REKLAMA

Autosan wyprodukuje specjalne auta elektryczne dla PGE, Enei i Taurona

2019-10-03 14:24
publikacja
2019-10-03 14:24

Nawet 1500 specjalnych samochodów elektrycznych dla trzech firm - PGE, Enei i Taurona, wykorzystywanych m.in. przez służby monterskie, wyprodukuje w najbliższych latach Autosan z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Porozumienie w tej sprawie podpisano w czwartek w Sanoku.

Prezes PGZ Witold Słowik / fot. Piotr Guzik / FORUM

Podpisany w czwartek w siedzibie Autosanu na Podkarpaciu dokument dotyczy produkcji przez Autosan elektrycznych samochodów specjalnych wykorzystywanych między innymi przez służby monterskie, pogotowia energetyczne i inne zespoły dla tzw. Operatorów Sieci Dystrybucyjnych lub spółek z grup kapitałowych PGE, Enei i Taurona. Docelowo może być to nawet po 100 samochodów w ciągu roku dla każdej z firm. W najbliższych latach może to być łącznie 1500 pojazdów.

Porozumienie, oprócz prezesa PGZ, podpisali także szefowie PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea i Tauron.

Zdaniem Witolda Słowika, prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy Autosan, stworzenie nowego, serwisowego samochodu dla wiodących polskich firm energetycznych otwiera możliwości dywersyfikacji produkcji Autosanu oraz całej Grupy PGZ na nowe produkty, dedykowane rynkowi cywilnemu.

Witold Słowik zwrócił uwagę, że porozumienie ma również znaczenie w rozwoju sektora elektromobilności. Przypomniał, że rozwój tej branży został wpisany w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Mówiąc o Autosanie prezes PGZ podkreślił, że sytuacja firmy jest lepsza niż w ubiegłym roku. Zapowiedział, że w 2020 roku spółka zakończy rok bez strat.

Prezes PGE Henryk Baranowski przyznał, że Grupa od kilku lat intensywnie działa w sektorze elektromobilności. Przypomniał, że zaczynała ona od budowy stacji ładowanie, a teraz prowadzi działania związane z e-carsheringiem aut.

„Opracowanie i wytworzenie samochodu elektrycznego dla naszych usług technicznych pozwoli nam zdecydowanie usprawnić i ograniczyć koszty. Jednocześnie pozwoli poprawić funkcjonowanie naszych służb technicznych zarówno jeżeli chodzi o obszar wydobycia, jak i wytwarzania” – powiedział Baranowski.

Elektromobilność to trend, który jest istotnym elementem linii biznesowej w Grupie Enea - mówił prezes zarząd Enea Mirosław Kowalik. Zwrócił też uwagę, że elektromobilność otwiera się nowy rynek – samochodów wykorzystywanych w energetyce. „Możemy zbudować odpowiednią synergię; tutaj, w Autosanie jest odpowiednia organizacja, są zasoby ludzkie - czyli jest to wszystko, co potrzebne, aby podejść innowacyjnie do tej perspektywy rozwoju elektromobilności w naszym kraju” – mówił.

Obecny również w Sanoku prezes Tauronu Filip Grzegorczyk przekonywał, że do rozwoju elektromobilności potrzebne jest podejście kompleksowe. „To dzisiejsze porozumienie jest właśnie takim uzupełnieniem elektromobilności” – dodał.

Dla realizacji zawartego porozumienia strony powołały zespół roboczy, który ma wypracować ramowy plan działań niezbędnych do produkcji aut. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
okazjonalny
Gdy czytam te wypowiedzi prezesów naszych spółek energetycznych to włos jeży mi się na głowie. Ludzie, w jakim kraju my żyjemy ? !!! Oni od lat działają w elektromobilności bo budowali stacje ładowania oraz działali w carsharingu !! No faktycznie osiągnięcia godne podziwu, chyba u Jasia z grupy maluchów. Takiego dealu Gdy czytam te wypowiedzi prezesów naszych spółek energetycznych to włos jeży mi się na głowie. Ludzie, w jakim kraju my żyjemy ? !!! Oni od lat działają w elektromobilności bo budowali stacje ładowania oraz działali w carsharingu !! No faktycznie osiągnięcia godne podziwu, chyba u Jasia z grupy maluchów. Takiego dealu to ani Gomułka ani Gierek ani ich ludzie by nie wymyślili. Państwowa spółka będzie realizować zamówienia innych państwowych spółek bez względu na cenę i jakość wyrobów. A co zrobicie panowie prezesi (zresztą suto opłacani) jeśli Toyota zaoferuje wam podobne samochody o 30% tańsze i z okresem gwarancyjnym 2 razy dłuższym niż te z Sanoka ? Akcjonariusze PGE, Enei i Taurona - drżyjcie !!!
forfun
Opracowanie i wytworzenie samochodu elektrycznego dla naszych usług technicznych pozwoli nam zdecydowanie usprawnić i ograniczyć koszty. Jednocześnie pozwoli poprawić funkcjonowanie naszych służb technicznych zarówno jeżeli chodzi o obszar wydobycia, jak i wytwarzania” ------
jasne jak juz jeśli rzeczywiście cos
Opracowanie i wytworzenie samochodu elektrycznego dla naszych usług technicznych pozwoli nam zdecydowanie usprawnić i ograniczyć koszty. Jednocześnie pozwoli poprawić funkcjonowanie naszych służb technicznych zarówno jeżeli chodzi o obszar wydobycia, jak i wytwarzania” ------
jasne jak juz jeśli rzeczywiście cos wyprodukuja to będzie to zapewne gniot i tak wam pomoże że będzie ciagle stał w serwisie.
wasz zakup potrzebny jest by wykazać że rząd spowodował bom na auta i ma sukces.
nasza i waszą kasą za to zapłaci a na koniec sie zrobi protokół zniszczenia

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki