Andora przestanie być rajem podatkowym dla Polaków

Andora przestanie być dla Polski tzw. rajem podatkowym. Sejm uchwalił w piątek ustawę o ratyfikacji umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych między Andorą a Polską.

Umowa pomiędzy Polską a Andorą została podpisana w Andorra la Vella 15 czerwca br. Przygotowano ją w oparciu o tzw. Modelową Umowę OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Chodzi o uzgodniony w 2002 r. tekst umowy, który stanowi wzorzec dla skutecznej wymiany informacji, która ma wzmacniać międzynarodową współpracę i ograniczyć skalę nadużyć podatkowych.

W kwietniu 2009 r. OECD opublikowało trzy listy krajów: listę "białą", do której zaliczono państwa przestrzegające zasad współpracy podatkowej, "szarą"; obejmującą kraje i regiony, które zobowiązały się do przestrzegania międzynarodowych norm w dziedzinie wymiany informacji, ale ich jeszcze w pełni nie zrealizowały, oraz "czarną" listę, na której znalazły się państwa odmawiające współpracy w dziedzinie fiskalnej. Listy te są na bieżąco aktualizowane.

Początkowo Andora znalazła się na "szarej" liście, ale w 2010 r. OECD wpisało ją na "białą" listę krajów, które wdrożyły międzynarodowo uzgodnione standardy w zakresie opodatkowania.

Polska jest dwudziestym krajem, który podpisuje tego rodzaju umowę z Andorą. Dzięki umowie, w przypadku wszczęcia dochodzeń w sprawach podatkowych, Polska uzyska dostęp do kont bankowych w Andorze. Umowa będzie miała zastosowanie do okresu podatkowego zaczynającego się w dniu 1 stycznia 2013 r.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po podpisaniu umowy o wymianie informacji podatkowych poinformowało, że podpisano również deklarację polityczną o rozpoczęciu negocjacji w zakresie podpisania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.(PAP)

awy/ pad/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Greg

"Umowa pomiędzy Polską a Andorą została podpisana w Andorra la Vella 15 czerwca br." - to w jakim miesiacu jestesmy??????? czyzbym cos przespal???

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil