REKLAMA

Algieria, Nigeria i Niger wracają do pomysłu budowy gazociągu transsaharyjskiego

2022-07-28 17:44
publikacja
2022-07-28 17:44
Algieria, Nigeria i Niger wracają do pomysłu budowy gazociągu transsaharyjskiego
Algieria, Nigeria i Niger wracają do pomysłu budowy gazociągu transsaharyjskiego
fot. Kodda / / Shutterstock

Algieria, Nigeria i Niger podpisały w czwartek protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego - poinformowało algierskie ministerstwo energetyki. Według agencji Reutera projekt jest kolejną potencjalną szansą dla Europy na dywersyfikację dostaw błękitnego paliwa.

Czwartkowe ustalenia mają na celu ożywienie pomysłu budowy gazociągu przez Saharę, który pojawił się 40 lat temu i umowy, która w tej sprawie została podpisana w 2009 roku. Do realizacji budowy nigdy jednak nie doszło.

Reuters pisze, że gazociąg transsaharyjski to projekt szacowany na 13 miliardów dolarów, którym docelowo będzie można przesyłać do Europy do 30 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Algieria jest największym afrykańskim i siódmym na świecie eksporterem gazu ziemnego i dostarcza Europie 11 procent tego surowca. Nigeria z kolei ma dziewiąte pod względem wielkości zasoby gazu na świecie.

Według umowy z 2009 roku gazociąg ma mieć długość ponad 4500 km i ma biec z Nigerii przez Niger do algierskich wybrzeży Morza Śródziemnego.

UE zużywa rocznie 300 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, z czego 40 proc. sprowadzała do tej pory z Rosji. Reuters przypomina, że unijne kraje, w obliczu wojny na Ukrainie i gazowego szantażu Moskwy, starają się zapewnić alternatywne dostawy energii, czego efektem są niedawne umowy Włoch, Francji i UE z Algierią, Azerbejdżanem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o zwiększeniu dostaw gazu do Europy. (PAP)

zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
hotei
Już się ruscy dobrze postarają żeby wystarczająca ilość bojówek arabskich posiadała wystarczającą ilość broni do zrównania tego gazociągu z ziemią. Oczywiście po tym jak EU wyda na to kasę.
powiemwamcomysle
Z Algerii juz jest dostarczany gaz do Europy kilkoma gazociagami wiec nic nie trzeba klasc po dnie jak niektorzy tutaj sie wypowiadali. Chodzi o gazociag NIGAL bo jego budowy dotyczy ta informacja. Pozostaje pytanie czy jest to ekonomicznie na tyle oplacalne zeby ciagnac przez pol Afryki rure.
wojtek233
Kto trafi taki magazyn s gazem z bayraktara wygrywa wojne
abcx
Pomysł mało realny, po uruchomieniu bojówka ISIS z Libii puści to wszystko z dymem i będzie po rurociągu. Dodatkowo trzeba by jeszcze dobudować rurociąg przez morze śródziemne ale Europa wierzy tylko w zieloną energię i nie da złamanego euro na pomysły i inwestycje ze spalaniem paliw kopalnych...
liczygrosz
Europa wierzy w to w czym Niemcy będą mieć interes.
abcx odpowiada liczygrosz
No bardzo ciekawe co zrobi Europa (Niemcy) czy wyda 13 mld$ na rurociąg w Afryce, potem kolejne 13mld$ przez morze i potem kolejne 10mld $ na nowe łączniki w Europie i będzie to gotowe już za 10 lat czy wyda 0$ i włączy tej zimy nowiutki Nordstream 2, przez 5 lat wszystkie sprężarki będą śmigały bez żadnych napraw i przeglądów bo No bardzo ciekawe co zrobi Europa (Niemcy) czy wyda 13 mld$ na rurociąg w Afryce, potem kolejne 13mld$ przez morze i potem kolejne 10mld $ na nowe łączniki w Europie i będzie to gotowe już za 10 lat czy wyda 0$ i włączy tej zimy nowiutki Nordstream 2, przez 5 lat wszystkie sprężarki będą śmigały bez żadnych napraw i przeglądów bo ludzie w Europie z zimna umierają?
movah02h odpowiada abcx
Ludzie w Europie umierają od kacapskich pocisków, a w UE marzną tylko żuliki, co nie chcą po trzeźwemu być w noclegowni. No chyba że mówimy o Rosji. Tam rzeczywiście bezdomne dzieci w kanałach ciepłowniczych się grzeją.
darius19
ambitny pomysl - ale chyba realny
and00
Generalnie fajnie jak by wyszło
ale... "Algieria, Nigeria i Niger"
Nie brzmi to poważnie, szczególnie to ostatnie państwo
wizytator
Bo to ostatnie miało być przez dwa g.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki