REKLAMA

Amerykańska mennica wyemituje ćwierćdolarówki na cześć wybitnych kobiet

2021-06-27 08:00
publikacja
2021-06-27 08:00
Amerykańska mennica wyemituje ćwierćdolarówki na cześć wybitnych kobiet
Amerykańska mennica wyemituje ćwierćdolarówki na cześć wybitnych kobiet
fot. Sean Wandzilak / / Shutterstock

Mennica Stanów Zjednoczonych wyda serię ćwierćdolarówek, na których pojawią się wizerunki wybitnych amerykańskich kobiet, m.in. pierwszej Amerykanki w kosmosie Sally Ride czy poetki Mai Angelou.

W ramach czteroletniego programu American Women Quarters upamiętnione mają zostać dokonania i wkład kobiet w historię i kulturę USA - pisze agencja AP. W latach 2022-2025 corocznie pojawiać się będzie pięć nowych projektów. Uwiecznione w nich kobiety będą przedstawicielkami różnych dziedzin, ras, pochodzenia etnicznego i geograficznego.

W pierwszym roku ukażą się monety z wizerunkami: poetki i pisarki Mai Angelou; pierwszej kobiety przewodniczącej federacji plemion Cherokee Nation Wilmą Mankiller; liderki ruchu sufrażystek w Nowym Meksyku Adeliny Otero-Warren; pierwszej Amerykanki, która poleciała w kosmos Sally Ride, oraz pierwszej chińsko-amerykańskiej gwiazdy kina Annie May Wong.

Dyrektor Cherokee Nation wódz Chuck Hoskin Jr. oraz mąż Mankiller, Charlie Soap, podziękowali za uwzględnienie przedstawicielki ich plemienia w programie, zaznaczając, że ze względu na to, jaki miała wpływ na społeczeństwo, był to właściwy wybór.

Mankiller od 1985 do 1995 r. przewodziła Cherokee Nation w Oklahomie, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych liderek rdzennej ludności USA; zmarła w 2010 r.

"Prawdziwą wartością tej monety jest inspiracja, jaką będzie wszędzie niosła dla Indian oraz kobiet" - przekazał Soap. (PAP)

skib/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
3456
walnąć u nas Gronkiewicz Waltz 5 zł
xiven
kiedyś wielkich mężczyzn uwieczniano na wiecznie cennych srebrnych nominałach

dziś wielkie kobiety wszelkich grup etnicznych zdobią stal i nikiel przy inflacji 30%
itso_lucky
czym tu się ekscytować ? bo najwyraźniej nie rozumie twojej obsesji ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki