydanym we wtorek komunikacie koncerny motoryzacyjne podkreślają, że plan stworzenia takiej sieci powstał dzięki "bezprecedensowej współpracy".

Firmy chcą, aby stworzone przez nie punkty ładowania samochodów elektrycznych miały moc wysokości do 350 kW, czyli więcej niż obecnie istniejące.

"Ładowania samochodu elektrycznego ma być równie wygodne, co tankowanie na zwykłej stacji benzynowej" - podkreślono w komunikacie.

"Nasz wspólny projekt jest krokiem milowym, wyraźnie pokazującym, że rywale łączą siły, aby budować e-mobilność" - ocenił w komunikacie szef BMW Harald Krueger. Tymczasem prezes Daimlera Dieter Zetsche powiedział, że dostępność tego typu punktów "pozwoli po raz pierwszy na długodystansową e-mobilność i spowoduje, że więcej osób zdecyduje się na samochody elektryczne".

Prezes Forda Mark Field zaznaczył, że infrastruktura umożliwiająca szybkie ładowanie "jest bardzo ważna dla adopcji masowego klienta i ma potencjał do przekształcenia możliwości wynikających z jazdy elektrycznej".

"Są dwa aspekty, które są dla nas decydujące: możliwość bardzo szybkiego ładowania i zlokalizowanie stacji w odpowiednich miejscach" - zwrócił uwagę prezes należącego do VW Porsche Oliver Blume.

Sieć stacji ładowania ma działać w standardzie CCS (Combined Charging System). W ramach podpisanego porozumienie BMW, Daimler, Ford i VW będą równymi partnerami w spółce joint venture odpowiedzialnej za realizację projektu. Koncerny chcą też zachęcić inne podmioty do uczestnictwa w realizacji tego pomysłu. (PAP)

lm/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Motoryzacja

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~heeeee
Już widzę jak przed TESCO stoi 300 samochodów i wszyscy ładują pod domem wszyscy ładują. Ciekawe jaka sieć to wytrzyma
~Robert
"możliwość bardzo szybkiego ładowania" - czyli konkretnie jakie są przewidywania? Osiem godzin wystarczy?
~Andrzej
Ano. Hehe. Liczą na frajera.
~solar
Bzdura, juz teraz fast chargers pozwalaja na naladowanie 80% baterii w 20 minut. Za pare lat te wyniki beda tylko lepsze
~AAA odpowiada ~solar
Juz widzę zator na autostradzie i nagle 50 rozładowanych samochodów na bateryjki bo właściciele myśleli ze uda sie jakos dojechac do chargera na ostatnich oparach litu ;)
Takimi zabawkami mozna sobie jezdzic wokol domu- do kina, na basen, do sklepu po bułki takie zabawki jeszcze dlugo nie beda pelnoprawnym uzytkowym pojazdem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki