REKLAMA

Arłukowicz: Leki w Polsce najtańsze w Europie

2015-04-15 19:03
publikacja
2015-04-15 19:03
Arłukowicz: Leki w Polsce najtańsze w Europie
Arłukowicz: Leki w Polsce najtańsze w Europie
fot. Krystian Maj / / FORUM

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowela Prawa farmaceutycznego ograniczy wywóz leków za granicę i jednocześnie zapewni niskie ceny dla polskich pacjentów. Jak powiedział, leki w Polsce są najtańsze w Europie.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział w środę na konferencji prasowej, że dzięki obowiązującej od 2012 r. ustawie refundacyjnej udało się zbudować mechanizm negocjacji cen przez ekspertów resortu zdrowia z producentami, dzięki czemu "leki w Polsce są właściwie najtańsze w Europie".

Przyznał, że niektórym przedsiębiorcom bardziej opłaca się kupić leki w Polsce po niskiej cenie i sprzedać je za granicą po cenie niekiedy kilkukrotnie wyższej niż ceny osiągane w wyniku negocjacji.

"Ten proces trzech lat negocjacji spowodował obniżenie cen leków, dlatego była potrzebna ta ustawa, która dzisiaj ogranicza wywóz (...), po to, żeby zabezpieczyć leki w wynegocjowanych niskich cenach dla naszych pacjentów" - dodał Arłukowicz.

Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki dodał, że wysokość marży hurtowej opisanej w ustawie refundacyjnej dotyczy leków refundowanych, czyli tych do których dokłada się państwo.

Arłukowicz przypomniał, że uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowela Prawa farmaceutycznego wprowadza zasadę, że przedsiębiorca, który będzie chciał sprzedać lek za granicę, będzie musiał uzyskać akceptację Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Powiedział też, że zgodnie z nowelą apteki będą zamawiać leki z hurtowni na piśmie. Odmowę sprzedaży leku aptece hurtownia będzie musiała uzasadnić także pisemnie. Jego zdaniem spowoduje to możliwość "pełnej kontroli nad drogą tego leku od producenta do apteki".

Przyjęta w ubiegłym tygodniu nowela Prawa farmaceutycznego wprowadza procedurę kontrolowanego wywozu leków przez hurtownika. W tym celu wprowadzony został obowiązek zgłoszenia inspekcji farmaceutycznej zamiaru wywozu leku za granicę. W przypadku zagrożenia brakiem dostępności produktu leczniczego Główny Inspektor Farmaceutyczny ma mieć obowiązek zgłoszenia sprzeciw w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia. Hurtownik mógłby dokonać wywozu tylko w przypadku braku sprzeciwu GIF.

Wywóz leków bez uprzedniego zgłoszenia albo wbrew sprzeciwowi inspekcji farmaceutycznej będzie karany. Kara będzie mogła wynosić do 5 proc. wartości rocznego obrotu netto.

Ustanowiono też mechanizm kontroli nad dostępnością leków - jeśli w 5 proc. aptek w danym województwie będzie brakować leku, wojewódzki inspektor farmaceutyczny będzie przekazywał tę informację głównemu inspektorowi, a ten ministrowi zdrowia, który umieści go na liście leków, które nie mogą podlegać wywozowi.

Według danych Naczelnej Rady Aptekarskiej, w polskich aptekach brakuje leków przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, kardiologicznych, stosowanych w leczeniu cukrzycy i chorób nowotworowych. (PAP)

ozk/ akw/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~as
To jakies żarty? 5% obrotu kara, a obrót zrobia na sprzedaży za granicę z marżą 300%, to tylko taki mini podatek ta kara!
~luc
Może by tak powiedział ,które to hurtownie i sieci aptek handlowały lekami stosując odwrócony łańcuch dystrybucji !!! Ile zarobiły łamiąc USTAWĘ ?
Niech to powie !!!!!!! Niech przyzna się ten zaprzaniec ,że to MZ pozwalało na to i zachęcało do tego !!!! Niech powie kto i dlaczego ?
Niech ludzie wiedzą ,które
Może by tak powiedział ,które to hurtownie i sieci aptek handlowały lekami stosując odwrócony łańcuch dystrybucji !!! Ile zarobiły łamiąc USTAWĘ ?
Niech to powie !!!!!!! Niech przyzna się ten zaprzaniec ,że to MZ pozwalało na to i zachęcało do tego !!!! Niech powie kto i dlaczego ?
Niech ludzie wiedzą ,które hurtownie i apteki wolały zyski niż zdrowie ludzi !!!!!
Niech uczciwi aptekarze się dowiedzą to zweryfikują swoich dostawców !!!!
Czemu tego nie powie tylko mydli oczy ,że najtańsze leki ????
Nieprawda . !!! Niech powie jaka jest odpłatność pacjenta za leki i porówna się z UNIĄ !!!
Co raz więcej leków przyjeżdża do Polski w ramach Importu równoległego z państw UNII i są tańsze !!!

~ygrecki
Arłukowicz: czy Ty jestes niedorozwiniętym umysłowo debilem? Może nie umiesz liczyc? Tak na 100% nie umiesz liczyc nawet do 10.
~rk
A minister zdrowia najgłupszy na świecie
~fdehgf
żal słuchać tych zakłamańców
~djdjejjdjdjdjdjdj
Wybory. Teraz nawet taki gniot jest propaganda sukcesu. Leki w porownaniu do zarobkow sa drogie. Leki dla dzieci sa bezplatne w DE .
~Biedak
No to trzeba podnieść ceny by dorównać Unii. Oczywiście pensji nie wolno podnosić bo to by zaszkodziło budżetowi!
~pacjent
Tylko Polaków na te leki nie stać!
~miro
ryzy kundel nie powie ze polak zarabia najmniej w europie
~zzz
Dlaczego wykluczyłeś z Europy biedniejsze kraje jak np. Ukraina, Białoruś, Albania? Czy ktoś ci za to płaci?

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki