REKLAMA

Amerykańsko-chińska wojna na chipy. Kryzysowe spotkania władz z producentami

2022-10-20 13:58
publikacja
2022-10-20 13:58

Chińskie władze przeprowadziły kryzysowe spotkania z przedstawicielami firm produkujących układy scalone, by ocenić wpływ wprowadzonych przez USA kontroli eksportowych, mających ograniczyć Chinom dostęp do najnowocześniejszych czipów – podał w czwartek Bloomberg.

Amerykańsko-chińska wojna na chipy. Kryzysowe spotkania władz z producentami
Amerykańsko-chińska wojna na chipy. Kryzysowe spotkania władz z producentami
fot. Mike_shots / / Shutterstock

Chińskie ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnej wezwało na spotkania za zamkniętymi drzwiami członków kadry kierowniczej między innymi firmy Yangtze Memory Technologies (YMTC) i specjalizującej się w superkomputerach firmy Dawning Information Industry – przekazał Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wprowadziła w październiku szeroko zakrojone restrykcje mające spowolnić rozwój technologiczny i militarny Chin. Przewidziano między innymi zakaz sprzedaży niektórych rodzajów nowoczesnych czipów i sprzętu do ich produkcji.

Zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą spowolnić rozwój chińskiej branży półprzewodników oraz prowadzonych przez Pekin badań nad uzbrojeniem, sztuczną inteligencją i wieloma innymi dziedzinami wykorzystującymi superkomputery i najnowocześniejsze czipy – podała agencja Reutera.

Według jednego ze źródeł Bloomberga wielu spośród uczestników spotkań w Chinach oceniało, że restrykcje Waszyngtonu mogą być zgubne dla ich branży i dla planów uniezależnienia chińskiej gospodarki od amerykańskiej technologii.

Przywódca Chin Xi Jinping zapowiedział zwycięstwo w zmaganiach o kluczowe technologie w niedzielnym przemówieniu na otwarcie zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Zapowiedział zwiększenie państwowych nakładów na badania i rozwój.

Z Pekinu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mirek6504
I jeszcze raz bo ludziska nie wiedzą co to oznacza a tylko tryskają nienawiścią,, otóż te i tamte czipy czy mikroprocesory są praktycznie wszędzie nawet w damskiej lokówce do włosów każdy z nas wie że lodówki czy pralki są robione w Chinach a wprowadzenie sankcji przez USA będzie oznaczał ich stopniowy brak ,,,I jeszcze jedno z I jeszcze raz bo ludziska nie wiedzą co to oznacza a tylko tryskają nienawiścią,, otóż te i tamte czipy czy mikroprocesory są praktycznie wszędzie nawet w damskiej lokówce do włosów każdy z nas wie że lodówki czy pralki są robione w Chinach a wprowadzenie sankcji przez USA będzie oznaczał ich stopniowy brak ,,,I jeszcze jedno z wredosci USA wprowadziły te sankcje przed tamtejszym zjazem Parti a jak to się odbije na sprzedaży AGD w USA otóż już trzeba czekać ponad 4 tygodnie na pralkę lub suszarkę czyli to jest taka amerykańska wredna prowokacja
jaszczura
po ile zielony na bazarach w Moskwie?
konik_garbusek
Lol, ocenili że restrykcje mogą byc zgubne? Chiny są skonczone na tym polu, jedną decyzja adm. Bidena wykonczyla chinski wyscig do AI i zbrojen w tym zakresie. Kazdy Amerykanin ktory pracuje dla chinskich firm, praktycznie traci obywatelstwo, jesli nie wstrzyma pracy dla tych firm. W efekcie w ciagu jednego wieczoru prace wstrrzymaly Lol, ocenili że restrykcje mogą byc zgubne? Chiny są skonczone na tym polu, jedną decyzja adm. Bidena wykonczyla chinski wyscig do AI i zbrojen w tym zakresie. Kazdy Amerykanin ktory pracuje dla chinskich firm, praktycznie traci obywatelstwo, jesli nie wstrzyma pracy dla tych firm. W efekcie w ciagu jednego wieczoru prace wstrrzymaly praktycznie wszystkie firmy dostarzające do Chin soft i hardware powyzej pewnego progu technologicznego. Coś pięknego, po prostu coś pięknego.
jaszczura
Może tu jest odpowiedź, dlaczego najbardziej innowacyjne pomysły powstają w krajach, gdzie jednostka ma wolność myślenia.
adam.1983
Ta a tym czasem cokolwiek nie kupisz z elektro to made in china. Na pewno zastąpią sobie te chipy innymi które produkują na pęczki
forfun
chińską hegemonie gospodarczą należy ograniczać bo juz nam sie to odbija czkawką
pikawka
"Przewidziano między innymi zakaz sprzedaży niektórych rodzajów nowoczesnych czipów i sprzętu do ich produkcji" tylko, ze zakaz obejmuje procesy technologiczne starsze od tego co juz namietnie klepia tasmowo Chinskie zaklady technologiczne. papka propagandowa dla lemingow.

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki