Amerykanie dostarczą Polsce pociski JASSM-ER

Departament Stanu USA zgodził się na ewentualną dostawę do Polski lotniczych pocisków kierowanych JASSM-ER - poinformowała w przekazanym we wtorek PAP komunikacie podległa ministerstwu obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).

Amerykanie dostarczą Polsce pociski JASSM-ER
Amerykanie dostarczą Polsce pociski JASSM-ER (fot. marek Lapis / FORUM)

Przeznaczone do rażenia celów naziemnych na dystansach do tysiąca kilometrów odrzutowe pociski manewrujące JASSM-ER mają stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Producentem tych pocisków jest koncern Lockheed Martin.

Jak głosi komunikat DSCA, wydana zgoda dotyczy dostawy 70 bojowych pocisków JASSM-ER i ośmiu egzemplarzy szkoleniowych, jak też dwóch symulatorów do treningu w ich użyciu.

DSCA zaznaczyła, że planowana transakcja "zwiększy zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom ze strony nieprzyjacielskich powietrznych i lądowych systemów broni" oraz "nie zmieni zasadniczej równowagi wojskowej w regionie".

Dojście do skutku dostaw pocisków JASSM-ER nie będzie wymagało jakiejkolwiek dodatkowej zgody władz USA lub samego producenta - głosi komunikat podległej Pentagonowi agencji. DSCA dodała, iż wymagane prawem notyfikowanie potencjalnej sprzedaży nie oznacza jeszcze jej zrealizowania. (PAP)

dmi/ mal/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~wyborca

a za ile??????CIEKAWSKI

! Odpowiedz
0 1 ~matek

200 mln dolarów

! Odpowiedz
6 3 ~Gustaw

jedną z zasad dynamiki jest akcja równa reakcji jeśli starzec kieruje armią to nie myśli o życiu tylko o śmierci i często jak topielec ciągnie za sobą innych za 3 lata pocisk z Kaliningradu osiągnie Warszawę w ciągu 15 sekund pomyśl to czas kiedy najlepszy biegacz przebiegnie 150 metrów i na co ci były potrzebne te pociski starcze ? chcesz zniszczyć Naród ?Jankesi niech te pociski dostarczą do swoich indiańskich rezerwatów oni będą już wiedzieć jak się im odwdzięczyć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 ~Reporter

Światowy system po prostu nie działa został przesiąknięty przez wszelkie ruchy Lewacko - Grender – Liberalne które przegryzły społeczeństwa, wy się chcecie zbroić a jak wyglądają światowe nasze „ podwórka” ? Stada kretynów i zboków zyskały przewagę na rozsądkiem – zobaczcie co się ze światem stało w ostatnich np. dwudziestu latach! I nie ma żadnych przesłanek na poprawę, jedynie sytuacje się naprężają aby w końcu dupnęło wszystko totalnie. Dlatego wkurza mnie jak banda niemotów podnieca się jakimiś kosztownymi „bombkami” weź-cie sobie je wsadźcie i odlećcie w kosmos na nich. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje, a nasze media tylko jak podżegacze do niepokojów nas podsycają do zbrojeń i walki o „Pokój” a tymczasem coraz bliżej do wielkiego bum.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~silvio_gesell

Nie dostarczą tylko sprzedadzą. Poprawnoś polityczna nadal ma się dobrze w zbrojeniówce międzynarodowej.

! Odpowiedz
5 6 ~Wody

Kazdy pocisk i rakieta jest nam potrzebna bo armia nie ma czym sie bronic. Potrzeba jest wiecej mysliwcow i okrety podwodne dobrze uzbrojone z rakietami manewrujacymi 2500km

! Odpowiedz
5 7 ~Reporter

„Departament Stanu USA zgodził się na ewentualną dostawę do Polski” Już bardziej przypudrować się nie dało tej zbędnej transakcji – a to dobroczyńcy zrobili nam łaskę, nie mogę, ile w tym obłudy, wykrętności, krętactwa, szachrajstwa, aby nas niepotrzebnie udupić finansowo. Tak bo akurat są nam niezbędne potrzebne i uratują nam życie! A Polakowi podatki w górę i niech płaci. Bo jak nie to Soros z Majdanem już czeka.

I tak nas USA dyma, Tak- akurat to co Polsce najbardziej potrzebne, czyli skłócili nas z Rosją i kupno od USA pocisków w celu nabicia kasy Jankesom. Za komuny to ZSRR była naszą dymaczką a teraz – dopiszcie sami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Reporter

Moje spojrzenie na dobiegające końca rządy Obamy
http://pokazywarka.pl/o781ur

! Odpowiedz
7 5 ~Reporter

Do czerwonych łapek: Tak - teraz to Putin się wystraszył tymi pociskami ! Już widzę jak się trzęsie - ale ze śmiechu z Polskich głupoli.

! Odpowiedz
5 6 ~tom

Ale zasadniczo o co szczekasz? Każdy kraj chcący kupić te pociski musi mieć zgodę DS. Korea Płd np. jej nie dostała, podobnie jak Tajwan. My chcemy kupić i dostaliśmy. W czym problem?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil