REKLAMA
WEBINAR

Anna Zalewska - kandydatką na minister edukacji

2015-11-09 15:27
publikacja
2015-11-09 15:27

Anna Zalewska - polonistka, była nauczycielka i wicedyrektorka Liceum Ogólnokształcącego, była wicestarosta Powiatu Świdnickiego, posłanka PiS od 2007 r., zasiadała m.in. w komisji ds. zbadania śmierci Barbary Blidy - jest kandydatką na ministra edukacji w rządzie Beaty Szydło.

fot. Krystian Maj /

O tym, że Zalewska stanie na czele MEN poinformowała w poniedziałek desygnowana przez PiS na premiera Beata Szydło. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i Beata Szydło przedstawili na konferencji prasowej skład nowego rządu.

Zalewska urodziła się w 1965 r. w Świebodzicach (woj. dolnośląskie). W 1989 r. ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako nauczycielka i zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w rodzinnym mieście.

Należała do Unii Wolności, później przeszła do Prawa i Sprawiedliwości. Od 2002 r. do 2007 r. zasiadała w radzie powiatu świdnickiego, od 2006 r. pełniąc jednocześnie funkcje wicestarosty. W 2005 r. bez powodzenia kandydowała do Sejmu.

Dwa lata później w wyborach parlamentarnych w 2007 r. została wybrana posłem na Sejm VI kadencji z listy PiS. Startowała w okręgu wałbrzyskim, uzyskując ponad 10,5 tys. głosów. Ponownie mandat poselski uzyskała w 2011 r. i w 2015 r. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało na nią 22,4 tys. osób.

W VI kadencji Sejmu była członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Unii Europejskiej, podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki oraz podkomisji stałej wykorzystania środków Unii Europejskiej.

Zalewska uczestniczyła też jako przedstawicielka PiS (wraz z Wojciechem Szaramą) w pracach sejmowej komisji śledczej wyjaśniającej okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy. Prace w tej komisji rozpoczęła w listopadzie 2009 r. zastępując Beatę Kempę i uczestniczyła w nich do końca istnienia komisji w sierpniu 2011 r.

Według głównych wniosków i rekomendacji zawartych w przyjętym przez komisję w lipcu 2011 r. raporcie były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a b. szef ABW Bogdan Święczkowski i b. wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne. "Program polityczny PiS tworzył warunki do nieposzanowania godności wielu ludzi przez przyjmowanie dogmatu ich winy" - głosił raport komisji.

Z wnioskami raportu nie zgadzali się Szarama i Zalewska - określili je mianem skandalicznych i nieopartych na faktach. Zgłosili oni wówczas liczące 160 stron zdanie odrębne do raportu.

"Sejmowa większość PO-PSL-SLD pomimo braku jakichkolwiek przesłanek sugerujących nierzetelne prowadzenie śledztwa oraz postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych dotyczących okoliczności śmierci Barbary Blidy, a także pomimo możliwości sprawowania bezpośredniego nadzoru nad wskazanymi postępowaniami podjęła decyzję o powołaniu komisji śledczej, co stanowiło bezprecedensowy przykład posłużenia się tragicznym zdarzeniem do realizacji doraźnych celów politycznych" - podkreślili w w zdaniu odrębnym posłowie PiS.

Według nich działania ówczesnego premiera i ministra sprawiedliwości "nacechowane były dążeniem do zapewnienia równości wobec prawa wszystkich obywateli RP i zapewnienia im bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zewnętrznego". W rozmowie z PAP Zalewska oceniała w 2013 r., że raport z pracy komisji był "bardziej publicystyczny".

W kolejnej VII kadencji Sejmu Zalewska była członkiem Komisji Unii Europejskiej oraz Komisji Zdrowia.

W 2009 r. i 2014 r. bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego.

Przed kilkoma dniami Zalewska pytana w radiu TOK FM o zapowiedzianą przez PiS reformę edukacji mówiła: "Nie wolno majstrować przy edukacji, to zadeklarowaliśmy. Nie wolno wywoływać chaosu, to również zadeklarowaliśmy. Liczą się dla nas dzieci, rodzice i nauczyciele, to jest ta grupa, która tworzy szkołę".

Jak zaznaczyła likwidacja gimnazjów, którą PiS przeprowadzić poprzez ich wygaszanie (czyli zaprzestanie naboru do pierwszych klas) należy widzieć "w całości zmian edukacyjnych, które my nazywamy dobrą zmianą w polskiej edukacji". Jak tłumaczyła, zwiększy się liczba lekcji historii, fizyki, chemii. "To zwiększenie będzie pełną gwarancją, że nikt nie zostanie zwolniony" - powiedziała.

Odnosząc się do zapowiedzi PiS zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków zaznaczyła, że to rodzice będą decydować, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat.

"O wygaszaniu gimnazjów będę najpierw rozmawiała z nauczycielami i związkami zawodowymi. Natomiast prostą zmianą będzie przywrócenie obowiązku szkolnego dla siedmiolatków. Główne zadanie +na już+ to zmniejszenie biurokracji i odciążenie nauczycieli od wypełniania setek dokumentów. Będę również rozmawiać z ministrem zdrowia w sprawie stołówek szkolnych, z których korzysta coraz mniej dzieci. Priorytetem będą także pieniądze z Unii Europejskiej - 2 miliardy złotych są zagrożone. Konieczna jest weryfikacja wszystkich projektów" powiedziała Zalewska portalowi Swidnica24.pl

Anna Zalewska jest zamężna, ma dwie córki. (PAP)

dsr/ mja/ par/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~krzysztofp
pani Zalewska uczyla mnie jezyka polskiego w liceum (LO konopnickiej w swiebodzicach:) :) wspominam ja dosc dobrze jako dobra i aktywna pedagog. ale niestety praktycznie w ogole nie widywalismy jej bo zawsze miala jakies wazniejsze sprawy do zalatwienia w starostwie itp.

generalnie - inteligentna, ale przekladajaca polityke
pani Zalewska uczyla mnie jezyka polskiego w liceum (LO konopnickiej w swiebodzicach:) :) wspominam ja dosc dobrze jako dobra i aktywna pedagog. ale niestety praktycznie w ogole nie widywalismy jej bo zawsze miala jakies wazniejsze sprawy do zalatwienia w starostwie itp.

generalnie - inteligentna, ale przekladajaca polityke nade wszystko inne.

w takim swietle to niestety ale nie wierze w jej zapewnienia ze uczniowie sa najwazniejsi... doswiadczenie pokazuje ze dla tej Pani najwazniejsze sa cele polityczne.
~Disappointed
"Zwiększy się liczbę historii, polskiego, fizyki...i to da pewność, że nikt nie zostanie zwolniony." Co za bzdura! W mojej szkole z powodu odejścia klas trzecich z gimnazjów, zniknie 12 godzin angielskiego, a wraz z nimi ja. Bo dla dwóch anglistek godzin nie wystarczy. Mimo że mam 12 laureatów konkursów powiatowych w ciągu "Zwiększy się liczbę historii, polskiego, fizyki...i to da pewność, że nikt nie zostanie zwolniony." Co za bzdura! W mojej szkole z powodu odejścia klas trzecich z gimnazjów, zniknie 12 godzin angielskiego, a wraz z nimi ja. Bo dla dwóch anglistek godzin nie wystarczy. Mimo że mam 12 laureatów konkursów powiatowych w ciągu 2 ostatnich lat oraz mnóstwo fajnych działań " na koncie". Nikt nie zostanie zwolniony:( Smutno mi. Jestem bardzo dobrym nauczycielem, chwalonym przez Uczniów i Rodziców, ale pobliska podstawówka nie jest z gumy... więc muszę zostać zwolniona i szukać wiatru w polu, bo idzie lepsze. Takie rządy to pospolite Teraz K... My. Smutno mi.

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki