REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Alberto Fernandez prezydentem w Argentynie

2019-10-28 04:09
publikacja
2019-10-28 04:09

Kandydat centrolewicowych peronistów Alberto Fernandez wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Argentynie. Jego główny rywal, obecny prezydent, konserwatywny liberał Mauricio Macri, uznał swoją porażkę i pogratulował Fernadezowi zwycięstwa.

fot. AGUSTIN MARCARIAN / / Reuters

Po przeliczeniu głosów z ponad 90 proc. lokali wyborczych Fernandez zdobył poparcie blisko 48 proc. wyborców, a Macri - niespełna 41 proc. Oznacza to, że nie będzie konieczna druga tura wyborów, gdyż kandydat opozycji otrzymał niezbędnych ponad 45 proc. głosów.

Frekwencja wyborcza wyniosła około 81 proc.

Przemawiając w niedzielę późnym wieczorem czasu lokalnego do swych zwolenników Macri powiedział, że uznaje swoją wyborczą porażkę. Jednocześnie pogratulował Fernandezowi zwycięstwa i zaprosił go do Pałacu Prezydenckiego na poniedziałkowe śniadanie.

Z kolei Alberto Fernandez, zwycięzca wyborów, zapowiedział, że spotka się z ustępującym prezydentem, by porozmawiać z nim o zmianach politycznych, które czekają kraj po niedzielnych wyborach. Zapewnił, że będzie współpracował z Macrim w przezwyciężeniu głębokiego kryzysu gospodarczego i finansowego, w którym od wielu miesięcy pogrążona jest Argentyna.

Podczas kampanii wyborczej Fernandez, zwolennik interwencjonizmu państwowego w gospodarce, obiecywał powrót do wzrostu gospodarczego w ciągu 180 dni.

Jego zwycięstwo oznacza, że do rządu jako wiceprezydent powróci była szefowa państwa (2007-2015) Cristina Fernandez de Kirchner, która obecnie jest senatorem. Przeciwko niej toczą się postępowania w związku z oskarżeniami o korupcję. Była prezydent nie przyznaje się do winy i twierdzi, że stała się "ofiarą prześladowania" i manipulacji medialnej, która ma przerzucić na nią winy za niepowodzenia polityki gospodarczej obecnego rządu.

Pierwszą konsekwencją wyniku wyborczego jest decyzja argentyńskiego banku centralnego o zaostrzeniu kontroli przepływu kapitału. Zgodnie z nowymi regulacjami, Argentyńczycy mogą legalnie wymienić do 200 dolarów amerykańskich miesięcznie przez konto bankowe. Limit dla transakcji gotówkowych został natomiast ustalony na 100 dolarów. Wcześniej limit wynosił 10 000 dolarów. W ten sposób władze monetarne starają się zahamować odpływ kapitału i nie narażać topniejących rezerw walutowych (47 mld USD w sierpniu wobec 61 mld miesiąc wcześniej) na dalsze uszczuplenie.

Dzień po wyborach rośnie kurs samego peso - USD/ARS zwyżkuje do 59,8 USD. Dla porównania, przed sierpniowym krachem kurs kształtował się w rejonach 46 peso za dolara.

MZ/PAP

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Nie da się już wyjść z głębokiego zadłużenia w dolarze spowodowanego przez utrzymywanie sztywnego kursu peso do dolara w latach 1991-2002. Sztuczne umacnianie peso poprzez kontrole kapitałowe się nie uda, bo w dzisiejszych czasach nawet w Chinach za Wielkim Firewallem kontrole są nieszczelne. Pozostaje albo utrzymywać Nie da się już wyjść z głębokiego zadłużenia w dolarze spowodowanego przez utrzymywanie sztywnego kursu peso do dolara w latach 1991-2002. Sztuczne umacnianie peso poprzez kontrole kapitałowe się nie uda, bo w dzisiejszych czasach nawet w Chinach za Wielkim Firewallem kontrole są nieszczelne. Pozostaje albo utrzymywać kurs za pomocą wysokich stóp co prowadzi do wysokiego bezrobocia, albo przestawić gospodarkę na eksport osłabiajając walutę co spowoduje że dług zagraniczny i tak będzie niespłacalny. Najlepszym rozwiązaniem jest od razu ogłosić bankructwo - zapłacą zagraniczni wierzyciele.
marianpazdzioch
Pierponiści to kuzyni ideologiczni kaczki. Trzecia droga, socjalizm, faszyzm... Evita Peron, żona dyktatora, to ikona tego ruch, wyniesiona wręcz przez lud argentyński na ołtarze. Zaskarbiła sobie jego miłość właśnie rozdawnictwem.
marianpazdzioch
Jakby kktoś nie wierzył...

"In all of Latin America, only one other woman has aroused an emotion, devotion, and faith comparable to those awakened by the Virgin of Guadalupe. In many homes, the image of Evita is on the wall next to the Virgin.

Fabienne Rousso-Lenoir"

wikipedia
karbinadel
Nie należy też zapominać, że w Argentynie rządzonej przez Peronów znalazły schronienie tysiące hitlerowskich, narodowo-socjalistycznych zbrodniarzy
marianpazdzioch odpowiada karbinadel
Dlatego piszę "faszyzm". Choć bardziej pasuje tutaj narodowy socjalizm, ale to ideologie niemal bliźniacze.
marclim
"Argentyńczycy mogą legalnie wymienić do 200 dolarów amerykańskich miesięcznie przez konto bankowe. Limit dla transakcji gotówkowych został natomiast ustalony na 100 dolarów. " - typowo lewicowe działanie.Po co ściągać inwestycje zagraniczne, lepiej na sztywno ograniczyć przepływy finansowe.
infinum
Będzie premium za BTC na rynku argentyńskim ;)
karbinadel
No cóż, naród tak chciał. Skoro kochają komunę, to będą ją mieli

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki