REKLAMA
WEBINAR

Atak dronów na dzielnicę bogaczy w Moskwie. Rosja mówi o rannych

Agata Wojciechowska2023-05-30 07:24, akt.2023-05-30 13:59redaktor
publikacja
2023-05-30 07:24
aktualizacja
2023-05-30 13:59

Od 4 do 10 dronów uderzyło w najbogatsze osiedla Moskwy, choć są i źródła mówiące o 25 maszynach. W zachodniej części miasta znajdują się m.in. rezydencje Putina i członków rosyjskiej elity m.in. szefa Gazpromu. Ma być to odpowiedź na atak na Kijów - twierdzą rosyjscy politycy.

Atak dronów na dzielnicę bogaczy w Moskwie. Rosja mówi o rannych
Atak dronów na dzielnicę bogaczy w Moskwie. Rosja mówi o rannych
fot. Alexander Zemlianichenko Jr / / Xinhua News Agency

Mer Moskwy Siergieja Sobianin poinformował, że atak bezzałogowych statków powietrznych spowodował "niewielkie" uszkodzenia budynków. Na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. "Wszystkie miejskie służby ratownicze są na miejscu zdarzenia. Badają okoliczności tego, co się stało. Jak dotąd nikt nie został poważnie ranny" - oświadczył Sobianin.

Gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobiow powiadomił, że w rejonie Moskwy strącono "około 10" bezzałogowych statków powietrznych.

Atak był niespodzianką, gdyż drony leciały tak nisko, że nie uruchomiły one alarmu przeciwlotniczego. Zdaniem generała Wiktora Sobolewa Rosja musi zainwestować w nowe systemy, by podobna sytuacja się nie powtórzyła. 

Putin wysłał Pieskowa, by oskarżył Ukrainę

"To jasne, że mówimy o działaniach kijowskiego reżimu w odpowiedzi na bardzo skuteczne ataki na centrum dowodzenia w Ukrainie" - tak atak dronów skomentował rzecznik prezydenta Dymitr Pieskow, nie wyjaśniając, dokładnie o jakim rosyjskim uderzeniu mówił. Zaznaczył jednak, że choć Ukraina nie była bezpośrednio zaangażowana we wtorkowe uderzenie w centrum Moskwy, to "Ukraina lubi oglądać takie wydarzenia, których będzie coraz więcej". 

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, powiedział, że Ukraina "nie jest bezpośrednio zaangażowana" w te ataki. Dodał, że tak dla niego, jak i dla większości Ukraińców o wiele ważniejszą kwestią są rosyjskie ataki na ukraińskie terytoria, zwłaszcza na Kijów, który ostrzeliwany jest niemal codziennie.

O całym zdarzeniu został oczywiście poinformowany Władimir Putin. Otrzymywał na bieżąco informacje od ministerstwa obrony, mera Moskwy, gubernatora obwodu moskiewskiego i Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na razie nie będzie komentował ataku.

Drony wyposażone w materiały wybuchowe

Niezależny portal Meduza przekazał natomiast, opierając się na doniesieniach oficjalnych mediów rosyjskich, że ewakuowano część mieszkańców dwóch budynków przy ulicy Profsojuznej w południowo-zachodniej części miasta. Uszkodzeniu miał ulec budynek przy Profsojuznej 98, wybite zostały szyby w oknach, ucierpiała też fasada domu. Inny dron uderzył w 24-piętrowy budynek przy ul. Atłasowa.

Portal Meduza poinformował też - zastrzegając, że nie jest w stanie zweryfikować tej informacji - że na Leninskim Prospekjcie do jednego z mieszkań na 13. piętrze wleciał dron wypełniony materiałami wybuchowymi, lecz z nieznanych przyczyn nie eksplodował.

Serwis InformNapalm - wywodząca się z Ukrainy międzynarodowa grupa niezależnych dziennikarzy, wolontariuszy i hakerów walczących z propagandą Kremla - podał, że drony nadleciały ze wschodniej części obwodu moskiewskiego. Aparaty te były produkcji chińskiej - utrzymuje serwis.

aw/pap

Źródło:Bankier24

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
od_redakcji
Popatrz co za przypadek, przypadkowo usunięty: "Znaczy, ruskie drony zawróciły?"

fiat126p
Ale Piesek bełkocze!
"To jasne, że mówimy o działaniach kijowskiego reżimu [...]"
Zaznaczył jednak, że choć Ukraina nie była bezpośrednio zaangażowana we wtorkowe uderzenie w centrum Moskwy, to "Ukraina lubi oglądać takie wydarzenia, których będzie coraz więcej".

Czyli działania "kijowskiego
Ale Piesek bełkocze!
"To jasne, że mówimy o działaniach kijowskiego reżimu [...]"
Zaznaczył jednak, że choć Ukraina nie była bezpośrednio zaangażowana we wtorkowe uderzenie w centrum Moskwy, to "Ukraina lubi oglądać takie wydarzenia, których będzie coraz więcej".

Czyli działania "kijowskiego reżimu" polegające na "lubieniu oglądania" spowodowały trochę bałaganu w Moskwie. Ale Ukraina nie była bezpośrednio zaangażowana...
Bardziej na ustawkę typków pokroju Patruszewa (szef bezpieki) to wygląda.
od_redakcji
Proszę, panie Putin ... wyślij ptaka lub dwa zaadresowane do G. Sorosa i V JUlanda w drodze z miłości do ludzkości
peti1000
Przypominam że putin jako morderca nie zasługuje na pisanie nazwiska z dużej litery
trollmaster odpowiada peti1000
encyklopedyczny przykład leminga.
tomkooo odpowiada peti1000
Łehehe a co powiesz o prezydentach USA którzy to chyba tylko oprócz Trumpa wywoływali konflikty na świecie ;)
od_redakcji odpowiada tomkooo
Bo to dobrzy mordercy.
tomkooo
wyglada na probe mobilizacji spoleczenstwa u ruskich... tylko kto by chcial za bogaczy umierac ;)))
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Dajcie już spokój tym przychankom azjatów o kawałek stepu! jedni lepsi od drugich. Jedni mordowali w Buczy, drudzy zrzucali płonących z budynków w Odessie. Tak mnie obchodzą wyniki tych porachunków mongolskich plemion jak Polska Liga Piłkarska :)
zenonn
Rosyjska prowokacja?
Jakiej produkcji drony? Jaki materiał wybuchowy i w jakiej ilości? Skąd wystartowały?

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki