REKLAMA
WEBINAR

Aplisens stawia na eksport, spodziewa się dalszego spadku sprzedaży na rynku krajowym

2016-11-07 11:45
publikacja
2016-11-07 11:45

Aplisens spodziewa się dalszych wzrostów sprzedaży na rynkach zagranicznych, przy jednoczesnym spadku na rynku krajowym w kolejnych kwartałach - poinformował prezes Adam Żurawski. Spółka chce zwiększać udział eksportu w strukturze sprzedaży, ale nie zakłada spadku marż.

"Perspektywy rynków WNP uzależnione są między innymi od sytuacji na rynku ropy naftowej czy relacji rosyjsko-ukraińskich. O ile nie wydarzy się nic niespodziewanego to liczymy na wzrost na tych rynkach" - powiedział na konferencji Żurawski.

"Trzeci kwartał na rynkach UE był słabszy niż oczekiwaliśmy, ale czwarty kwartał nie powinien być zły. W kolejnych kwartałach liczymy na większe wzrosty" - dodał.

Na rynkach WNP w trzech pierwszych kwartałach 2016 roku Aplisens odnotował rdr 42-proc. wzrost sprzedaży do 30,6 mln zł. Eksport do krajów UE wzrósł ogółem rdr o 15 proc. do 12,2 mln zł.

Udział eksportu w strukturze sprzedaży spółki w trzecim kwartale tego roku wzrósł do 65 proc. z 54 proc. rok wcześniej.

Na rynku krajowym w trzech pierwszych kwartałach spółka odnotowała 15-proc. spadek sprzedaży rdr.

"Spadki na rynku krajowym związane są z bardzo niskim poziomem inwestycji. Powodem jest m. in. przedłużająca się perspektywa braku dotacji unijnych w branży ekologicznej oraz sytuacja w sektorze energetycznym, który przeznaczył sporo środków na ratowanie górnictwa" - powiedział Żurawski.

"Perspektywa na najbliższe kwartały jest raczej marna. Spodziewamy się bardziej spadków niż stabilizacji" - dodał.

Spółka chce zwiększać udział eksportu w strukturze sprzedaży, ale nie spodziewa się spadku marż.

"Stawiamy na eksport, chcemy uniezależnić się od sytuacji na rynku krajowym" - powiedział prezes.

"Produkty sprzedawane za granicę cechują niższe marże niż te sprzedawane na rynku krajowym. Jednak, jeżeli eksport będzie rósł w tempie trochę wyższym niż w ostatnich trzech kwartałach, to będzie to rekompensowało straty marż na rynku krajowym. Zakładam stabilizację marż, nie spadki" - dodał.

Spółka opublikowała w poniedziałek raport finansowy za trzy kwartały 2016 roku. Przychody ze sprzedaży w tym okresie wyniosły 72,5 mln zł wobec 65,4 mln w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Zysk operacyjny wyniósł 13,5 mln zł (13,1 mln zł rok wcześniej), a zysk netto 11,7 mln zł (10,4 mln zł rok wcześniej).

W sierpniu prezes informował, że dynamika wzrostów sprzedaży w całym roku może być jednocyfrowa, "niekoniecznie blisko dziesięciu".

W 2015 roku spółka odnotowała przychody netto ze sprzedaży na poziomie 88,4 mln zł, zysk operacyjny wyniósł 17 mln zł, a zysk netto 13,9 mln zł.

Aplisens to producent rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej. (PAP)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki