REKLAMA

Andrzej Wajda: atmosfera żałoby zapewne nie potrwa zbyt długo

2010-04-19 10:36
publikacja
2010-04-19 10:36
Rosyjska "Nowaja Gazieta" publikuje obszerny wywiad z Andrzejem Wajdą. Reżyser opowiada o swoim filmie "Katyń", odnosi się też do katastrofy lotniczej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Mówiąc o tragedii pod Smoleńskiem, Andrzej Wajda zauważa, że dzięki niej Polacy i Rosjanie okazują we wzajemnych relacjach więcej wyrozumiałości.

Odnosząc się do żałoby narodowej, reżyser wyraża zaś przekonanie, że Polacy przeżywają wszystko emocjonalnie, jednak atmosfera żałoby zapewne nie potrwa zbyt długo.

Andrzej Wajda uważa, że film "Katyń" uświadamia ludziom, jak naprawdę wyglądały wydarzenia sprzed 70 lat. Dodaje, że gdyby zostały one wyjaśnione od razu, to na pewno relacje polsko-rosyjskie byłby inne - może nawet przyjacielskie.

W wywiadzie dla "Nowoj Gaziety" Andrzej Wajda zwrócił też uwagę na fakt, że wiele historii z naszych dziejów jest nadal nieopowiedzianych. Nikt nie przypomina na przykład zdarzeń z Wołynia czy Galicji. Zdaniem reżysera, są to tematy trudne, szczególnie dla ludzi młodych. Ci wolą bowiem pozostawiać rozpamiętywanie historii swoim rodzicom.
Źródło:IAR
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katastrofa smoleńska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki