REKLAMA

Awaria aplikacji dla operatorów dronów. Nieszczęście wisi w powietrzu

Piotr Bożek2023-08-21 09:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-08-21 09:35

Podstawowa aplikacja dla operatorów dronów, Drone Radar, nie działa od dwóch tygodni. Wnp.pl podaje, że ta awaria powinna zostać usunięta jak najszybciej i może ona być niebezpieczna między innymi dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Awaria aplikacji dla operatorów dronów. Nieszczęście wisi w powietrzu
Awaria aplikacji dla operatorów dronów. Nieszczęście wisi w powietrzu
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) poinformowała o awarii tej aplikacji już ponad dwa tygodnie temu. Drone Radar pełnił ważną rolę, ponieważ zapewniał dwukierunkową łączność między operatorem a osobą nadzorującą ruch na niebie. 

Jeśli aplikacja nie działa, to wtedy użytkownicy są zmuszeni do korzystania ze ścieżki awaryjnej, która polega na wysyłaniu maili oraz telefonowania do wieży kontroli lotów, ale dzwonić można tylko w uzasadnionych przypadkach. 

Wnp.pl zapewnia, że PAŻP nie widzi bezpośredniego niebezpieczeństwa z ruchem dronów, jeśli zostanie zachowana jedna ze wskazanych ścieżek koordynowania lotów. Portal dodaje, że niemożność korzystania z aplikacji stwarza ryzyko dla  śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, latających nisko, a także dla bezzałogowych statków powietrznych, które muszą ustąpić pierwszeństwa.

Jak wspomniał w rozmowie Tomasz Modrzejewski, rzecznik prasowy PAŻP, według jego informacji na niektórych telefonach aplikacja Drone Radar zaczęła już funkcjonować. Dodatkowo wciąż trwają negocjacje ws. zakupu usług zapewnienia przywrócenia prawidłowego funkcjonowania aplikacji mobilnej.

Dlaczego Drone Radar przestał działać?

Aplikacja przestała być wspierana przez programistów dwa lata temu. Nie była już kompatybilna z najnowszymi systemami operacyjnymi smartfonów. 

Niezależnie od tego, PAŻP przez ten cały czas bazowała na Drone Radar i traktowała ją jako istotny element PensaUTM (cyfrowej koncepcji koordynacji lotów BSP oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej). 

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
"Nie była już kompatybilna z najnowszymi systemami operacyjnymi smartfonów. "
Jakby nie można było zrobić tzw trybu zgodności ze starymi aplikacjami.
mario89
Mi jakoś Droneradar działa …
wizytator
"Aplikacja przestała być wspierana przez programistów dwa lata temu. Nie była już kompatybilna z najnowszymi systemami operacyjnymi smartfonów.

Niezależnie od tego, PAŻP przez ten cały czas bazowała na Drone Radar "

Co trzeba mieć we łbie żeby dopuścić do takich rzeczy? I za co oni biorą kasę?
zenonn
To jest Polska

"Droneradar nie jest certyfikowanym oprogramowaniem i nie może być wykorzystywane jako oficjalne źródło danych."
https://droneradar.eu/info#kontakt

Na mocy Wytycznych NR 15 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 1 czerwca 2023 r. oraz przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia
To jest Polska

"Droneradar nie jest certyfikowanym oprogramowaniem i nie może być wykorzystywane jako oficjalne źródło danych."
https://droneradar.eu/info#kontakt

Na mocy Wytycznych NR 15 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 1 czerwca 2023 r. oraz przepisów Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 15zzzzl) każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję, czyli aplikacji DroneRadar.
https://www.pansa.pl/droneradar/

Powiązane: Branża lotnicza

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki