REKLAMA

BIK – najważniejsze informacje

2014-03-07 10:28
publikacja
2014-03-07 10:28
BIK – najważniejsze informacje
BIK – najważniejsze informacje
fot. Fuse / / Thinkstock

Przed zaciągnięciem kolejnego kredytu należałby sprawdzić naszą historię kredytową. Gdzie? Najlepiej w Biurze Informacji Kredytowej. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej instytucji. Poniżej przedstawiamy krótki FAQ dotyczący BIK-u.

bik
Źródło: Thinkstock

Kiedy powstało Biuro Informacji Kredytowej?

W październiku 1997 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich i 21 największych banków utworzone zostało Biuro Informacji Kredytowej. BIK gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz instytucji finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym. BIK powstał dla potrzeb minimalizowania ryzyka kredytowego, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego oraz zapobiegania nadmiernemu zadłużeniu. Dzięki zgromadzonym w BIK danym proces przyznawania kredytu może być łatwiejszy i szybszy. Dla osób starających się o kredyt oznacza to oszczędność czasu i możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych.

Jakie produkty BIK oferuje konsumentom?

Każdy konsument ma możliwość wyboru produktu BIK odpowiadającego jego potrzebom. Produkty można kupić na stronie www.bik.pl lub w osobiście w Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK.

Produkty BIK pomogą konsumentowi

dowiedzieć się, czy ma historię kredytową w BIK

sprawdzić swoją historię kredytową (bez oceny punktowej)- raz na 6 miesięcy

mieć dostęp do historii kredytowej w dogodnym dla siebie czasie

poznać swoją ocenę punktową

kontrolować poprawność danych przekazywanych do BIK

chronić się przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko

dostać powiadomienie, o zaległościach w spłacie swoich lub poręczonych kredytów

Istnieje również możliwość sprawdzenia swojej historii kredytowej z BIK poprzez własne konto internetowe. Można to zrobić korzystając z bankowości elektronicznej iPKO, Inteligo oraz Meritum Bank.

Jakie dane są przekazywane do BIK ?

Informacje znajdujące się w BIK dotyczą wszystkich rachunków kredytowych, jakie prowadzą lub prowadziły banki, SKOK-i lub instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym a więc zarówno tych obsługiwanych prawidłowo, jak i tych, które spłacane są lub spłacane były nieterminowo. Innymi słowy: BIK przetwarza wszystkie informacje przekazane przez bank, SKOK oraz instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym – zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo), jak i negatywne (kredyty spłacane z opóźnieniem).

Zobowiązania przetwarzane w BIK dotyczą przede wszystkim: kredytów na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, kredytów niecelowych i studenckich, kredytów mieszkaniowych i pracowniczych, a także kredytów odnawialnych, karty detalicznej, karty kredytowej, karty debetowej oraz limitu debetowego w ROR a także kredytów poręczonych.

Jak długo dane są w BIK?

Jeśli zobowiązanie było spłacane terminowo - dane przetwarzane są w BIK od chwili ich przekazania, aż do spłaty kredytu.

Jeśli wyrażona została zgoda na przetwarzanie danych po spłacie kredytu, to dane te są udostępniane bankom, SKOK-om i instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym w celu oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie, poświadczając pozytywną historię kredytową klienta.

Dane mogą być przetwarzane również bez zgody klienta przez okres 5-letni, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • nie regulowano zobowiązania lub dopuszczono się zwłoki powyżej 60 dni,
  • upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez kredytodawcę o zamiarze przetwarzania danych klienta bez jego zgody.

Dodatkowo na mocy ustawy Prawo bankowe dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania, dla celów związanych ze stosowaniem przez kredytodawców metod statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgód klientów i jest ograniczone do wybranego zakresu danych.

W jaki sposób BIK udostępnia dane kredytodawcom i ich klientom?

Kredytodawcy współpracujący z BIK otrzymują dane dotyczące historii kredytowej swoich klientów w formie raportów. Warto podkreślić, że raporty BIK są neutralne, co oznacza, że samo Biuro nie dokonuje żadnej oceny klienta i jego sytuacji. Raport o kredytobiorcy jest jedynie zapisem rzeczywistości. To instytucje finansowe we własnym zakresie i na podstawie wewnętrznych reguł decyzyjnych, podejmują decyzję o przyznaniu kredytu klientowi.

Swoją historię kredytową może też sprawdzić każdy klient instytucji współpracującej z BIK. Specjalne produkty udostępniane są w formie pakietów, które zaspokajają potrzeby każdego konsumenta.

Pakiet Monitoring – to bezpieczeństwo i kontrola danych kredytowych w BIK
Pakiet Ochrona – to zapewnienie bezpieczeństwa tożsamości klienta
Pakiet Minimalny – to podstawowe informacje na temat historii kredytowej zebrane w BIK.

Dodatkowo, nowością w BIK są alerty, które przeciwdziałają próbom wyłudzenia kredytu oraz umożliwiają monitorowanie terminowości spłat zobowiązań. Więcej informacji o ofercie na www.bik.pl.

Dlaczego warto tworzyć swój pozytywny obraz kredytobiorcy?

Pozytywna historia kredytowa to potencjalnie szybsza decyzja i lepsze warunki kredytowania. Kredytodawca analizując ryzyko kredytowe patrzy przychylniej na osobę, o której wiadomo, że do tej pory regularnie spłacała raty kredytów, niż na osobę anonimową, o której nie może znaleźć żadnych informacji. Swojej pozytywnej historii kredytowej warto więc używać jako argumentu w negocjacjach z kredytodawcą. Pozytywna historia kredytowa staje się tym samym poważnym atutem przy ubieganiu się o kolejne kredyty.

Czym jest scoring?

Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej klienta na podstawie porównania jego profilu z profilem klientów, którzy już otrzymali kredyty.

Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktową otrzyma ten klient.

Wyższa ocena punktowa oznacza większe prawdopodobieństwo, że dany klient będzie terminowo spłacał swoje kredyty.

Ocena punktowa jest sumą punktów uzyskanych przez klienta za poszczególne elementy jego profilu (charakterystyki). W przypadku oceny punktowej, naliczanej przez biuro kredytowe, takim elementem może być np. największe opóźnienie w spłatach kredytów posiadanych przez klienta.

Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów, a dla konsumenta dodatkowo prezentowana jest w postaci gwiazdek (od 1 do 5 gwiazdek).

BIK CZY BIG?

Do BIK informacje przekazują banki, SKOK-i i instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym. Są to informacje m.in. o kredytach gotówkowych, hipotecznych, także tych żyrowanych, o debetach w koncie lub zobowiązaniach na karcie kredytowej. Z kolei do BIG-ów, czyli biur informacji gospodarczej przekazywane są m.in. informacje o niezapłaconych rachunkach np.: za energię, telefon, czynsz. Biuro informacji gospodarczej (BIG) to instytucja, która przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze dotyczące wiarygodności płatniczej konsumentów i przedsiębiorców. W odróżnieniu od BIK, BIG-i działają na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Biuro Informacji Kredytowej współpracuje obecnie z jednym biurem informacji gospodarczej - InfoMonitor.

Biuro Informacji Kredytowej
Źródło:Biuro Informacji Kredytowej
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Iwona
Ja zawsze posługuje się wyszukiwarką Crefo - tam sprawdzam, czy dana firma jest wypłacalna.
~Madera
Oszuści umieszczają ludzi w Bzach danych i z to te Bazy zapłacą ! Oddam je do Trybunału Praw Człowieka, bo to co ze mną zrobiono i dalej robią to zbrodnia !
~Biznes100
http://denkiewicz90.produktyfinansowe.pl/e/lead/1149/label=forum link do sprawdzenie BIK za darmo tylko do końca tego roku.
~Madera
Do BIG i BiK przedostają się różnego rodzaju oszuści ! I tak BiK twierdzicie,że tylko banki i firmy , bankowe, mnie podała ITI Neowision (inaczej TV "N") mało tego, nie prawnie, albowiem umowa na dostawę sygnału TV cyfrowego opiewała na 24 m-ce, a sygnał został dostarczony tylko p;rzez 6 m-cy. Mimo próśb i grózb, nie udało Do BIG i BiK przedostają się różnego rodzaju oszuści ! I tak BiK twierdzicie,że tylko banki i firmy , bankowe, mnie podała ITI Neowision (inaczej TV "N") mało tego, nie prawnie, albowiem umowa na dostawę sygnału TV cyfrowego opiewała na 24 m-ce, a sygnał został dostarczony tylko p;rzez 6 m-cy. Mimo próśb i grózb, nie udało mi się zmusić tą firmę do dotrzymania umowy! Wobec powyższego po 8 m-cach, przestałem płacić za produkt, który nie został mi dostarczony! W roku 08.02.2013 r na podstawie e-sądu w Lublinie.wydano nakaz zapłaty i komornik zajął mi wynagrodzenie, a Firma umieściła mnie w bazie danych BiK. Dalej w BIG umieszczaja takie firmy jak ProfiCredit, firma z która się sądzę bo wyłudza pieniądze mimo lichwiarskich procentów, nieadekwatnego ubezpieczenia do kwoty pożyczki 56,-zł pożyczka 1000 zł, przez 24 m-ce! Prawo obecnie wspiera, oszustów - Firma Bocian mimo spłaty umówionej, również umieściła mnie w BiG i oddała do sądu! Jak tak można, co mam robić?! Mam teraz wesele chrześnicy gdybym chciał teraz wziąść jakiś kredyt nie dostanę bo jestem w Bazach danych !!! Co mm teraz zrobić?! A wiecie już jakie koszty poniosłem z tyt. umieszczeni mnie w BiK, jeszcze jakie poniosę? Kto mi to odda?! I uważacie, że to jest zgodne z prawem ?! Jak trochę się uporam z niektórymi sprawami. Wasze tzw. Bazy oddam do Trybunału Praw Człowieka, bo ja uważam się zaszczuty przez te Bazy i kombinatorów różnego rodzaju, które celowo wpędzają mnie w różnego rodzaju problemy.Tylko dlatego, że ani policja, ani prokurator nie pracuje, albo w mojej prawie nie chce pracować! Tym też zajmuje się Trybunał !Pozdrawiam.
~emeryt
krwiożercze hieny i nic więcej

Powiązane: ABC dłużnika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki