BIEC: w październiku nieznacznie spadł Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku 2016 r. spadł o 0,2 pkt wobec września - poinformowało BIEC. To trzeci z rzędu miesiąc obniżania się wskaźnika.

Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) zaznaczyli, Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury już od początku roku nie wykazywał tendencji do wzrostu, oscylując wokół zbliżonych do siebie wartości.

"Ostatnie spadki, choć ciągle niewielkie, wskazują na zagrożenie osłabieniem tempa rozwoju w najbliższych miesiącach. Głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostaje obecnie konsumpcja, która nie jest w stanie nadać gospodarce przyspieszenia w dłuższym okresie. Co najwyżej spowoduje wcześniejsze od prognoz pojawienie się tendencji inflacyjnych" - czytamy w komunikacie BIEC.

Dodano, że spośród ośmiu składowych wskaźnika w październiku br. cztery się poprawiły, jedna została na poziomie ubiegłego miesiąca, a trzy się pogorszyły.

"Do spadku wskaźnika w największym stopniu przyczynił się gwałtowny wzrost firm, w których przyrastały zapasy wyrobów gotowych. Przy dość słabych danych na temat wielkości produkcji i sprzedaży detalicznej, wzrost zapasów może być zapowiedzią dalszego ograniczania planów produkcyjnych, zwłaszcza że od wiosny ubiegłego roku zamówienia do przedsiębiorstw napływają coraz słabszym strumieniem. Wzrost zapasów dotyczył niemal wszystkich branż, w szczególności zaś przedsiębiorstw wytwarzających zarówno trwałe, jak i nietrwałe dobra konsumpcyjne" - napisano. Podkreślono, że to kolejny sygnał świadczący o słabości popytu wewnętrznego i ograniczonych możliwościach jego wpływu na tempo wzrostu gospodarczego.

BIEC wskazał, że w niewielkim stopniu poprawiło się tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw. Na razie jednak wzrost ten jest bez znaczenia wobec obserwowanej od wiosny ubiegłego roku tendencji do ich kurczenia się.

"Nieznaczne pogorszenie ocen ogólnej sytuacji gospodarczej z ostatniego miesiąca nie zmienia trwającego od wiosny 2014 roku stanu równowagi pomiędzy odsetkiem menedżerów oceniających negatywnie obecną i przyszłą sytuację w gospodarce, a tymi, których oceny są pozytywne" - czytamy w komunikacie.

Według BIEC wydajność pracy w sektorze przetwórczym pozostała na poziomie miesiąca poprzedniego. Jednak od początku roku pogarsza się i obecnie jest o blisko 10 proc. niższa od wydajności osiągniętej w grudniu 2015.

"W ostatnim miesiącu zmniejszył się nieco odsetek firm sygnalizujących pogaszenie stanu finansów w firmach. W dalszym ciągu jednak wśród badanych przedsiębiorstw przeważają te firmy, które oceniają swą sytuację finansową negatywnie. Na takie oceny ma zapewne wpływ spadek zamówień oraz rosnące koszty pracy. Nie najlepsze wyniki finansowe przedsiębiorstw to również jedna z przyczyn ograniczania inwestycji" - napisano.

Z informacji BIEC wynika, że gospodarstwa domowe nie wykazywały zainteresowania kredytem bankowym. Sytuacja taka utrzymuje się od początku ubiegłego roku. Ani wzrost wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, ani poprawa na rynku pracy nie wpłynęły na zdecydowany wzrost akcji kredytowej.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury jest miarą przyszłej aktywności gospodarki. Pokazuje wzrosty i spadki poziomu aktywności całej gospodarki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do PKB oraz innych miar jej aktywności, takich jak produkcja, sprzedaż detaliczna, zatrudnienie, płace, dochody.(PAP)

aop/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil