BGK ostrzega przed oszustwami – fałszywe informacje o transakcjach SWIFT

analityk Bankier.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego ostrzega przed fałszywymi wiadomościami mailowymi. Korespondencja trafiająca do skrzynek klientów rzekomo ma pochodzić właśnie z tej instytucji. W załącznikach zawiera jednak złośliwe oprogramowanie.

Przestępcy podszywają się pod reprezentantów Banku Gospodarstwa Krajowego, instytucji obsługującej m.in. podmioty z sektora publicznego. Wiadomości zachęcają do otwarcia załącznika, który ma informować o wykonanych transakcjach SWIFT. Plik zawiera złośliwe oprogramowanie, informuje bank.

(fot. imagoChristian OhdeEAST NEWS / )

Dystrybucja komputerowych szkodników za pomocą wiadomości mailowych nie jest niczym nowym. Oszuści jednak często przygotowują wiarygodnie wyglądające informacje, które mogą zachęcić do uruchomienia załączników. Kilka dni temu portal Zaufana Trzecia Strona informował o nowej fali spamu skierowanego do kancelarii prawnych.

W wiadomościach umieszczano plik Worda, który miał zawierać wezwanie do zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji. Po otwarciu załącznika edytor prosi o pozwolenie na wczytanie połączonych dokumentów, co ma pozwolić na aktualizację treści pisma. W rzeczywistości na komputer ofiary ściągane jest złośliwe oprogramowanie, które nie jest wykrywane przez wszystkie programy antywirusowe.

Wiele kampanii używających dokumentów oprogramowania biurowego jako nośnika infekcji wykorzystywało do tej pory inny mechanizm. Użytkownicy byli proszeni o zgodę na uruchomienie osadzonego skryptu (makra). Takie okno dialogowe słusznie budziło podejrzenia. Prośba o możliwość zaktualizowania treści również powinna być traktowana jako niebezpieczeństwo.

Michał Kisiel

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj