Absurdy BDO. Przedsiębiorcy nie kryją oburzenia

redaktor Bankier.pl

Kolejki w urzędach marszałkowskich, zajęte infolinie i dziesiątki różnych interpretacji tego samego problemu – czy muszę rejestrować się w Bazie Danych Odpadowych. BDO nie tylko spędza sen z powiek przedsiębiorcom, ale ponownie podnosi dyskusje na temat biurokracji  i niepotrzebnego obciążania właścicieli firm.

Żeby powstał obowiązek rejestracji w BDO wystarczy, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wysyła swoje produkty w kartonowych opakowaniach. Nieważne, czy jest to 5, czy 50 kartonów rocznie, 32-stronnicowy wniosek musi wypełnić i złożyć do 31 grudnia 2019 r. I zapłacić 100 zł, a potem karton zważyć i wpisać w ewidencję. Przedsiębiorcy nie kryją zirytowania sytuacją, a pojawiające się tłumaczenia Ministerstwa Klimatu powodują więcej chaosu i rodzą dodatkowe pytania.

(https://bdo.mos.gov.pl/)

BDO – kolejny sposób na szarą strefę

Obowiązek rejestracji w Bazie Danych Odpadowych nie powstał w ostatnim czasie, ta konieczność istnieje już od kilkunastu lat.

– Chciałbym uspokoić przedsiębiorców. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów spoczywa na nich już od 2001 r. Zatem 1 stycznia 2020 r. nie wprowadzamy żadnych nowych obostrzeń. Elektroniczny system jest jedynie konsekwencją przyjętych wcześniej przepisów – powiedział wiceminister Sławomir Mazurek.

Mimo że obowiązek istnieje już długo, niewielu przedsiębiorców zdawało sobie z tego sprawę, przyjmując, że rejestracja w BDO dotyczy głównie odbioru odpadów niebezpiecznych.

– Mówiąc szczerze to ogólnie zamysł jest dobry, natomiast wykonanie jak zawsze nie do końca. Bo powinien być system ewidencjonujący wytwórców śmieci, w tym odpadów takich jak baterie, akumulatory itd. Natomiast uważam, że dotyka to również przedsiębiorców, dla których to będzie tylko kłopotem i dodatkowym obciążeniem. Ponadto system elektronicznych wniosków jeszcze nie jest sprawny, wiec nic nie jest przygotowywane. Oczekiwanie, że kilkaset tysięcy przedsiębiorców będzie drukować wnioski i wysyłać skany online, to już przesada. Kolejna rzecz to fakt, że mało się o tym mówi, a skoro wymaga się tego praktycznie od wszystkich, to powinno być o tym głośno – mówi Jakub, wspólnik w firmie budowlanej.

Nowe przepisy mają za zadanie uszczelnić system – dzięki formie elektronicznej rząd będzie kontynuował walkę z szarą strefą, tym razem skupiając się na egzekwowaniu czy dana firma wpłaciła 100 lub 300 zł opłaty ewidencyjnej oraz czy skrzętnie notuje wszystkie wprowadzone do obiegu odpady.

(Bankier.pl)

„Denerwuje mnie też, że z obecnych interpretacji wynika, że jeśli mój kartonik przejdzie przez 10 hurtowni, mój sklep i ostatecznie trafi do konsumenta, to opłata zostanie poniesiona 11 razy plus mój klient na końcu zapłaci za swoje śmieci” – pisze na jednym z forów właścicielka jednoosobowej działalności gospodarczej.

Kolejne tłumaczenia resortu

Problem „czy podlegam obowiązkowi rejestracji w BDO” powinna rozwiązać ustawa, ale okazało się, że nie jest ona w pełni zrozumiała dla samych urzędników. W związku z podnoszonymi głosami Ministerstwo Klimatu wydało kolejne oświadczenia, które miały wyjaśnić najpilniejsze kwestie. Czy wyjaśniły? Zdaniem samych zainteresowanych wprowadziły więcej zamieszania. Resort zaleca również zrobienie na stronie BDO testu, czy ma się obowiązek rejestracji.

– Największy ból mam o to, że nikt, ale to nikt nie dał znać, że jest jakiś obowiązek. Dowiedziałem się przypadkiem od znajomej na dzień przed terminem rejestracji. Dzisiaj w urzędzie kolejki niemiłosierne, co akurat można było przewidzieć. Nie spodziewałem się natomiast tego, że urzędniczki same nie będą znały odpowiedzi na pytania petentów i przy mnie będą sięgać po ustawę – mówi średni przedsiębiorca zajmujący się świadczeniem usług elektrycznych.

Chcąc ratować sytuację, dzisiaj, w ostatni dzień rejestracji. Ministerstwo Klimatu opublikowało bezpłatny webinar dla wszystkich przedsiębiorców, którzy czekali na ostatnią chwilę i nie mają planów związanych z zakończeniem roku. Dzień wcześniej, 30 grudnia 2019 roku, wydano nową, poszerzoną listę odpadów, które są zwolnione z ewidencji.

Absurdy BDO

Jednym z wielu absurdów związanych z BDO są przekonywania resortu, że z obowiązku ewidencji są zwolnieni mikroprzedsiębiorcy, przez co wiele osób twierdzi, że ich BDO nie dotyczy. Nie zatrudniają więcej niż 10 pracowników, ich roczny obrót netto nie przekroczył 2 mln euro, podobnie jak roczna suma aktywów. Na forach biznesowych pojawiają się również słowa księgowych, którzy potwierdzają te tezę zapominając, że w przypadku wysyłania towaru w opakowaniu powstaje obowiązek rejestracji.

(Bankier.pl)

O innych problemach pisze dzisiaj Dziennik.pl. „Najczarniejszy scenariusz zakłada, że kumulacja problemów nastąpi już w pierwszych dniach stycznia. Połowa rynku stanie, bo wiele sortowni i zakładów przetwarzania odpadów w obawie przed karami nie przyjmie śmieci od podmiotów, które nie zdążyły się zarejestrować w BDO i nie mogą wystawić elektronicznego potwierdzenia przekazania odpadów. Śmieciarki będą musiały wrócić do gmin i zwrócić im nieczystości. Z naszych ustaleń wynika, że część instalacji już wywiesiła ogłoszenia na bramach zakładów, że bez wpisu do BDO odpadów nie przyjmuje” - czytamy w artykule.

"A co, jeśli przeczekam?"

Wielu decyduje się nie rejestrować, skoro ich zdaniem przepisy nie wskazują jednoznacznie takiego obowiązku. Jednak kary, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców, mogą stać się gwoździem do biznesowej trumny.

Właściciele firm, którzy nie zarejestrują się w BDO, mogą zostać obciążeni grzywną lub administracyjną karą pieniężną. W przypadku tej pierwszej kara wyniesie od 100 do ponad miliona złotych kary, a w drugim przypadku – od 5 tys. złotych do miliona złotych kary.

„Prowadzący firmy mogą zostać ukarani karą grzywny lub aresztu przed sądy administracyjna za niezłożenie wniosku o wpis lub brak zmiany wpisu do rejestru BDO, niezłożenie wniosku o wykreślenie z rejestru, naruszenie obowiązków sprawozdawczych i ewidencyjnych lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym” – pisała Dominika Florek w artykule na temat obowiązku rejestracji w BDO.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 yougurt

A jak tam nowe rozwiązania z Mikro rachunkami podatkowymi ?
Firma sprzedaje w brutto i musi płacić VAT... bo ma zwrot musi czekać , a klient zapłaci za 60 dni ....
export : nie wystarczy już CMR ... trzeba przedstawić opłaconą fakturę VAT za daną dostawę albo zapłacić VAT .....

Jak to mówi mati : lubicie niskie podatki ? W tym roku będzie 5 nowych :). Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku ( cokolwiek to znaczy w PL)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 karbinadel

Szkoda, że autorka nie przeczytała ze zrozumieniem tekstów, do których linki podaje. A tam jasno stoi, że:
"Do BDO wpisać muszą się przedsiębiorcy, którzy:
- wytwarzają odpady i prowadzą ewidencję odpadów,
- wprowadzają do Polski produkty w opakowaniach, baterie, akumulatory, opony, oleje smarowe, pojazdy oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny,
- prowadzą import opakowań, produkują je lub kupują w obrocie wewnątrzwspólnotowym"

Czyli "WPROWADZAJĄ DO POLSKI" a nie "WYSYŁAJĄ", klar?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 pn1300

Rok temu był podobny chaos przy eksporcie do Niemiec. Trzeba było się rejestrować lub odbiorca musiał być zarejestrowany, przy czym na dzień wejścia przepisów nie było interpretacji, tylko jakiś okólnik który był bardzo ogólny i tworzył wiele niejasności.

! Odpowiedz
0 17 karbinadel

Tyle że w Niemczech obowiązkowi rejestracji podlega tylko ten, który jako pierwszy wprowadza opakowania na rynek, a nie ten, kto ich potem używa. Czyli wewnątrz kraju jest to producent, a przy podmiotach zagranicznych każdy, kto je wysyła z innego kraju. Moim zdaniem jest to dość klarowne.

! Odpowiedz
0 14 pc1974

Tu u nas jest Ministerstwo Klimatu ?

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 110 tryby

Przecież to jest całkiem proste: biurokracja udowadnia, że jest konieczna, nowi kolesie czekają na dobrze płatne stanowiska, a polskiego drobnego przedsiębiorcę należy tępić, aby się wykazać sukcesami zawodowymi. Tak było, jest i będzie w każdym systemie, jeśli władza cechuje się arogancją wobec obywateli.
A ta się cechuje wybitnie, co udowodniła natychmiast po wygranych poprzednich wyborach, kiedy napluła obywatelom w twarz, obiecując 8 tys wolne od podatku i w zamian tego robiąc sobie kwotę wolną znacznie wyższą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 22 andiauae

Kto zatrudnil te beznadziejna, niemerytoryczna redaktorke w Bankierze? Pisze, co jej slina na jezyk przyniesie. Nie pierwazy raz.

! Odpowiedz
14 60 czerwony_wiewior

"Żeby powstał obowiązek rejestracji w BDO wystarczy, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wysyła swoje produkty w kartonowych opakowaniach. Nieważne, czy jest to 5, czy 50 kartonów rocznie - a skąd pani wzięła ten idiotyzm. Wystarczy zajrzeć do przepisów, żeby się przekonać, że opakowania z papieru i tektury w ilości do 0,5 tony nie podlegają ewidencji (taki sam jest limit dla opakowań z tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych itd)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 35 wiktoria007

Niestety teksty tej Pani od zawsze są bardzo słabe merytorycznie za to tytuły są sensacyjne by kliki były. Słabe to bo zawsze Bankier.pl uważałam za dobry portal, ale jakiś czas temu to się zmieniło

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne