Ambasador USA interweniuje u ministra Adamczyka ws. Ubera

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie odstąpienia od przepisów, które miały zamknąć polski rynek dla firmy Uber - donosi "Fakt".

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Dziennik dotarł do korespondencji, jaką miała skierować do ministra Adamczyka Georgette Mosbacher pod koniec października. 17 października resort infrastruktury skierował do komisji prawnej Rady Ministrów projekt ustawy o transporcie drogowym, w którym pojawiły się zapisy blokujące działalność Ubera w Polsce. Był to inny projekt niż ten, nad którym wcześniej pracowano i który opiniował Uber i taksówkarze.

Ambasador USA w swoim liście zażądała odstąpienia od projektu i zagroziła, że w przeciwnym razie może to zamrozić planowane inwestycje amerykańskie w Polsce.

– Potraktowała nas jak republikę bananową. Choć minister tłumaczył jej, że Uber działa bezprawnie w Polsce, była głucha na argumenty – mówił rozmówca "Faktu" z Kancelarii Premiera, które również dostało kopię listu. – Być może odbędzie się jeszcze jakaś gra pozorów, ale przed wyborami nic się nie wydarzy, bo nikt nie postawi się naszemu największemu sojusznikowi – dodaje.

List ambasador Mosbacher to nie pierwsza taka sytuacja od czasu objęcia przez nią urzędu. W listopadzie przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list komentujący polskie śledztwo ws. środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat. W liście Mosbacher wyraziła "głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami wysuwanymi przez przedstawicieli polskiego rządu wobec dziennikarzy i kierownictwa TVN i Discovery".

Pismo od ambasador otrzymał niedawno także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Mosbacher wyrażała w nim zaniepokojenie prowadzoną przez resort polityką lekową. Chodziło o rzekomą możliwość „niesprawiedliwego potraktowania” firmy Roche/Genetech.

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
22 41 pbi2000

Kraj, w którym uchwala się ustawy poniżej 24h i wprowadza daleko idące zmiany w podatkach w 2-3 miesięce niestety jest Repoubliką Bananową. W Wielkiej Brytanii konsultacje dot. zmian podatkowych trwają miniumum 3 lata. Polscy politycy dalej nie rozumieją, że ambasador USA jest przedstawicielem gospodarki USA, a nie reprezentantem historii i uczestnikiem rautów unikającym kontaktów z biznesem, żeby nie być posądzonym o "pobieranie korzyści majątkowych" jak w przypadku naszych ambasadorów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 18 prezes_jan

I tak powinien reagować urzędnik. Brawo dla Pani Ambasador!

! Odpowiedz
79 22 kaczka-po-smolensku

Madame Mosbacher jak na swój wiek wygląda świetnie !! z pisowskim bezprawiem trzeba jechać krótko.

! Odpowiedz
4 39 jes

Ustawowo powinno się zabronić działanie "złotówek", np takiej Sawy, gdzie cham taksówkarz potrafi odmówić kursu z lotniska, bo trasa za krótka. Będzie konkurencja to od razu podniesie się im poziom kultury i spadną ceny, i zniknie przekonanie że to oni robią łaskę klientom.

! Odpowiedz
42 60 kaczka-po-smolensku

Potraktowała nas jak republikę bananową
:) a czy ten kraj nad wisłą mozna traktowac inaczej ? Prezydent jak on sie nazywa obłuda uda na kolanach błaga o więcej wojsk ,kupujemy złom za ciężkie dolary który nas nie obroni przed niczym .Politycy zdrady narodowej czyli Po tez nigdy nie byli lepsi ,juz sam master stwierdzil o robeniu laski za darmo czy taki kraj mozna traktować poważnie ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 48 xyon

I bardzo dobrze! Taksówkarze płaczą na konkurencje ze strony ubera stąd ta DURNA ustawa. Dajcie ludziom prawo wyboru - ci co chca jechac uberem niech se nim jada, komu uber nie pasuje niech jedzie taksówka. Czemu Państwo chce WSZYSTKO regulować i zakazywać? Komu szkodzi uber poza taksówkarzom? No pytam komu?

! Odpowiedz
44 31 samsza

Ja też chcę wiedzieć jaki jest "argument" ministra, że firma, która działa na całym świecie (70% przychodów w USA) nie może działać w Polsce. Jeżeli jeszcze nie stworzyli "właściwego" otoczenia prawnego, to czemu nie wezmą się do roboty, zamiast zakazywać?

! Odpowiedz
76 80 czajos

Uczcie się polscy politykierzy jak się dba o interesy własnego kraju.
Nie szukaniem trotylu na korze brzozowej ale reprezentowaniem interesów firm a co za tym idzie gospodarki.

! Odpowiedz
4 77 karbinadel

No i wyobraź sobie, co by było, gdyby polski ambasador w USA zainterweniował w sprawie ustawy godzącej w interesy jakiejś polskiej prywatnej firmy. Nawet by nikt o tym nie napisał :)

! Odpowiedz
12 74 jacyna2017

Wyskoczyłeś jak PO z tą brzozą! Czy oddanie śledztwa i wasalskie umizgi w sprawie katatrofy rządowego samolotu nazywasz dbaniem o interesy!? Pomyśl jak USA, które dbają o interes, zachowałaby się w tej sytuacji!? Kto nie szanuje siebie tego nie szanują inni - zbieramy owoce!!!

! Odpowiedz
19 12 fakty odpowiada jacyna2017

Nie wiem czy wiesz ale zgodnie z prawem międzynarodowym śledztwo prowadzi kraj na terenie którego wydarzyła się katastrofa. To raz. Dwa, PIS obiecywał powołanie międzynarodowej komisji, minęły trzy lata, gdzie jest komisja ? Trzy, gdzie jest wrak ?

! Odpowiedz
3 5 jes

A gdzie tu widzisz interesy kraju? Zyskają tylko złotówy bo z automatu skoczą ceny taryf a stracą klienci, czyli Polacy. Nie piszę, że twoi rodacy bo mam wątpliwości co do twojej narodowości.
Idąc twoim rozumowaniem należy zakazać sprzedaży iphonów a nakazać kupno myphonów (niby polskich a tu ani polska nazwa i wszystko robione w Chinach).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 21 ajwaj

Pani ambasador Mosbacher traktuje PISy wg regulaminu dla swoich kompradorów :)
Czyli po b. macoszemu
Pani ambasador to znajoma Rudolfa Giuliani (adw. prez. Trumpa), genetyczego wroga NEOCON 80+ tj. hegemona, animatora Kaczynskiego & Co
Zadnych szans na poblazanie, w rozmowie o (wycofanej przez PISy ref. medialnej) zakonczyla, "i nie dzwoncie do mnie". (jesli nie zmienicie). Oczywiscie Kaczynski wycofal :)

Animator > ten co sznurki marionetek w tetrze lalek pociaga

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 jes

Zniknie czy nie zniknie?

! Odpowiedz
31 39 kutasikaczor

ostatni i jedyny sojusznik pisorstwa każe pisorstwu co ma pisorstwo robić, przypomnę o korygowaniu przez pisiorstwo na kolanie ustawy o IPN, inny z kolei niemiec kazał pisiorstwu poprawić ustawe o sądach, Wstawanie z Kolan jest ciężkie ale dobre na chory umysł

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 55 kolumb1234

na tym polega rola ambasadora aby dbac o interesy firm z wlasnego kraju nic tylko sie uczyc

! Odpowiedz
5 23 pomorzaninm

to uczmy sie tego kosztem USA ....damy rade ? wątpie

! Odpowiedz
12 51 fakty

A rolą polskiego rządu jest olać takie listy jeśli są one niezgodne z interesem Polski. Urzędnicy twierdzili, że Uber działa niezgodnie z polskim prawem, rozumiem, że po tym liście problem zniknął sam ? Węgry handlują z Rosją (elektrownia atomowa), Francją (fabryka Caracali), Niemcami (zakup BWP), a "polski rząd" pluje na wszystkich sąsiadów dookoła, wykonując rozkazy USA, którzy traktują nas jak buszmenów z Afryki. Co według Ciebie jest działaniem dla dobra własnego narodu ? Wstalim z kolan towarzysze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 jes odpowiada fakty

Po co trollu zmeniasz ciagle nicki?

! Odpowiedz
16 51 trollmaster

ta botoksowa koszerna szarogęsi się jak w jakimś Bantustanie.
Niech lepiej włażą Usraelowi, to niedługo do łazienki nie wyjdą bez pozwolenia z Pięknej.

! Odpowiedz
0 24 pomorzaninm

widocznie tak jest ... w koncu podsluchują naszych politykow na biezaco . wiedza jak zapadaja decyzje w naszym kraju ... a potem przychodzi taka pani i mowi co wie ze moze powiedziec ...
My tez bysmy tak robili gdybysmy mieli ich pozycje i zasoby.

! Odpowiedz
4 72 fakty

Przypomnę tylko, że słowacki cygan wjeżdża do USA bez wizy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne