REKLAMA

Arabia Saudyjska: koalicja arabska przechwyciła dwa pociski z Jemenu

2016-10-10 09:04
publikacja
2016-10-10 09:04
YAY Foto

Samoloty międzynarodowej koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską przechwyciły dwa pociski wystrzelone z Jemenu przez szyickich rebeliantów Huti, lecące w stronę Arabii Saudyjskiej i jemeńskiej prowincji Marib - podała w poniedziałek saudyjska agencja SPA.

Według tej agencji prasowej prowincję Marib zaatakowano z Sany, kontrolowanej przez Huti, a z bazy w prowincji Sada na północy Jemenu skierowano pociski na saudyjskie miasto Taif (zachód), gdzie mieści się baza sił powietrznych Rijadu.

Z kolei kontrolowana przez rebeliantów agencja Saba podała, że wystrzelony przez Huti pocisk trafił w bazę w Taif, powodując dużą eksplozję.

SPA poinformowała, że samoloty należące do koalicji zaatakowała obie bazy, z których wystrzelono pociski.

Jednocześnie w poniedziałek rano rzecznik Pentagonu Jeff Davis poinformował, że w niedzielę amerykański niszczyciel rakietowy na Morzu Czerwonym był celem pocisków wystrzelonych z pozostającego po kontrolą rebeliantów terytorium Jemenu. "Oba pociski spadły do wody, nie dotarły do okrętu" - powiedział Davis, dodając, że nikt z załogi nie odniósł ran, a okręt nie został uszkodzony.

W sobotę w Sanie miały miejsce naloty na uczestników pogrzebu, w których zginęło 140 osób, w tym wielu wojskowych oraz przedstawicieli władz rebeliantów. Huti oskarżają o atak koalicję pod egidą Saudyjczyków; koalicja stanowczo temu zaprzecza i ogłosiła natychmiastowe wszczęcie śledztwa.

Stany Zjednoczone, które popierają koalicję, po sobotnim nalocie zapowiedziały natychmiastowe dochodzenie i zrewidowanie amerykańskiej pomocy dla trwającej od ponad półtora roku kampanii koalicji przeciw Huti.

Z kolei były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah, popierany przez Huti, wezwał w niedzielę do ataku na Arabię Saudyjską.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska od marca 2015 roku zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia popieranego przez Rijad prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. (PAP)

ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Jemenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki