REKLAMA

Asseco Poland w całym roku spodziewa się marży operacyjnej zbliżonej do 10 proc.

2021-11-24 13:16
publikacja
2021-11-24 13:16
Asseco Poland w całym roku spodziewa się marży operacyjnej zbliżonej do 10 proc.
Asseco Poland w całym roku spodziewa się marży operacyjnej zbliżonej do 10 proc.
fot. Krystian Maj / / FORUM

Asseco Poland oczekuje, że rentowność operacyjna grupy w całym 2021 roku wyniesie około 10 proc. - poinformowali przedstawiciele spółki. Grupa spodziewa się spowolnienia dynamiki wzrostu w IV kw. ze względu na efekt wyższej bazy z ubiegłego roku. Największym wyzwaniem dla dalszego rozwoju firmy pozostaje zwiększona konkurencja na rynku pracy.

"Rentowność oscyluje wokół 10 proc. W III kw. była nawet bliższa 11 proc., ale w całym roku to będzie bliżej tych 10 proc." - powiedziała podczas konferencji prasowej wiceprezes Karolina Rzońca-Bajorek.

W sierpniu spółka informowała, że spodziewa się 9,5-10 proc. marży operacyjnej w całym roku. Po trzech kwartałach tego roku grupa miała 10,2 proc. rentowności EBIT.

W czwartym kwartale Asseco spodziewa się obniżenia dynamiki wzrostu zysku. W trzecim kwartale sięgnęła ona 33 proc., głównie ze względu na efekt niskiej bazy.

"III kw. poprzedniego roku to był taki okres, w którym zaczynaliśmy - szczególnie w jednostce dominującej - pewne kontrakty związane z pandemią. Segment administracji publicznej nie był wówczas jeszcze tak reprezentatywny wobec tego co obserwujemy od IV kw. 2020 do trzeciego kwartału tego roku" - powiedziała Rzońca-Bajorek.

"Chce przez to powiedzieć, że taka dynamika (jak w III kw. - PAP) w IV kw. i w całym roku nie będzie do utrzymania" - dodała.

Wiceprezes przypomniała, że w ubiegłym roku grupa odnotowała ulgę z tytułu tzw. IPBOX w całości w czwartym kwartale. W tym roku ulga jest rozkładana po równo na wyniki czterech kwartałów.

"Będziemy mówić o efekcie bazy na tej linii na konferencji rocznej" - dodała.

Firma spodziewa się, że efektywna stawka podatku dochodowego w całym roku wyniesie tyle samo, co po trzech kwartałach roku, czyli będzie niższa niż 22 proc.

Rzońca-Bajorek poinformowała, że grupa liczy na poprawę konwersji wyników finansowych na przepływy pieniężne w IV kw. i na początku przyszłego roku. Na koniec września wskaźnik konwersji gotówki (iloraz wolnych przepływów pieniężnych i zysku operacyjnego non-IFRS) sięgnął 82 proc., a obniżyła go izraelska Formula Systems (75 proc.).

Asseco optymistycznie patrzy na przyszły rok. Przedstawiciele zarządu nie chcą jeszcze informować o dynamice portfela zamówień, ponieważ proces przygotowywania budżetu na 2022 r. nadal trwa.

"Nie mamy takich sytuacji żebyśmy tracili klientów, cały czas się rozwijamy. Cyfryzacja idzie do przodu i wszystkie branże potrzebują naszych usług" - powiedział wiceprezes Artur Wiza.

Wiza wskazał, że głównym wyzwaniem dla wzrostu grupy są obecnie trudności z pozyskaniem odpowiedniej liczby pracowników do obsługi nowych kontraktów.

"Nowe firmy zagraniczne otwierają swoje centra w Polsce, to jeden z czynników, który zwiększa konkurencję o informatyków. Pomimo naszej dobrzej sytuacji, jeżeli chodzi np. o fluktuację kadr, na rynku brakuje ludzi. Gdyby ktoś dzisiaj przyszedł do nas i dał nam duży kontrakt to podchodzilibyśmy do tego ostrożnie - właśnie ze względu na zatrudnienie" - powiedział Wiza.

"Trudno jest dzisiaj zbudować nowy, duży zespół" - dodał.

Spółka nadal rozmawia o przejęciach w Polsce, ale niezmiennie wskazują na bardzo wysokie wyceny.

"Ceny są zwariowane. Dla nas udział w takim wyścigu nie jest interesujący. Nie może porównywać tego co my oferujemy, z tym co dają fundusze inwestycyjne, ponieważ my nie kupujemy po to, żeby za kilka lat znowu coś sprzedać - chcemy inwestować długoterminowo" - wyjaśnił wiceprezes Marek Panek.

"Takich podmiotów w Polsce jak dotąd nie znaleźliśmy, ale rozmawiamy" - dodał.

Od stycznia do września grupa powiększyła się o 14 spółek zagranicznych, w samym trzecim kwartale były to trzy podmioty.

Grupa opublikowała we wtorek wyniki za III kw.

Zysk netto grupy Asseco Poland w trzecim kwartale wzrósł o 33 proc. rok do roku, do 120,4 mln zł. Wynik jest zgodny z szacunkami opublikowanymi wcześniej przez spółkę. Zysk operacyjny wzrósł rok do roku o 25 proc. do 373 mln zł, a EBITDA wyniosła 562,9 mln zł i była o 18 proc. wyższa rok do roku. Przychody wyniosły 3,502 mld zł i były o 19,2 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Grupa podała również, że portfel zamówień na 2021 rok ma wartość 10,85 mld zł i jest o 17 proc. wyższy od wartości portfela zamówień na 2020 rok.

Kurs akcji Asseco Poland o godz. 13.05 spada o 3,3 proc. do 89 zł. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki