REKLAMA

Blik rośnie jak na drożdżach, rekordy w e-zakupach

2021-02-12 10:28
publikacja
2021-02-12 10:28
Blik rośnie jak na drożdżach, rekordy w e-zakupach
Blik rośnie jak na drożdżach, rekordy w e-zakupach
fot. CCG / / CCG

W 2020 r. użytkownicy Blik wykonali ponad 420 mln transakcji. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost rok do roku. Szczególną popularnością cieszą się płatności za e-zakupy, ale na fali są także przelewy na numer telefonu.

Polski Standard Płatności, operator schematu Blik, podsumował wyniki za czwarty kwartał 2020 r. i cały miniony rok. Szczególnie dynamiczne wzrosty odnotowano w przypadku transakcji e-commerce oraz przelewach na numer telefonu.

W całym 2020 r. użytkownicy Blik wykonali 424 mln transakcji. To prawie dwa razy więcej niż w 2019 r. Rekordowe były także ostatnie trzy miesiące minionego roku – wykonano 140 mln transakcji (12 mld zł), z czego aż 105 mln przypadło na zakupy w sieci. Według szacunków Polskiego Standardu Płatności, udział Blika we wszystkich płatnościach e-commerce na polskim rynku przekracza 60 proc.

Drugą z najczęściej wykorzystywanych funkcji Blik są przelewy na numer telefonu. Wzrost rok do roku wyniósł 167 proc. Łączna liczba transakcji wyniosła 15,5 mln (wobec blisko 6 mln rok wcześniej). Przypomnijmy, że przelewy pozwalają na natychmiastowe przekazywanie środków pomiędzy różnymi bankami, bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego. Taką opcję daje swoim klientom już 10 instytucji.

Blik umożliwia także dokonywanie płatności w fizycznych punktach handlowych, za pośrednictwem terminali płatniczych. W czwartym kwartale 2020 r. wykonano w ten sposób prawie 12 mln transakcji, co oznacza wzrost o 80 proc. rok do roku.

PSP zwraca uwagę na powolny wzrost liczby transakcji Blik w bankomatach, co może mieć związek ze zmieniającymi się preferencjami konsumentów. W ostatnich trzech miesiącach 2020 r. dokonano 7,1 mln takich operacji. Wypłaty i wpłaty w maszynach stanowiły 5 proc. wszystkich transakcji Blikiem. Do roku 2019 bankomaty były drugim, po e-commerce, miejscem, gdzie najchętniej używano Blika.

MK

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki