REKLAMA

Algorytm obliczy wysokość "ulgi podatkowej dla klasy średniej"

2021-05-17 13:04
publikacja
2021-05-17 13:04
Algorytm obliczy wysokość "ulgi podatkowej dla klasy średniej"
Algorytm obliczy wysokość "ulgi podatkowej dla klasy średniej"
fot. 12photography / / Shutterstock

Specjalny algorytm obliczy wysokość odpisu, czyli ulgi podatkowej, z której będzie mogła skorzystać klasa średnia; dzięki temu ci, którzy mogliby stracić na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie, nie stracą - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele resortu finansów.

Jak powiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami szef resortu finansów Tadeusz Kościński, ministerstwo dąży do tego, żeby w kieszeniach Polaków zostało jak najwięcej pieniędzy. Zaznaczył, że na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie nie straci klasa średnia. "Zostanie dla nich wprowadzona dodatkowa ulga" - poinformował.

Wiceminister Jan Sarnowski powiedział, że celem "ulgi dla klasy średniej" jest to, aby całościowy prezentowany pakiet zmian nie prowadził do tego, że jakikolwiek pracownik zarabiający do 11 tys. zł miesięcznie musiałby dopłacić przynajmniej złotówkę. "Stąd ochrona dla osób zarabiających nawet do dwukrotności średniego wynagrodzenia" - zadeklarował.

Z zaprezentowanych obliczeń MF wynika, że gdyby odpowiedniej ulgi nie wprowadzono pewna grupa mogłaby stracić na zmianach.

Jak dodał wiceminister, odpowiadając na pytania, to narzędzie będzie miało postać odpisu pewnej kwoty od podstawy opodatkowania. "Wysokość tego odpisu determinowana będzie skutkiem wszystkich pozostałych narzędzi na podstawę opodatkowania osób w tym przedziale dochodowym pomiędzy 6,6 tys. zł a - powiedzmy - 10 tys. zł" - zaznaczył. Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku o koszty uzyskania przychodów.

Dyrektor z departamentu podatków dochodowych w MF Aleksander Łożykowski tłumaczył, że ulga będzie mechanizmem korekcyjnym, aby nikt nie stracił na tych zmianach. "Być może nawet w pewien sposób szczegóły rozwiązania pozwolą skorzystać. Osoby fizyczne mają dużo różnych możliwości pomniejszenia swojego dochodu, różne ulgi, które są w systemie podatkowym, więc de facto taka osoba może na tym skorzystać" - powiedział.

Odnosząc się do konstrukcji ulgi wyjaśnił, że resort finansów planuje, aby było to odliczenie od dochodu według pewnego algorytmu, który sprawiłby, że nikt z pracowników w ramach stosunku pracy nie straci na reformie.

"Będzie to pewien wzór zamieszczony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w sposób łatwy będzie dawał wynik przy określonym dochodzie danego pracownika, jaka jest wartość tej ulgi. Będzie to na tyle zautomatyzowane, że będzie to można wpisać bezpośrednio, czy zaciągnąć do usługi Twój e-PIT, gdzie de facto będzie się to odbywało wręcz automatycznie" - dodał.

"Nikt nie będzie musiał się przejmować takim obliczaniem, tylko to będzie liczył algorytm, który zapewni, że w takim udostępnionym formularzu w usłudze Twój e-PIT to zostanie uwzględnione" - powiedział.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
siema123
Kolejny ambitny młodziak chce się wykazać kosztem ludzi. Jeszcze będziemy się z tego śmiać. Niestety nie wszyscy. Biedni poniosą młodziaka tam gdzie jego miejsce - na śmietnik historii wraz z 30% inflacją.
ryszol
Są też emeryci mający przychody w granicach 6,6 - 10kzł ale o nich jakoś nikt nie wspomina. Mowa jest tylko o pracownikach.
forfun
a kto napisze algorytm ???
czy to jest takie mityczne coś o czym każdy słyszał i wie ale nikt nie wie skąd się bierze.
killgore
11000 miesięcznie to ma być klasa średnia? Im chodzi o Bangladesz?
coderx
Dzisiaj jest już 12k, jeszcze kilka dni i faktycznie dobijemy do realnych kwot tzw. "klasy średniej" ;)

jkl777
Ziobrowy algorytm wylosowal Pawlowicz dwa razy tego samego sedziego... oczywiscie prawego i sprawiedliwego... zarzuty wobec Krysi oddalajacego...
incitatus
Policzyłem na własnym przykładzie. Umowa o pracę, ok. 165 000 przychodu w tym roku. Na obecnych zasadach składki + podatek 53 889,47 PLN (pracownik), na nowych 53 288,13 PLN (pracownik). Efektywny klin podatkowy (licząc z emerytalnym pracodawcy), 38,51% obecnie, 38,18% przy nowych zasadach. Więc:

Zmiana korzystna dla
Policzyłem na własnym przykładzie. Umowa o pracę, ok. 165 000 przychodu w tym roku. Na obecnych zasadach składki + podatek 53 889,47 PLN (pracownik), na nowych 53 288,13 PLN (pracownik). Efektywny klin podatkowy (licząc z emerytalnym pracodawcy), 38,51% obecnie, 38,18% przy nowych zasadach. Więc:

Zmiana korzystna dla nisko zarabiających
Zmiana neutralna dla osób zarabiających rocznie ok. 30 krotności miesięcznej średniej krajowej
Zmiana niekorzystna dla osób zarabiających 14k+ brutto miesięcznie

ALE TO STAN NA DZISIAJ. Biorąc pod uwagę inflację i wzrost wynagrodzeń jest to kolejna zwiększenie klinu podatkowego dla osób stosunkowo dobrze zarabiających - od każdej podwyżki wynagrodzenia oddadzą 7,75% więcej w postaci składki zdrowotnej (jeżeli już mają dochody powyżej 120k rocznie, nie będzie żadnego efektu kompensacji). Dochody powyżej 120k na umowie o pracę, teraz były opodatkowane ok. 50%, w Nowym Ładzie będzie to 57,75%!

Ponadto płacenie % składki zdrowotnej jest najbardziej absurdalnym konceptem, który można było wymyślić. Fakt - już teraz jest %, ale możliwość odliczania od podstawy opodatkowania powodowała że te 1,25% efektywnego wpływu na wynagrodzenie nikogo nie raziło specjalnie. A teraz taki przedsiębiorca zarabiający powiedzmy 100k miesięcznie będzie musiał zapłacić 9k zdrowotnej, a będzie stał w tych samych kolejkach do lekarzy co osiedlowy żul :D

kryzysio
Osiedlowe żule nie korzystają z prywatnej służby zdrowia i prywatnych ubezpieczeń medycznych. Szkoda tylko, że zarabiający te 100 k miesięcznie bęzdie musiał finansować kolejki dla żuli.
adam.1983 odpowiada kryzysio
ZUS to nie prywatna służba zdrowia, więc i żule mogą z niej korzystać wystarczy że złoży lipne oświadczenie, a w razie zagrożenia życia bez oświadczenia się obejdzie.
jas2 odpowiada kryzysio
"Szkoda tylko, że zarabiający te 100 k miesięcznie bęzdie musiał finansować kolejki dla żuli."

Miałem kiedyś dość dużą firmę i dzięki schładzaniu gospodarki przez Balcerowicza, zbankrutowałem, jak wiele innych firm w tym czasie.

Co prawda po paru latach udało mi się stanąć na nogi, i znowu
"Szkoda tylko, że zarabiający te 100 k miesięcznie bęzdie musiał finansować kolejki dla żuli."

Miałem kiedyś dość dużą firmę i dzięki schładzaniu gospodarki przez Balcerowicza, zbankrutowałem, jak wiele innych firm w tym czasie.

Co prawda po paru latach udało mi się stanąć na nogi, i znowu jestem zamożnym człowiekiem, ale teraz już wiem, że granica między biznesmenem i żulem jest bardzo cienka.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki