REKLAMA

Allegro zmienia kolejne cenniki. Nowe taryfy będą wprowadzane do końca września

2017-09-08 09:39
publikacja
2017-09-08 09:39

Użytkowników Allegro czekają kolejne zmiany w cennikach. Tym razem zmieniają się warunki wystawiania i sprzedaży towarów w kategorii Motoryzacja oraz Zdrowie i Uroda. Za dwa tygodnie do tej puli dołączą również książki i komiksy. Zmiany wynikają z nowej polityki cenowej serwisu, który likwiduje opłaty za wystawienie, a na ich miejsce wprowadza prowizję.

Od wczoraj sprzedający towary w kategorii Zdrowie i Uroda w serwisie Allegro nie płacą za wystawienie ogłoszenia. Serwis w nowym cenniku zwiększył również o dwie sztuki darmową liczbę zdjęć, jaką można dodać do ogłoszenia. To jednak nie jedyna zmiana w cenniku Allegro, jaka czeka sprzedawców w tym miesiącu.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Kategoria Zdrowie i Uroda (zmiany 7 września 2017 r.)

Zmiany w cenie ogłoszeń w kategorii Zdrowie i Uroda zakładają wycofanie się Allegro z pobierania opłaty za wystawienie ogłoszenia oraz zwolnienie z opłaty za dwa dodatkowe zdjęcia przedmiotu oferty.

fot. / / Allegro

Likwidacja opłat za wystawienie to jednak niekoniecznie powód do radości dla sprzedawców z tej branży. Allegro wprowadza na miejsce poprzedniej stawki prowizję od sprzedaży. W zależności od podkategorii stawka prowizji waha się od 6 do 10 proc.

Strefa Okazji (zmiany 14 września 2017 r.)

Za tydzień zmieni się także regulamin pobierania prowizji od sprzedaży w Strefie Okazji Allegro. Wcześniej maksymalną prowizję 10 proc. płacono tylko w jednej kategorii, teraz będzie ona dotyczyła wszystkich towarów z niewyszczególnionych w tabeli kategorii i o cenie końcowej nieprzekraczającej 100 zł. Więcej szczegółów można przeczytać w oficjalnym komunikacie Allegro.

Kategoria Motoryzacja (zmiany 18 września 2017 r.)

11 dni później zmieni się cennik dla motoryzacyjnej części serwisu. Do 18 września 2017 roku obowiązuje obecny regulamin, w którym opłaty za wystawienie ogłoszenia wahają się od kilku groszy do 6 zł, a prowizje były ustalane jako część stała (od 6 do 30 zł) powiększona o część ruchomą (kilka do 3 proc. ponad ustaloną kwotę).

fot. / / allegro

Od wejścia w życie nowych stawek wystawienie ogłoszenia będzie kosztowało 10 groszy, a prowizja w zależności od podkategorii wyniesie od 2 do 10 proc. Podobnie jak we wcześniej omawianych kategoriach, dodatkowe zdjęcie będzie można umieścić w ogłoszeniu za darmo.

Kategoria Książki i Komiksy (zmiany 21 września 2017 r.)

Wrześniowy harmonogram zmian kończy się jak na razie na 21 września. Wtedy zmiany w systemie naliczania opłat od sprzedaży zostaną wprowadzone w kategorii Książki i Komiksy. Zlikwidowana zostanie opłata za wystawienie i dodatkowe zdjęcia, a zamiast prowizji naliczanej według stawki progresywnej, pojawi się prowizja od całej wartości transakcji.

fot. / / Allegro

Stawki prowizji będą wynosiły 5 proc. dla podręczników szkolnych i 10 proc. dla pozostałych pozycji książkowych – w tym również map, przewodników oraz czasopism.

Prowizja z korzyścią dla sprzedawców?

Grupa Allegro wprowadzając powyższe zmiany, chce pobierać opłaty jedynie od sprzedanych towarów, a nie nawet tych, które zostaną jedynie wystawione.

– To nasze ryzyko, że poniesiemy koszty obsługi towaru, który nie znajdzie nabywcy. Dopiero w momencie, jeśli dojdzie do sprzedaży, chcemy aby sprzedawca podzielił się z nami zyskiem. Tylko w niewielu małych kategoriach produktów prowizja od sprzedaży wynosi rzeczywiście 10 procent. Jest tak np. w kategorii „bieganie”, ale już w „rowerach” prowizja to tylko 5 procent – tłumaczył decyzję o zmianie cennika rzecznik Allegro, Paweł Klimiuk na łamach Dziennika Zachodniego przy okazji sierpniowych zmian w innych kategoriach.

Na forach internetowych nie brakuje jednak głosów sprzedawców, którzy sugerują, że zmiany w cennikach generują dla nich wyższe koszty niż wtedy, gdy płacili także samo wystawienie oferty.

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (14)

dodaj komentarz
marcins1977
Dlatego ja sprzedaż swoich produktów na eBay zleciłem zewnętrznej firmie http://e-prom.com.pl/ i to po ich stronie leży teraz dostoswanie techniki sprzedaży do zmian na allegro
karbinadel
"Zmiany wynikają z nowej polityki cenowej serwisu, który likwiduje opłaty za wystawienie, a na ich miejsce wprowadza prowizję" - nie wprowadza, drogi autorze, lecz podnosi. Prowizje są od dawna, ale dotąd nie były tak bezczelnie wysokie. W maju prowizje w wielu działach podniesiono w praktyce o 400-500 % (tak, czterysta-"Zmiany wynikają z nowej polityki cenowej serwisu, który likwiduje opłaty za wystawienie, a na ich miejsce wprowadza prowizję" - nie wprowadza, drogi autorze, lecz podnosi. Prowizje są od dawna, ale dotąd nie były tak bezczelnie wysokie. W maju prowizje w wielu działach podniesiono w praktyce o 400-500 % (tak, czterysta-pięćset procent!) - co skutecznie wypłoszyło najlepszych sprzedawców.
fred_
Ida w slady Ebay. Oni tez znie biora prowizji za wystawienie produktu ale prowizja od sprzedazy jest 10%.
karbinadel
Chyba nie do końca się orientujesz, jak działa eBay
polityk_przy_korycie
allegro podwyższa prowizje, sprzedawcy przerzucają to na kupujących. Ostatecznie tylko zachęcając Polaków do dokonywania zakupów bezpośrednio na rynku zagranicznym po dużo niższych cenach za te same produkty wliczając w to podatki przy pełnym ubezpieczeniu. Dawniej zakupy na aliexpress, banggood, gearbest były rzadkością.allegro podwyższa prowizje, sprzedawcy przerzucają to na kupujących. Ostatecznie tylko zachęcając Polaków do dokonywania zakupów bezpośrednio na rynku zagranicznym po dużo niższych cenach za te same produkty wliczając w to podatki przy pełnym ubezpieczeniu. Dawniej zakupy na aliexpress, banggood, gearbest były rzadkością. Allegro pomagało sprzedającym i kupującym rozdając kupony po 20zł wielokrotnie w ciągu roku. Człowiek kupował więcej niż potrzebował. Dzisiaj allegro to raczej portal dla leniwych, którzy nie rozumieją jak dzisiaj działają zakupy międzynarodowe.
plutarch
Sprzedawcy nie mają z Allegro lekkiego chleba.
karbinadel
Na szczeście sprzedaż na Allegro nie jest obowiązkowa. Kiedyś przez Allegro miałem ok. 90% obortów, roku temu 25-30 %. Dziś jest to dla mnie tylko słup ogłoszeniowy
jaoneity
Pogrzało ich z takimi cenami.... prowizja do 10%? przecież to już jest prawie haracz.... nie... to jednak średniowieczna dzięsięcina...
lembo
Bojkotować chciwych monopolistów! Ja od dawna używam allegro jako wyszukiwarki towarów, później bezpośredni kontakt ze sprzedającym z pominięciem prowizji dla alledrogo.
6 - 8% to skandal. Bardzo często tyle się zarabia na sprzedawanym produkcie.
jaceku
ale wtedy dajesz zarabiać sprzedawcy a sam nic taniej nie masz ani nie jesteś objęty żadną ochroną. Sprzedawca może cię wyruchać bez mydła i nic mu nie zrobisz. A tak to przynajmniej możesz mu walnąć negatywa by ostrzec przed złodziejem i oszustem.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki