REKLAMA

Auta z ulic, płucom lżej

2016-11-12 07:17
publikacja
2016-11-12 07:17

Polskie miasta chciałyby sięgać po metody walki z samochodami sprawdzone na Zachodzie. Na razie nie mają takich możliwości, więc robią co mogą.

fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / / FORUM

Część z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Ba! W niektórych rodzinach każdy ma własny pojazd. I nie za bardzo nas obchodzi, że nadmiar aut na polskich drogach niszczy nasze zdrowie - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

"Polskie samorządy z zazdrością patrzą na zachodnich sąsiadów, którzy od lat stosują rozwiązania ograniczające ruch, zwłaszcza w centrach miast. Przykłady? W Paryżu, gdy stężenie PM10 przekracza 80 mikrogramów na metr sześcienny do miasta mogą wjeżdżać jedynie samochody z określoną rejestracją - naprzemiennie parzystą lub nieparzystą. W Berlinie obowiązują strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej, do której wpuszczane są wyłącznie pojazdy spełniające określone normy emisji. Sztokholm za wjazd do centrum pobiera opłaty od natężenia ruchu" - podkreśla dziennik.

"A w Polsce? - Już za poprzednich rządów pojawiła się propozycja, żeby umożliwić samorządom wprowadzania stref ograniczonej emisji komunikacyjnej. Niestety ten punkt wykreślono z projektu ustawy. Argumentem było to, że mieszkańców obarczonych sporymi kosztami związanymi z utrzymaniem pojazdu nie można jeszcze zmuszać do wymiany samochodów na bardziej ekologiczne" - zauważa "Gazeta Wyborcza". (PAP)

par/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (30)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dżejms
Dajcie spokój z wybiórczą. Auta tylko dla Żydów. Polacy na piechtę - wszystko dla zdrowia.
~samor
podatek dla tych co kominy dymia ,wrescie brac sie za trucicieli karac jak narkomanow to truje ludzi
~apacz
sa rowery mini i dojezdzac do auta ja chodze pieszo do przystanku a im dowalic podatek i na 500 jest kasa
~rk
Na dobry początek należy usunąć samochody z silnikami Diesla z miast, również nowe.
To te auta najbardziej trują. Nie 10 letnie i starsze benzyniaki.
~Dżejms
A rowerzysta napisze że wszystkie - bo rower nie truje. Więc zrozumiałem - masz benzynę. OK - reszta do gazu - ty jesteś only koszer. Jak ktoś dysponuje małym budżetem który z ledwością dopina to nie jest tak łatwo zmienić tego dizla (wiem jak niby powinno się pisać) co obecnie ma. No ludzie - dlaczego jeździmy starymi złomami? A rowerzysta napisze że wszystkie - bo rower nie truje. Więc zrozumiałem - masz benzynę. OK - reszta do gazu - ty jesteś only koszer. Jak ktoś dysponuje małym budżetem który z ledwością dopina to nie jest tak łatwo zmienić tego dizla (wiem jak niby powinno się pisać) co obecnie ma. No ludzie - dlaczego jeździmy starymi złomami? Z miłości do zabytków? Bądźmy poważni.
~rk odpowiada ~Dżejms

https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/71288/diesel_wytyczne.pdf

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/spaliny-samochodow-z-silnikiem-diesla-sa-bardziej-rakotworcze,530831.html
~student
Nie wpuszczać 10latków do centrów miast .....proste
~abc
Na początek proponuję wyrugować Volkswagena z Polski.
Firma przoduje w truciu środowiska i jawnie fałszuje pomiary.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki