REKLAMA

Asseco Poland nie ma problemu z portfelem zamówień od administracji publicznej

2019-08-20 10:14
publikacja
2019-08-20 10:14
Asseco Poland nie ma problemu z portfelem zamówień od administracji publicznej
Asseco Poland nie ma problemu z portfelem zamówień od administracji publicznej
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Asseco Poland "nie ma problemu" z portfelem zamówień od krajowej administracji publicznej - ocenił w rozmowie z PAP Biznes wiceprezes Sławomir Szmytkowski. Szmytkowski spodziewa się odbudowy potencjału rynku zamówień publicznych po latach dekoniunktury, ale jednocześnie zwraca uwagę na zagrożenia związane z tzw. informatyką państwową.

Szmytkowski pełni funkcję wiceprezesa Asseco Poland od lipca, odpowiada za pion administracji publicznej oraz utrzymanie i eksploatację systemów. Od 2009 roku był dyrektorem pionu utrzymania systemów na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

"Jesteśmy na etapie zwiększania potencjału realizacyjnego naszej organizacji. Obecnie nie mamy problemu z portfelem zamówień, co jest wynikiem rozstrzygnięć w ostatnich przetargach oraz strumienia zleceń w ramach umów ramowych" - powiedział PAP Biznes.

"Moim celem jest zwiększenie odporności organizacji na sytuacje losowe, które są naturalnym elementem działania w obszarze administracji publicznej, gdzie o wyniku przetargu, a tym samym o pracy dla dużego zespołu na kilka lat, decyduje czasami przypadek, kiedy cena oferty jest ułamek procenta wyższa niż cena oferty konkurencji" - dodał.

Szmytkowski zamierza koncentrować się na współpracy z podmiotami, które planują realizacji "bardziej wymagających projektów", szczególnie w zakresie modernizacji systemów i obniżania ich kosztów, poprzez eliminowanie drogich, przestarzałych technologii.

"Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że w sytuacji konieczności zakończenia współpracy z daną instytucją, musimy być przygotowani do sprawnego przenoszenia zespołów na inne projekty, w których jest zapotrzebowanie na rzeczywistą wartość dodaną" - powiedział.

Członek zarządu Asseco Poland jest zdania, że obserwowane w ubiegłym roku ożywienie na rynku zamówień publicznych w sektorze IT wynika z konieczności odnawiania umów na utrzymanie i rozwój eksploatowanych systemów, a nie z uruchamiania projektów nowych rozwiązań informatycznych dla administracji publicznej.

Według danych serwisu Pressinfo, w 2018 roku w Polsce administracja publiczna podpisała umowy na rozwiązania informatyczne o łącznej wartości 10,2 mld zł - dwa razy więcej niż w 2017 roku. Największy podpisany w ubiegłym roku kontrakt to budowa systemu ERTMS/GSM-R dla PKP PLK o wartości 2,27 mln zł - po wyłączeniu tego nadzwyczajnie dużego zlecenia wartość kontraktów IT w sektorze publicznym w 2018 roku wzrosła o 55 proc. rok do roku.

"Rozstrzygnięto cykliczne postępowania w ZUS czy ARiMR, ale trudno zaobserwować jakieś szczególne działania intensyfikujące proces cyfryzacji kraju z wykorzystaniem potencjału rodzimej branży IT" - powiedział Szmytkowski.

"Państwo koncentruje się raczej na kolejnych próbach samodzielnej realizacji projektów przez instytucje państwowe, co tę branżę osłabia" - dodał.

Szmytkowski zwrócił uwagę na to, że kontrakty zawierane przez instytucje państwowe coraz częściej dotyczą nisko marżowego dla firm IT body-leasingu, czyli wypożyczania pracowników. To zdaniem Szmytkowskiego jeden z elementów tzw. informatyki państwowej, czyli budowania kompetencji IT bezpośrednio w jednostkach administracji publicznej zamiast zamawiania rozwiązań od podmiotów prywatnych.

"Z punktu widzenia podatnika jest to rozwiązanie mało korzystne, bo efektywność tego typu projektów jest niższa. W przypadku zlecenia dla firmy prywatnej jest ona zobowiązana do tego, aby w zadanym czasie i określonym budżecie dostarczyć produkty lub rozwiązanie. Jeśli tego nie zrobi to zapłaci kary" - powiedział.

"Trzeba też podkreślić, że państwowa informatyka sama nigdy nie stworzy niczego, co budowałoby konkurencyjność Polski w świecie. Kiedy administracja zamawia realizację projektów na rynku to stymuluje rozwój całej branży IT, daje podwaliny do tworzenia produktów – potencjalnie eksportowych i wpływa na tworzenie się polskich innowacji" - dodał.

W ocenie menedżera, ostatnie lata, które przyniosły osłabienie koniunktury w sektorze publicznym, spowodowały zmniejszenie liczby firm startujących regularnie w postępowania publicznych - z około 10-12 podmiotów do 4-5. Szmytkowski uważa, że obecnie rynek wykonawców ustabilizował się.

"Część firm zaprzestała działalności, inne zareagowały koniecznymi procesami konsolidacyjnymi. Z drugiej strony okres dekoniunktury to swoisty sprawdzian dla branży. Weryfikuje fundamenty i wartość firm" - powiedział.

"Sądzę, że najgorsze w tym cyklu mamy już za sobą i spodziewam się wejścia w fazę odbudowy potencjału rynku" - dodał.

Jak wynika z szacunków magazynu "Computerworld", w 2018 roku przychody firm IT od klientów z administracji publicznej wzrosły o 1,6 proc. do 2,3 mld zł. Rok wcześniej "Computerworld" szacował, że przychody spadły o 10 proc.

Jednostkowe przychody Asseco Poland w segmencie administracji publicznej wzrosły w 2018 roku o 5,5 proc. do 407,8 mln zł.

Łukasz Kucharski (PAP Biznes)

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki