REKLAMA

Apple wprowadzi zabezpieczenia prywatności użytkowników, co budzi sprzeciw Facebooka

2021-04-08 17:15
publikacja
2021-04-08 17:15
fot. Ylanite Koppens / Pexels

Firma Apple zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach wprowadzi nowe powiadomienia o prywatności, które pomogą użytkownikom uniemożliwić śledzenie ich aktywności przez aplikacje. Funkcja ta wzbudza sprzeciw Facebooka, który zarzucił Apple, że wypacza rynek na swoją korzyść.

Apple zapowiedział że będzie "po prostu wymagał, aby każda aplikacja była bardziej przejrzysta, uzyskała wyraźną zgodę użytkownika na śledzenie jego aktywności oraz znajdowała się pod kontrolą osoby użytkującej".

Portal telewizji Sky News przekazał, że funkcja Apple App Tracking Trasnparency (ATT) będzie uwzględniona w systemie iOS 14.5, dzięki czemu aplikacje dostosowane na iPhone będą musiały uzyskać zgodę właściciela urządzenia przed zebraniem dodatkowych danych.

W odpowiedzi Facebook zarzucił Apple, że nie daje użytkownikom większego wyboru oraz wypacza rynek na swoją korzyść. Dodał, że funkcja ATT zaszkodzi twórcom aplikacji i małym firmom oraz że jest to środek zagrażający konkurencyjności, który przyniesie korzyść własnym funkcjom reklamowym Apple.

Krytyka Facebooka pojawiła się niedługo po tym, jak portal społecznościowy ogłosił, że dołączy do walki sądowej z Apple po stronie Epic Games, producenta gry Fortnite. Facebook zapowiedział, że dostarczy informacje o tym, jak polityka Apple'a wpłynęła negatywnie na producenta gier.

Dyrektor generalny Apple'a Tim Cook podczas konferencji w Brukseli mówił, że technologia nie potrzebuje "ogromnych" zasobów danych osobowych aby "odnieść sukces". "Reklama istniała i rozwijała się bez tego przez dziesięciolecia. Podążanie linią najmniejszego oporu rzadko kiedy jest mądrą drogą. Jeśli biznes oparty jest na wprowadzaniu użytkowników w błąd, na wykorzystywaniu ich danych osobowych oraz dawaniu wyborów, które wyborami nie są, to zasługuje na gruntowną reformę, a nie pochwałę" - skwitował. (PAP)

skib/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mararok
Czy czasem ostatnio coś nie wyciekło z tego facebooka ? Jakieś prywatne dane użytkowników ?
Jeszcze bezczelnie będą się sprzeciwiać ochronie prywatności użytkowników... no szczyt
endes
Aaaaa do śmieci tego śmiesznego facebooka wywalić... po co to komu?... firemka pośrednik co nic nie produkuje i jeszcze ma czelność mówić co ma robić Apple... żenujące

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki