REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Arabia Saudyjska: prawie 2 mln pielgrzymów kamienowało szatana

2016-09-12 14:40
publikacja
2016-09-12 14:40

Prawie dwa miliony muzułmańskich pielgrzymów wzięło w poniedziałek udział w symbolicznym kamienowaniu szatana w dolinie Mina. Rok temu podczas tego etapu pielgrzymki do Mekki doszło do tragedii, w której zginęło ponad 2 tys. osób.

fot. Ahmed Jadallah / / Reuters

Hadż jest jednym z pięciu filarów islamu i każdy pobożny wyznawca ma obowiązek odwiedzić święte miasto co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to środki.

Według władz saudyjskich w tegorocznej pielgrzymce wzięło udział do tej pory ok. 1,8 mln muzułmanów z całego świata. To mniej niż w poprzednich latach, w których w hadż odbywało do 3 mln osób. Według Rijadu spadek liczby pielgrzymów ma związek z utrudnieniami spowodowanymi pracami modernizacyjnymi, którym poddawana jest infrastruktura Mekki. Do tego doszła kwestia rosnącego napięcia w regionie Bliskiego Wschodu, wywołanych konfliktami zbrojnymi.

Rijad był ostro krytykowany po tragedii z 24 września 2015 roku, do której doszło, gdy wierni obrzucali kamieniami obeliski symbolizujące szatana. Według danych o liczbie ofiar ogłoszonych przez kraje, skąd pochodzili pielgrzymi, stratowano wówczas 2297 osób. Z kolei Arabia Saudyjska podaje, że śmierć poniosło 769 wiernych.

Rijad wciąż nie ogłosił wyników śledztwa w tej sprawie, choć od tragedii - największej w historii hadżu - minął prawie rok.

Kamienowanie szatana poprzedzone było dzień wcześniej zbiorową modlitwą w meczecie Namera, wzniesionym w miejscu ostatniego kazania proroka. Po modłach pielgrzymi spędzili noc w dolinie Muzdalifah, położonej między wzgórzem Arafat a doliną Mina. Tam też zbiera się kamienie przed symbolicznym kamienowaniem szatana. Rytuał jest znakiem wyrzeczenia się zła.

Hadż to pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. Ci, którzy wrócą z niej do domów, będą nosić do końca życia zaszczytny tytuł "hadżiego" - człowieka, który był w Mekce. Hadż jest jednym z pięciu obowiązków w islamie, zwanych filarami - obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i postu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki.(PAP)

lm/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~leo
Nie lepiej pojechać do Disneylandu ??? Może oni nie wiedzą, że jest też takie centrum rozrywki ... wychodzi dużo taniej i zabawa jest dużo fajniejsza.
~pragmatyk
Przypominam, że kamieniowanie szatana w islamie nie różni się niczym od sypania głowy popiołem w kościele katolickim albo od szamańskich obrzędów w Afryce. To ta sama półka prymitywnych obrzędów.
~zez
gdybyś faktycznie był pragmatykiem tak jak się podpisujesz, to byś rozumiał że religia to konieczność choć bóg to tylko hipoteza. Bardziej pasuje do ciebie nazwa 'dogmatyk' :)
~Davis odpowiada ~zez
do "zez": zawsze publicznie się chwalisz mentalnością niewolnika?
~miro
można by część odchodów bo wszyscy islamiści nie sciągneli bo łazą po europie wypalic napalmem
~robert_scurvy
fizyki by się lepiej nauczyli.
Im mocniej rzucają te kamienie w tego "Szatana", tym silniej te kamienie do nich samych wracają...
banda popaprańców umysłowych, podobnie jak inne religie.
~PasazerNostromo
Zanim pojawia sie zlosliwe komentarze o glupich muzulmanach, przypominam ze do Ziemi Swietej co roku zjezdza 10 milionow chrzescijan, by razem z dziecmi wykapac sie w swietym bajorku 3 metry na 3 metry, zolto-brazowym od natloku bakterii kalowych i wszelkiego innego swinstwa.
~sa
Jednego dnia tylu ich zjeżdża? Bo wg mnie to średnio 27398 dziennie - szału zatem nie ma.
~credens odpowiada ~sa
Każdy moze usyfić sie bakcylami przez 3 sekundy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki