REKLAMA

BGŻ BNP Paribas zachęca do wypłat gotówki kartą kredytową. Uwaga na prowizję i odsetki

Wojciech Boczoń2016-06-07 09:41analityk Bankier.pl
publikacja
2016-06-07 09:41

W BGŻ BNP Paribas ruszyła promocja „Punkty za gotówkę”. Bank przekonuje posiadaczy kart kredytowych, że „możliwość wypłaty gotówki z karty jest doskonałym rozwiązaniem”. Doskonałym zapewne dlatego, że na każdej takiej operacji bank zarabia 4,90 proc. plus odsetki.

Jak powszechnie wiadomo, karta kredytowa nie służy do wypłacania gotówki z bankomatów. Taka operacja się po prostu nie opłaca. Nie dość, że banki pobierają za nią wysoka prowizję, to jeszcze od razu zaczynają naliczać odsetki. Klient, który wypłaca gotówkę nie może więc korzystać z głównego dobrodziejstwa karty, czyli tzw. okresu bezodsetkowego. Transakcje gotówkowe kartą kredytową powinny być więc traktowane jako ostateczna ostateczność.

BGŻ BNP Paribas zachęca do wypłat gotówki kartą kredytową. Uwaga na prowizję i odsetki / fot. stockyimages / YAY Foto

Jeszcze kilka lat temu banki ostrzegały klientów przed pochopnym wypłacaniem gotówki z karty kredytowej, a w przypadku płatności bezgotówkowych zachęcały do korzystania z okresu bezodsetkowego. Bo nawet jeśli klient korzystał z karty oszczędnie, to bank i tak zarabiał na wysokich prowizjach interchange. Obniżka stawek interchange zmieniła jednak bankową retorykę. Dziś banki zachęcają do korzystania z kredytu (bo przecież jest tani jak barszcz) oraz do wypłacania gotówki z bankomatów. Taką akcję prowadzi właśnie BGŻ BNP Paribas.

Kilka dni temu bank przejął od Sygma Banku program lojalnościowy "Sygma Bonus". Ponieważ z końcem maja marka Sygma zniknęła z naszego rynku, dziś program ten nosi nazwę "mamBonus". Jednocześnie 1 czerwca ruszyła promocja pod nazwą „Punkty za gotówkę”. Do końca sierpnia za każdą wypłaconą z bankomatu złotówkę bank naliczy 2 punkty lojalnościowe. Punkty te można później wymieniać na nagrody z katalogu.

Na swojej stronie bank przekonuje klientów, że „możliwość wypłaty gotówki z karty jest doskonałym rozwiązaniem”. Wśród samych „ochów” i „achów” brakuje jednak wyraźnej informacji, że jest to droga operacja. Do kwoty wypłaty bank doliczy 4,90 proc. prowizji i zacznie od razu naliczać odsetki w wysokości 10 proc. Tę informację znajdziemy dopiero po wczytaniu się w nieco zagmatwany cennik kart kredytowych BGŻ BNP Paribas.

Zerknijmy do katalogu nagród programu mamBonus. Żeby otrzymać bidon dla dziecka o wartości rynkowej około 10 zł trzeba uzbierać 5580 punktów. Jeśli punkty te miałyby zostać naliczone wyłącznie za wypłatę gotówki, to klient musiałby pobrać z maszyny 2790 zł. Za taką operację bank naliczyłby mu 137 zł prowizji. Piłkę siatkową o wartości około 40 zł można dostać za 15 210 punktów, czyli wypłacając 7605 zł. Prowizja za taką operację wyniesie 373 zł. W obu przypadkach bank od razu zacząłby też naliczać odsetki.

Oczywiście powyższe przykłady są nieco przejaskrawione, bo bank nalicza punkty także za płatności bezgotówkowe. Tu stosuje taki sam przelicznik, czyli 1 zł to 2 punkty. Nie oznacza to jednak, że nie znajdą się klienci, którzy ośmieleni nową promocją zaczną częściej korzystać z bankomatów. A o prowizji dowiedzą się dopiero z wyciągu na koniec miesiąca.

Po przejęciu Sygma Banku BGŻ BNP Paribas stał się drugim największym wydawcą kart kredytowych w Polsce

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
drogadowlasnegom
Jak ktoś myśli o tym banku to polecam skorzystać z promocji na start. Np. obecnie do karty kredytowej Mastercard mamBONUS otrzymamy nawet 400 zł w formie voucherów na Allegro:
http://www.jakoszczedzic.pl/2018/02/400-zl-na-allegro-do-karty-bgz-bnp-paribas.html
~norian
Przy kredycie podpisałem o karcie kredytowej, ale sprzedawca od razu dał mi pisemko o rezygnacji więc karta nie przyszła. Warto zadawać proste pytania, a czy do kredytu coś muszę? bo np BNP lubi dodawać rzeczy w postaci - konieczny obrót na koncie, karta kredytowa itp.

Mam kartę kredytową w banku Bnp i strasznie
Przy kredycie podpisałem o karcie kredytowej, ale sprzedawca od razu dał mi pisemko o rezygnacji więc karta nie przyszła. Warto zadawać proste pytania, a czy do kredytu coś muszę? bo np BNP lubi dodawać rzeczy w postaci - konieczny obrót na koncie, karta kredytowa itp.

Mam kartę kredytową w banku Bnp i strasznie jej nie lubię, jej spłata jest masakryczna. W momencie spłaty zawsze podstawia mi datę rozliczenia np. 28 pomimo że spłatę robię np. 5 ale do tego co śmieszne z konta nie jest pobierana kwota!. przychodzi 28 środków brak więc moje polecenie spłaty nie wchodzi w grę i tak człowiek myśli że zapłacił a tu nic z tego. Jak już wpadniecie na to zjawisko to zaczynacie zaznaczać datę na dzisiaj (ręcznie). I znów kolejna sprawa z konta znika a przez kilka dni czasami nawet 7 na karcie dalej widnieje zadłużenie a na koncie nie ma. Dzwonię do banku - a oni mi że widzą że jest spłacone- to pytam dlaczego ja tego nie widzę - nie mam środków na koncie a karta zadłużona?, nie ma też śladu w historii przelewów. Dopiero po tych cudownych kilku dniach, wszystko wraca do normy. Zastanawiam się ile osób kilka razy spłaca ten sam dług - tworząc nadpłatę :D. W ing nie ma problemu spłata na drugi dzień jest załatwiana.
~wkurzony
Kombinują z doładowaniem telefonów oszustwo
~Wkurzona
Mi też wysłali to gowno jutro idę z tym do banku
~Ela
Ja również 3.09.2016 zamówilam nagrodę z programu Mambonus-minęły już 3 miesiące i nadal jej nie mam .Pokrętne wyjaśnienia i kolejne obiecane terminy-to efekt rozmów i korespondencji z bankiem.Zwykłe naciąganie klientów-wstyd.
~Małgorzata
Zakupiłam meble na raty.Umowę podpisywałam szybko,parafki na dole formularza.Pani w sklepie nie poinformowała mnie o tym,że również staram się o kredyt na karcie kredytowej. Po 1,5 miesiąca otrzymałam kartę ,na którą też (jak się okazało ) podpisywałam .Naciągają ludzi,bo pewnikiem ktoś użyje tej karty .Mam balast,Zakupiłam meble na raty.Umowę podpisywałam szybko,parafki na dole formularza.Pani w sklepie nie poinformowała mnie o tym,że również staram się o kredyt na karcie kredytowej. Po 1,5 miesiąca otrzymałam kartę ,na którą też (jak się okazało ) podpisywałam .Naciągają ludzi,bo pewnikiem ktoś użyje tej karty .Mam balast,bo jest mi nie potrzebna, nie wiem czy mam coś za nią płacić, co mam z nią robić, jak teraz oddać. Muszę fatygować się do banku o pomoc.Po co wciskają nam niechciane kredyty ???
~web
Mi też to ścierwo wcisnęli,kupowałem telewizor i pralkę na wypłat w czerwcu.
W listopadzie przysłali mi kartę kredytową z programu mam bonus,a nic nie podpisywałem aby mi taką kartę wydali.
Istne oszustwo i niestety trzeba iść do banku, wypełnić formularz o rezygnację z tego dobrodziejstwa nawet jak jest nieaktywna,
Mi też to ścierwo wcisnęli,kupowałem telewizor i pralkę na wypłat w czerwcu.
W listopadzie przysłali mi kartę kredytową z programu mam bonus,a nic nie podpisywałem aby mi taką kartę wydali.
Istne oszustwo i niestety trzeba iść do banku, wypełnić formularz o rezygnację z tego dobrodziejstwa nawet jak jest nieaktywna,bo naliczą odsetki za posiadanie tejże karty,.Ten bank to istne szambo i obłuda!!!
~daniel
Ponkty sie zbiera tylko nic za nie sie nie dostaje 2 miesiace temu wymienilem ponkty na przedmioty z katalogu i jeszcze ich nie mam a czas oczekiwania byl 21 dni wiec te ponkty to tylko sciema
~jacek
korzystam juz tylko z telefonu, bankowosc mobilna z getin banku mi na to pozwala, wiec karty u mnie odeszly w zapomnienie
~Kruk
BZWBK też chce przyzwyczaić klientów do pobierania gotówki z karty kredytowej.

https://blog.bzwbk.pl/2016/06/cash-back-dla-karty-kredytowej?_ga=1.229240476.1429661475.1463573471

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki