Amerykanie zapewnili wzrosty na chińskich giełdach

2019-06-21 09:30
publikacja
2019-06-21 09:30

Choć relacje na linii Waszyngton-Pekin są obecnie delikatnie mówiąc nie najlepsze, to Chińczycy właśnie Amerykanom powinni być wdzięczni za powrót wzrostów na giełdach za Murem. Shanghai Composite po półtora miesiąca marazmu w końcu odzyskał poziom 3000 punktów.

/ fot. Al Drago / Reuters

Po znakomitym początku roku, gdy Shanghai Composte w 4,5 miesiąca zyskał ponad 30 proc. i był o krok od 3300 punktów, za Murem znów zagościły spadki, które pogłębiło zerwanie rozejmu handlowego przez prezydenta Trumpa. Główny indeks z Szanghaju znów znalazł się poniżej psychologicznego poziomu 3000 punktów, by przez kolejny miesiąc poruszać się w bok w przedziale 2840-2940 punktów.

Za sprawą Amerykanów w końcu udało się z tego kanału wybić. Gołębie nastawienie Fedu oraz rozmowa telefoniczna Trump-Xi wraz z potwierdzeniem spotkania przywódców USA i Chin podczas G20 w Japonii dały chińskim indeksom silny wzrostowy impuls. Shanghai Composite zakończył piątkową sesję na poziomie 3002 punktów, zyskując 0,5 proc. W czwartek poszedł w górę o 2,4 proc., a w środę o blisko 1 proc. Od początku roku indeks zyskał przeszło 20 proc.

Kliknij, aby przejść do wykresu / Bankier.pl

W ostatni handlowy dzień tygodnia rosły również pozostałe główne chińskie indeksy. Shenzhen Component poszedł w górę o 0,9 proc., a zrzeszający największe spółki z obu parkietów CSI300 - o 0,14 proc. Najmocniej wzrósł technologiczny ChiNext, który zyskał 1,7 proc.

Przy okazji spojrzenia na rynki finansowe za Murem, warto również zwrócić uwagę na juana. Chińska waluta dość znacząco (jak na własne standardy) umocniła się wobec amerykańskiej - jeszcze przed kilkoma godzinami za dolara płaciło się niespełna 6,84 juanów, podczas gdy przed środowym komunikatem Fedu było to ponad 6,90 juanów. Obecnie kurs USD/CNY wynosi blisko 6,87.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
misiosnechacz
Wiara czyni cuda jeżeli wierzą wszyscy. Wiara w dług zaklina rzeczywistość. Na razie nauczyliśmy jak dług ignorować i go zwiększać ale zaraz będziemy musieli nauczyć się go spłacać. Czy spłata może towarzyszyć wzrostowi? Przy tej polityce chyba nie i toniesz problem.
talmud
"amerykanie" drukuja $$$ na potege to sa & "wzrosty" -spadek bedzie tylko jeden bardzo bolesny ale to dopiero wkrotce.....:)
--__hubert__---__--__--__--__-
talmud a wasza waluta российский рубль to nie jest popularny środek płatniczy na świecie ? Jak jechałem do Moskwy to nikt tym papierem nie handlował , musiałem wymieniać na miejscu z USD i EUR . To że USA drukuje to wszyscy wiedzą nic odkrywczego.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki