REKLAMA

Amnesty International Polska: w trakcie prac nad raportem o ukraińskim wojsku popełniono błędy

2022-08-10 17:29
publikacja
2022-08-10 17:29

Jako Amnesty International Polska pragniemy przeprosić za ból i gniew wywołany komunikatem prasowym na temat taktyki wojsk ukraińskich. W trakcie prac popełniono poważne błędy w obszarze konsultacji i komunikacji - przekazano w środowym komunikacie.

Amnesty International Polska: w trakcie prac nad raportem o ukraińskim wojsku popełniono błędy
Amnesty International Polska: w trakcie prac nad raportem o ukraińskim wojsku popełniono błędy
fot. Mykhaylo Palinchak / / ZUMA Press

W przesłanym oświadczeniu Amnesty International Polska zaznaczyła, że oprócz błędów w konsultacji i komunikacji, "niedostatecznie przedstawiono kontekst i niewystarczająco zaakcentowano rosyjską odpowiedzialność za wojnę w Ukrainie". "Te błędy uniemożliwiły osiągnięcie wpływu w obszarze praw człowieka, który Amnesty International chciała osiągnąć tym komunikatem. Niektóre z kluczowych osób, w tym zainteresowane sekcje, odniosły wrażenie, że w procesie przygotowywania komunikatu nie skonsultowano się z nimi należycie lub ich głos nie został wysłuchany. Wierzymy, że jako globalny ruch jesteśmy silniejsi, gdy mówimy jednym głosem" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, AI zwróciła się do Międzynarodowego Zarządu i Sekretariatu Międzynarodowego o zainicjowanie dogłębnego przeglądu procedur przygotowywania i publikacji raportów oraz komunikatów, "w celu wzmocnienia współpracy, aby w rezultacie wspólnym głosem lepiej i skuteczniej chronić prawa człowieka".

AI podkreśliła, że w przypadku wojny w Ukrainie - tak samo jak w przypadku wszystkich konfliktów zbrojnych na całym świecie - pełne zaangażowanie i wysiłki Amnesty International skupiają się na ochronie ludności cywilnej.

"Dlatego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Amnesty International opublikowała kilkanaście komunikatów i raportów na temat dokonywanych przez Rosję ataków w takich miejscach jak Mariupol, Charków, Odessa, Borodianka i Czernihów. Nasi badacze spędzili miesiące w terenie, badając przerażające egzekucje przeprowadzane przez siły rosyjskie w miastach i wsiach takich jak Bucza, Andrijiwka, Zdwisziwka i Worzel" - napisano i dodano, że "AI informowała o stosowaniu przez Rosję zakazanej amunicji kasetowej, między innymi w mieście Ohtyrka, gdzie ludzie, którzy szukali schronienia w żłobku i przedszkolu, nie byli bezpieczni"

"AI od pierwszych dni ataku Rosji na Ukrainę domaga się pełnego rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie, postawienia przed sądem poszczególnych żołnierzy, ich dowódców oraz zwierzchników politycznych. Amnesty International będzie nadal zbierać dowody, które pozwolą postawić sprawców przed sądem" - podsumowano.

Środowy komunikat został wydany po tym, jak Amnesty International napisała w opublikowanym w zeszły czwartek (4 sierpnia) raporcie, że wojsko ukraińskie narusza prawo konfliktów zbrojnych, rozmieszczając sprzęt i uzbrojenie w szkołach, szpitalach i dzielnicach mieszkalnych, a także przeprowadzając ataki z terenów gęsto zaludnionych. "Wynikające z tego rosyjskie uderzenia w zaludnione obszary zabiły cywilów i zniszczyły cywilną infrastrukturę" – stwierdzono w raporcie.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
wojtekgres
Ukraina bedzie najwiekszym panstwem w Europie bez dostepu do morza. Polsko i Ukraino, nie idzmy z Amerykanami na dno
jpelerj
"Błędy w obszarze konsultacji i komunikacji" ? Czyli dane w raporcie są prawdziwe. No to juz wiemy. A prawo (przynajmniej w Europie) ma być takie samo dla wszystkich, więc właściwie dlaczego UKR oczekuje, że ona może je łamać bezkarnie?
broiniac
Kobieta otworła ogień do napastnika podczas próby gwałtu. Gwałciciel zaatakował w tłumie.
No bądźmy szczerzy, nie najlepsza sytuacja do otwarcia ognia, ale z drugiej jakie były alternatywy?
Gdzie leżą granice samoobrony, gdy mowa o wielomilionowym narodzie?
jaho31
Amnesty, Greenpeace to tylko ośrodki agenturalne.
Raporty i eventy organizowane na konkretne zapotrzebowanie
i w określonych celach.
dididif
i tyle w temacie.

jednak agentura zawsze komunistyczna: zielone komuszki globalne, czeka z łubianki lub kitaj.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki