Arabia Saudyjska: prawie 2 mln pielgrzymów kamienowało szatana

Prawie dwa miliony muzułmańskich pielgrzymów wzięło w poniedziałek udział w symbolicznym kamienowaniu szatana w dolinie Mina. Rok temu podczas tego etapu pielgrzymki do Mekki doszło do tragedii, w której zginęło ponad 2 tys. osób.

Arabia Saudyjska: prawie 2 mln pielgrzymów kamienowało szatana
Arabia Saudyjska: prawie 2 mln pielgrzymów kamienowało szatana (fot. Ahmed Jadallah / Reuters)

Hadż jest jednym z pięciu filarów islamu i każdy pobożny wyznawca ma obowiązek odwiedzić święte miasto co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to środki.

Według władz saudyjskich w tegorocznej pielgrzymce wzięło udział do tej pory ok. 1,8 mln muzułmanów z całego świata. To mniej niż w poprzednich latach, w których w hadż odbywało do 3 mln osób. Według Rijadu spadek liczby pielgrzymów ma związek z utrudnieniami spowodowanymi pracami modernizacyjnymi, którym poddawana jest infrastruktura Mekki. Do tego doszła kwestia rosnącego napięcia w regionie Bliskiego Wschodu, wywołanych konfliktami zbrojnymi.

Rijad był ostro krytykowany po tragedii z 24 września 2015 roku, do której doszło, gdy wierni obrzucali kamieniami obeliski symbolizujące szatana. Według danych o liczbie ofiar ogłoszonych przez kraje, skąd pochodzili pielgrzymi, stratowano wówczas 2297 osób. Z kolei Arabia Saudyjska podaje, że śmierć poniosło 769 wiernych.

Rijad wciąż nie ogłosił wyników śledztwa w tej sprawie, choć od tragedii - największej w historii hadżu - minął prawie rok.

Kamienowanie szatana poprzedzone było dzień wcześniej zbiorową modlitwą w meczecie Namera, wzniesionym w miejscu ostatniego kazania proroka. Po modłach pielgrzymi spędzili noc w dolinie Muzdalifah, położonej między wzgórzem Arafat a doliną Mina. Tam też zbiera się kamienie przed symbolicznym kamienowaniem szatana. Rytuał jest znakiem wyrzeczenia się zła.

Hadż to pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. Ci, którzy wrócą z niej do domów, będą nosić do końca życia zaszczytny tytuł "hadżiego" - człowieka, który był w Mekce. Hadż jest jednym z pięciu obowiązków w islamie, zwanych filarami - obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i postu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki.(PAP)

lm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~leo

Nie lepiej pojechać do Disneylandu ??? Może oni nie wiedzą, że jest też takie centrum rozrywki ... wychodzi dużo taniej i zabawa jest dużo fajniejsza.

! Odpowiedz
2 4 ~pragmatyk

Przypominam, że kamieniowanie szatana w islamie nie różni się niczym od sypania głowy popiołem w kościele katolickim albo od szamańskich obrzędów w Afryce. To ta sama półka prymitywnych obrzędów.

! Odpowiedz
2 0 ~zez

gdybyś faktycznie był pragmatykiem tak jak się podpisujesz, to byś rozumiał że religia to konieczność choć bóg to tylko hipoteza. Bardziej pasuje do ciebie nazwa 'dogmatyk' :)

! Odpowiedz
1 1 ~Davis odpowiada ~zez

do "zez": zawsze publicznie się chwalisz mentalnością niewolnika?

! Odpowiedz
0 1 ~miro

można by część odchodów bo wszyscy islamiści nie sciągneli bo łazą po europie wypalic napalmem

! Odpowiedz
2 19 ~robert_scurvy

fizyki by się lepiej nauczyli.
Im mocniej rzucają te kamienie w tego "Szatana", tym silniej te kamienie do nich samych wracają...
banda popaprańców umysłowych, podobnie jak inne religie.

! Odpowiedz
5 10 ~PasazerNostromo

Zanim pojawia sie zlosliwe komentarze o glupich muzulmanach, przypominam ze do Ziemi Swietej co roku zjezdza 10 milionow chrzescijan, by razem z dziecmi wykapac sie w swietym bajorku 3 metry na 3 metry, zolto-brazowym od natloku bakterii kalowych i wszelkiego innego swinstwa.

! Odpowiedz
2 1 ~sa

Jednego dnia tylu ich zjeżdża? Bo wg mnie to średnio 27398 dziennie - szału zatem nie ma.

! Odpowiedz
0 3 ~credens odpowiada ~sa

Każdy moze usyfić sie bakcylami przez 3 sekundy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil