REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Amerykańska wiza księcia Harry'ego pod znakiem zapytania. "Wszystko przez narkotyki"

Agata Wojciechowska2023-03-25 14:00redaktor
publikacja
2023-03-25 14:00

Przyjazd księcia Harry'ego na koronację swojego ojca Karola III napotyka na niespodziewane problemy. Otóż może on nie zostać wpuszczony z powrotem do USA. "Nie ma wyjątków dla członków rodziny królewskiej" - jasno zaznacza prawnik. 

Amerykańska wiza księcia Harry'ego pod znakiem zapytania. "Wszystko przez narkotyki"
Amerykańska wiza księcia Harry'ego pod znakiem zapytania. "Wszystko przez narkotyki"
fot. ANDREW KELLY / /  Reuters / Forum

W swojej autobiografii "Ten Drugi" książę Sussex przyznał się do używania dość znacznych ilości marihuany i grzybów halucynogennych. Dodatkowo w wywiadach, które promowały książkę, do tej listy dodał kokainę. To zdaniem amerykańskich prawników może zagrozić jego wizie do USA. Nie wiadomo bowiem czy wypełniając dokumenty przed wjazdem z Kanady do Kalifornii w 2020 roku, książę przyznał się do zażywania narkotyków.

Teraz konserwatywny tnik-tank z siedzibą w Waszyngtonie żąda ujawnienia wniosku o wizę. Ich zdaniem amerykański podatnik ma prawo wiedzieć, czy książę Harry został potraktowany "ulgowo" - donosi "Daily Mail". - Ta prośba leży w interesie społecznym w świetle potencjalnego cofnięcia wizy księcia Harry'ego i sprawdzenia, czy został odpowiednio skontrolowany przed wjazdem do Stanów - powieidzał Mike Howell, dyrektor Heritage Fundation. Byłoby bowiem nielegalne, gdyby został potraktowany w specjalny sposób, ponieważ jest księciem, a jego żona - gwiazdą telewizyjną.

Departament Stanu odpowiedział, że dokumenty wizowe są poufne, stąd nie mogą zdradzić ich szczegółów.

Amerykańskie prawo emigracyjne przewiduje bowiem surowe kary za poświadczenie nieprawdy urzędnikom imigracyjnym. Jeśli zostanie to udowodnione, osobie może grozić deportacja czy zakaz ubiegania się o obywatelstwo. Z kolei gdyby przyznał się we wniosku do używania narkotyków, to zdaniem byłej prokurator federalnej Neamy Rahmani, cytowanej przez "Page Six", wniosek powinien zostać odrzucony lub cofnięty. Nie ma wyjątku, czy używał ich tylko w formie "rekreacyjnej". Innego zdania jest prawnik Sam Adair z Teksasu, twierdzący, że bez wyroków skazujących jego słowa nie mają znaczenia. Samo przyznanie się w biografii do eksperymentowania z narkotykami nie stanowi także powodu do wszczęcia postępowania. 

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nie jest jasne także jaką wizę otrzymał książę Harry. Pytanie w aplikacji ESTA brzmi: "czy kiedykolwiek naruszyłeś jakiekolwiek prawo związane z posiadaniem, użytkowaniem lub dystrybucją narkotyków?"

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (7)

dodaj komentarz
leon999
heheheheh wszystkie nowe technologie całe nowe San Francisco powstało na grzybach
zoomek
Czy kiedykolwiek zostawiłeś w Afganistanie broń - helikoptery, ciężarówki itp w rozliczeniu za heroinę?
Tak
Nie
*Niepotrzebne skleślić.
monuz
Gdyby Amerykanie przestali ćpać, połowa mieszkańców świata na południe od Rio Grande umarłaby z głodu.
prs
Niech cpa, pije, smaży.. super przyklad.. zwlaszcza dla dzieci gdy zaczna rozumiec..
leon999
typowy wyznawca pis nie sprawdzi tylko napisali ,że ćpał to zabić

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki