REKLAMA

Allegro sprzedane. Nabywca zapłacił 12,7 mld zł

2016-10-14 16:10
publikacja
2016-10-14 16:10

Zmienił się właściciel serwisu Allegro. Jak wynika z doniesień Reutersa grupa, której częścią jest serwis, została sprzedana za 3,25 mld dolarów.

Allegro sprzedane. Nabywca zapłacił 12,7 mld zł / fot. Hubert Śmietanka / Wikimedia Commons

Jak podaje agencja nowymi właścicielami serwisu została grupa funduszy, w których skład wchodzą Cinven, Permira oraz Mid Europa Partners (właściciel m.in. Żabki). Sprzedającym był Naspers, południowoafrykański koncern mediowy, który w 2008 roku nabył Allegro wraz z brytyjską firmą Tradus za 1,5 mld euro.

Transakcja opiewa na kwotę 3,25 mld dolarów, w której ujęte zostało zadłużenie spółki. Jej zamknięcie przewidywane jest przed końcem 2017 roku.

- Allegro to wspaniały biznes. Jest zdecydowanym liderem, świetnie przygotowanym do skorzystania z rozwoju rynku e-commerce dzięki doskonałej platformie technologicznej oraz znakomitej reputacji wśród użytkowników. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mieli możliwość współpracy z kadrą zarządzającą Allegro w celu dalszego rozwoju tego biznesu, cieszymy się również na współpracę z Permira oraz Mid Europa - oświadczył David Barker z funduszu Civen.

Założone w 1999 roku Allegro posiada ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dokonują blisko 14 milionów transakcji miesięcznie. Według badania megapanel PBI/Gemius strony grupy odwiedza miesięcznie 18 mln użytkowników. Do grupy należy Ceneo, najbardziej popularna w Polsce porównywarka cen. Grupa ma siedzibę w Poznaniu i zatrudnia 1275 osób. 

O sprzedaży grupy przez Naspersa mówiło się już od kilku miesięcy. Według nieoficjalnych informacji Allegro rosło wolniej niż inne aktywa południowoafrykańskiego giganta.

Transakcja przejęcia Allegro to największa tego typu transakcja na rynku technologicznym w Polsce.

- Rozumiem decyzję Naspers dotyczącą sprzedaży – globalny rynek mocno się zmienia. Naspers od jakiegoś czasu postawił mocniej na swoją globalną markę OLX (która zostanie obecna w Polsce), a teraz rozwija aplikację mobilną Letgo – komentuje Tomasz Swieboda zarządzający funduszem VC.

- Nowy właściciel Allegro będzie musiał się zmierzyć z kilkoma wyzwaniami. Po pierwsze Facebook wszedł niedawno na rynek ogłoszeń ze swoją aplikacją Facebook Marketplace. Po drugie nie wiadomo, czy Allegro będzie kontynuować współpracę z OLX oraz PayU, markami które pozostały w Naspers. Jeśli nie, to będzie musiał zbudować nowy serwis z ogłoszeniami lub kupić któregoś z istniejących na rynku graczy. Niedawno silniejsze wejście do Polski ogłosiła Alibaba, a globalnie szybko rozwijają się aplikacje typu classifieds 2.0 (shpock należący do Schibsted, Letgo należący do Naspers oraz Wallapop finansowany przez fundusze VC), które z czasem wejdą na polski rynek. Z drugiej strony jeśli Allegro uda się utrzymać wiodącą pozycję (już bez OLX) na rynku e-commerce, który rośnie bardzo dynamicznie, to transakcja powinna być dużym sukcesem. Czas pokaże, czy fundusze zarobią, ja będę kibicował Allegro.

- Warto jednak zwrócić uwagę na zmianę na rynku funduszy private equity. Dotychczas te fundusze finansowały w Polsce tradycyjne branże, jak sieci handlowe czy energetykę. Ta transakcja pokazuje potencjał w branży technologicznej, który dostrzegają fundusze. W Stanach Zjednoczonych ta zmiana postrzegania dokonała się już dawno – 5 największych firm na amerykańskiej giełdzie to Apple, Alphabet (dawniej Google), Microsoft, Amazon i Facebook. W Polsce tego efektu na giełdzie czy w transakcjach funduszy nie było widać, jednak to się zmienia. W ostatnich latach Innova Capital zainwestowała w wp.pl oraz Netsprint, teraz do grona dołącza Mid Europa Partners. Ja widzę wiele transakcji na trochę wcześniejszym etapie, które mają szanse dojść do miliardowych wycen i namieszać na rynku technologicznym w Polsce - dodaje.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (66)

dodaj komentarz
~WidzeSlysze
12.7 mld zl?
Alledrogo!!!
~Hutr
Co zrobiło polskie Allegro z tymi €1,5 mld ? przejedli ? wie ktoś ? na cholerę sprzedawali, mogli trzymać do dziś
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~autor
Czyli wg ciebie allegro było polskie? Po co piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia?
~endi
Powinna powstać polska - narodowa - firma będąca odpowiednikiem allegro , ale bez tych wszystkich ograniczeń , reklam , inwigilacji ,wyśrubowanych prowizji i ciągłych , niekończących się zmian zwykle na gorsze
~plutarch
po jakim ministerstwem, drogi repolonizatorze?
~fgfd
Hello, obudź się. Polska już dawno to sprzedała.
~sfgsdfgsd odpowiada ~fgfd
Nie Polska tylko polski właściciel jeśli już. Komuna wciąż żywa. Ludzie nie rozumieją że właścicielem jest osoba prywatna i że biznes jest dla osoby prywatnej a nie dla państwa i że to osoba prywatna ma coś z tego mieć a nie państwo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki