WAŻNE

Apteka Gemini nielegalnie pozyskuje dane z państwowego rejestru

2020-06-30 06:39
publikacja
2020-06-30 06:39
fot. i viewfinder / Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia zawiadamia służby, bo jego zdaniem jedna z sieci aptek nielegalnie pozyskuje dane z najpilniej strzeżonego państwowego rejestru - donosi wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Chodzi o system informacji medycznej P1. Jak wyjaśnia "DGP", przechowywane są w nim dane o każdym leku na receptę wydanym w polskiej aptece. To największy system informatyczny obsługujący e-usługi dla obywateli w Europie Środkowo-Wschodniej. Na podstawie zawartych w nim informacji można ustalić, czy ktoś choruje na serce, czy ma demencję, a nawet czy ma w rodzinie lekarza.

Jak pisze dziennik, dane z systemu P1 - mimo braku uprawniającego do tego certyfikatu - pobiera aplikacja stworzona przez Gemini Apps, spółkę celową z grupy Gemini, która jest właścicielką jednej z największych sieci aptek w Polsce. Z ustaleń resortu zdrowia wynika, iż na potrzeby działania aplikacji Gemini nie dość, że doszło do posłużenia się czyimś certyfikatem (jednej z gdańskich aptek), to jeszcze pobrane z państwowej bazy dane trafiły bezpośrednio do chmury Amazona. W efekcie w nieuprawniony sposób dane medyczne Polaków znalazły się bezpośrednio na serwerach amerykańskiej korporacji - czytamy w gazecie.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia mogło dojść do wielu przestępstw dotyczących bezprawnego pozyskiwania danych oraz ich przetwarzania. Sprawą zajmie się prokuratura oraz specjalna jednostka ds. walki z cyberprzestępczością w Komendzie Głównej Policji - podaje "DGP". (PAP)

kmz/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jendreka
Bankier i cala reszta robi to samo. I jest git?
specjalnie_zarejestrowany2
Czekamy na kolejne odkrycia że dane płyną chińskim światłowodem a serwery napędza prąd z ruskiego węgla.
tomekyy
Podawajcie dalej bo zlikwidują nam super aptekę. Nie może być tak, ze niszczą nam dostęp do tanich leków!
tomekyy
Wiedziałem, że to długo nie potrwa. Lobby drobnych naciągaczy - aptekarzy, nie podobaja sie ceny na Gemini. Trzeba zniszczyć. Niech Polacy płacą 2 razy więcej za leki aby napchać kasę pewnym drobnym grupom.
siema123
e-recepta heheh, wprowadzanie usług cyfrowych bez znajomości jak działa internet, powtarzam wszystko co jest na serwerach nie ważne jakim hasłem czy szyfrem zabezpieczone jest publicznie dostępne. Jak nie w tym momencie to za 5 minut albo za 5 lat, kwestia czasu.
trybuch
Pewnie rząd PiSu będzie chciał zniszczyć aptekę bo niemieckich ma właścicieli. Tak na marginesie niech Polacy zobaczą jak funkcjonuje to mogą wiele się nauczyć bo czasami robię tam zakupy i jestem bardzo zadowolony.
greg_waw
Też tam kupuję, ale używanie w aplikacji certyfikatu wydanego dla jednej z aptek, to już temat dla prokuratury. Do tego jeszcze dane przechowywane w chmurze.... Totalna amatorka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki